Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Håll koll på dina typsnitt Och upptäck dem Håll koll på dina typsnitt Ett företag med det fantastiska namnet Bohemian Coding har släppt ett nytt program som jag tror att ni som gillar typsnitt kommer att gilla.FontCase är namnet på programmet som verkar rocka rätt hårt faktiskt. Förutom de vanliga funktionerna för att hålla reda på sina typsnitt, aktivera och deaktivera dem så finns det andra trevliga funktioner.Man kan leta upp och förhandstitta på sina typsnitt, dela med sig av typsnitten över nätverket, skriva ut dina typsnitt, granska och jämföra dem. Man kan dessutom finlira med meta-information på samma sätt som man kan finlira med ID3-taggar på musikfiler i iTunes.35 dollar kostar programmet och demo finns att ladda ner. bohemiancoding.com Mac, Mjukvara, typsnitt, Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel
38.5° 0 Roger Åberg Roger Åberg
mån. 26 jan 2009, 18:38
6 kommentarer till artikeln
Fredrik
Låter riktigt schysst! De program jag använt tidigare, t ex fontagent pro, har varit alldeles för långsamma att använda om man haft ett par tusen typsnitt. T om för långsamt att använda för att bläddra igenom deaktiverade typsnitt. Hoppas detta fungerar bättre.

Tack för tipset
av Fredrik, måndag 26 januari 2009 kl 19:05
p2d
Ser riktigt jevla bra ut!!

Använder just nu Suitcase Fusion från Extensis. Det gör väl sin sak, men ser inte alls lika kul ut ;) ..

Någon som provat både och kan nämna fördelar/nackdelar?
av p2d, måndag 26 januari 2009 kl 19:20
C-O
fontexplorer x pro är grymt. kan inte tänka mig behöva något bättre?
av C-O, måndag 26 januari 2009 kl 20:35
superkonna
Buggigt men bra tänkt. FontExplorer kör jag också, men den har en STOR BRIST. En av de mest användbara funktionerna med denna typ av program är att kunna se valfri text i flera olika typsnitt SAMTIDIGT. I FontExplorer måste man bläddra genom typsnitten, en åt gången, vilket är käääss.
av superkonna, tisdag 27 januari 2009 kl 09:21
thompabompa
Jäkligt snajdigt program. Men tyvärr lika buggigt som bra.
Dessutom allt för långsamt om man kör mer än 5000 fonter.
av thompabompa, tisdag 27 januari 2009 kl 14:11
More10
Jag kör också linotype. Det är ju kanoners.
av More10, onsdag 28 januari 2009 kl 14:21
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration