Hur stor roll spelar S:et i iPhone 3G S?
Beror på...
Att iPhone 3G S är snabbare än iPhone 3G råder det ingen tvekan om. Men hur stor roll spelar det egentligen? Det enkla svaret är att det beror på hur du använder telefonen.Att kontaktlistan laddas snabbare är i och för oerhört trevligt, men jag skulle inte säga att det är värt några tusenlappar. Jag har en 3G och en 3G S i fickan och jag märker inte direkt vilken jag fiskat upp genom att det är så fantastisk skillnad i att göra vardagliga saker.Om du däremot använder större program ofta, som Navigon eller större spel, så tjänar du riktigt duktigt med tid som ni ser i filmen ovan. Och om du surfar mycket på telefonen så är det helt klart läge att fundera på ett nyköp - det går nämligen rejält mycket snabbare att surfa. Sidor som Aftonbladet.se, som man tidigare helst inte öppnade, går numera helt ok. Det är en bra bit tills vi har samma hastighet som på datorn, men nu funkar det klart bättre i alla fall.Så, använder du stora program ofta och/eller surfar mycket på "vanliga" och tunga webbsidor, fundera på att byta upp dig. Annars klarar du dig bra med din 3G, utvecklarna kommer inte att göra program som inte går att använda på de miljoner telefoner som redan finns på marknaden. I alla fall inte tills nästa sommar då vi kan vänta oss en ny iPhone igen.
Mac,
iPhone,
iphone 3g s,
37.3°
0Roger Åberg
tis. 4 aug 2009, 22:45
15 kommentarer till artikeln
Varför kan ingen som filmar sånna här filmer använda sig av en ordentlig kamera, samt sätta en bra bild med stativ, eller iaf, bildkompositionsmässigt och fokus där det skall vara? Aldrig någonsin sett att någon ens försökt filma ordentligt. Intressant nu när alla ska bli filmregissörer med hjälp av 3Gs.
Hur som haver, så stämmer jag in i rogers klassiska "trevligt" med hastighet! Toppentelefon!
av AntonSilver, tisdag 04 augusti 2009 kl 22:55
Det ena svaret är "för att det tar för lång tid". Det andra är, faktiskt, att det blir tråkigare. Att kolla hur snabbt appar startar är tråkigt for a starter.
Navigon testade jag utomhus för att kontakten med satelliterna skulle spela så liten roll som möjligt :)
av Roger Åberg, tisdag 04 augusti 2009 kl 23:15
Bara nyfiken, vad är det för kamera ni filmar med? Ot: så tackar jag för filmen, och känner mig nöjd med min 3g.
av Kapten.nilu, onsdag 05 augusti 2009 kl 00:18
Jag öppnar helst inte Aftonbladet.se i över huvud tager oavsett hur fort det går.
av Pluffo, onsdag 05 augusti 2009 kl 00:18
oops, läste vidare och insåg att det antagligen är Lumixen =)
av Kapten.nilu, onsdag 05 augusti 2009 kl 00:21
Jag blir ju sugen på en S helt klart...
av p2d, onsdag 05 augusti 2009 kl 01:15
Dårian : Prova att be mamma läsa de där krumelurerna strax ovanför där du klistrar in texten mamma skrivit åt dig.
av tva, onsdag 05 augusti 2009 kl 08:30
@kapten: det är en Lumix LX3. Oerhört nöjd med den kameran!
av Roger Åberg, onsdag 05 augusti 2009 kl 08:36
@dorian: för ett år sedan när iPhone 3G kom fanns det inte en enda app, framförallt inte tunga appar som Navigon eller tunga spel och då var den skitsnabb. Och jämfört med andra lurar är fortfarande iPhone 3G snabb, speciellt på att surfa och speciellt om man tittar tillbaka på lurar som fanns för ett år sedan.
Allt är relativt till tiden man lever i, vettu.
av Roger Åberg, onsdag 05 augusti 2009 kl 08:44
"utvecklarna kommer inte att göra program som inte går att använda på de miljoner telefoner som redan finns på marknaden"
Jodå, med 25 000 appar måste man hitta en nisch och snart är 3gs tillräckligt stor för att vara en intressant nisch.
av Stoneage, onsdag 05 augusti 2009 kl 09:33
@stoneage: jag tror att det kommer bli som i PC-spel, att man kan slå på och av features. Har man 3G S får man 12 bilar att tävla emot, med 3G bara 4. Typ. Eller att grafiska effekter slås av.
Stödet för iPhone 2G är klart på väg ut, men jag är övertygad att man inte kommer att lida speciellt mycket genom att vänta med att uppgradera sin 3G tills nästa sommar.
av Roger Åberg, onsdag 05 augusti 2009 kl 13:12
Jag tar det att :S är snabbare att startar upp program och allt. Men det här testat med två Olika operatörer tycker jag inte ger rätt hastigheten på.
surfninen. Då ena är Telia och andra är Tre så kommer det göra skillnad där.
av Acidflash, onsdag 05 augusti 2009 kl 17:12
Man behöver inte klicka på krysset innan man skriver in en ny webbadress. Dagens gratistips.
av Besten, onsdag 05 augusti 2009 kl 18:21
@Dorian: We get it, du gillar inte iPhone, fine. Försök nu att gå vidare i ditt liv och lägg tid på saker du faktiskt gillar. T ex, jag spelar inte pingis, är inte intresserad av pingis. Tror du att jag deltar på Svenska pingissällskapetsvänners forum, dag efter dag efter dag? Nämnde jag dag efter dag efter dag? :|
av Thelinski, torsdag 06 augusti 2009 kl 13:15
Är det bara jag som upplever att min iPhone 3G har blivit långsammare? Vet inte om det var i och med 3.0-uppdateringen. Känns som att det var i samband med lanseringen av 3GS...
Hmm, en konspiration?
av oscm, torsdag 06 augusti 2009 kl 19:54
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration