Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Leopard kan få nytt filsystem ZFS kan göra debut i nästa Mac OS Filsystem och konstiga förkortningar tillhör några av de allra osexigaste sakerna i världen tycker jag, men det här verkar intressant.Det verkar som om Leoparden kommer att få ett nytt filsystem. Namnet är ZFS och denna nyhet är på väg att bli en av de tråkigaste det här året, och då har året knappt börjat.Men ZFS är lite sexigt. Om man har sjukt mycket disk. Men det kan vara intressant även för andra eftersom komprimering ligger i filsystemet. Och man kan sätta på komprimeringen på specifika mappar och behöver alltså inte ha komprimering på hela disken.På länken nedan finns massor av bra information om det nya filsystemet. mtrr.org Mac, Via Digg / Apple
37.6° 0 Roger Åberg Roger Åberg
tis. 2 jan 2007, 14:42
5 kommentarer till artikeln
MixiM
Hmm det här med komprimering har finns ju redan i NTFS, både mappspecifikt eller diskspecifikt.. Känns som man vill undvika pga prestandaförluster, hur mycket tillverkarna än lovar att den knappt är märkbar.
av MixiM, tisdag 02 januari 2007 kl 16:46
Börje
Nu är det ju inte komprimering som är anledningen till att dom vill ha ZFS.
av Börje, tisdag 02 januari 2007 kl 20:17
P-M
Det är snarare strukturen och felsäkerheten av filsystemet som är det riktigt coola.

Här är ytterligare två länkar att kolla in:
What is: www.opensolaris.org
www.opensolaris.org

/P-M
av P-M, tisdag 02 januari 2007 kl 21:13
????
Väldigt, väldigt intressant att ZFS kan vara på väg (det är ju redan här i den mån att alla CLI-grejer du behöver för att köra igång redan funkar). Så det är väl den mest intressanta nyheten på länge, även om rapportering låg på aftonbladet-nivå. Man skulle ju kunna försöka läsa igenom artikeln själv och sen skriva sammanfattningen efter det. Hade man läst lite så förstår man nog varför det är så spännande med ZFS.

Personlingen tycker jag att snapshots och, som P-M säger, felsäkerheten som är de mer intressanta aspekterna. Men men...det är ju kul att det kommer en hel drös med nyheter! Keep it up, nu är det nästan som när du började Roger!
av ????, tisdag 02 januari 2007 kl 23:10
Joachim Bengtsson
ZFS är så grymt häftigt, även om den här nyheten sammanfattade ZFS grymt dåligt. Det häftigaste med ZFS är nog felsäkerheten (t ex är "silent corruption", att bits på disken förstörs av att inte ha rörts vid på för länge utan att det märks av filsystemet eftersom bittarna ju inte rörts, "omöjligt" att få på ZFS. ZFS är dessutom själv-helande, lagar trasiga delar av filsystemet automatiskt). Det näst häftigaste är ju helt klart att bara kunna stoppa in nya diskar i filsystemet utan omformattering eller nånting. Säg att du har slut på hårddisk. Koppla in en ny USB-disk och tryck på en knapp, och din huvuddisk verkar plötsligt vara dubbelt så stor. Som RAID fast "live".

Äh, jag förklarar inte bra. Läs här istället; bra och enkel grafisk förklaring av vad ZFS är: www.opensolaris.org

Tilläggas bör också att ZFS-stöd kommer att finnas i Leopard, men ZFS kommer inte på något sätt ersätta HFS+.
av Joachim Bengtsson, onsdag 03 januari 2007 kl 00:05
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration