Microsoft börjar sälja film och TV
Hyr HD-film och köp TV-program via Xbox
Microsoft meddelade i dag att man börjar hyra ut film och sälja TV-program via Xbox. Och på pappret är upplägget till vissa delar imponerande och på andra inte.Man hyr alltså ut film och säljer TV. Filmerna kan laddas ner i antingen standardformat (ungefär 1.3 GB) eller HD-format (ungefär 5.4 GB), vilket är coolt. HD är coolt men 5.4 GB är samtidigt rejält mycket - speciellt eftersom hårddisken i en Xbox är på 20 GB (men som säkert kommer att uppdateras). Man har rätt att börja titta på filmen upp till 14 dagar efter nerladdning och sedan kan man se den om och om igen under 24 timmar. I princip handlar det alltså om Movie On Demand fast med HD och via Xbox istället för kabel-tv.
Eftersom man hyr ut och inte säljer filmerna så har man fått med sig fler studios än Apple. Material som kommer att finnas till försäljning inkluderar bland annat Warner Bros. ("Batman Forever," "V for Vendetta," "The Nine"), Paramount Pictures ("Nacho Libre," "Jackass: The Movie"), MTV Networks ("South Park," "SpongeBob SquarePants") och CBS ("CSI: Crime Scene Investigation," "Survivor"). TV-program kan man köpa precis som på iTunes och de kommer att kosta 240 marketplace-poäng (3 dollar).En vanlig film kommer att kosta 320 poäng (4 dollar) och en HD-film 480 poäng (6 dollar). Att hyra känns så där rent spontant, men samtidigt så är 4 dollar betydligt mindre än de 10-15 dollar som en film kostar hos iTunes. Och hur ofta ser man egentligen en film flera gånger? Jag gör det i princip aldrig, och med Microsoft-upplägget så kan jag hyra den 2-3 gånger innan jag betalat samma peng.Micrsoft har fördel på fler filmer (troligen), bättre pris, möjlighet till HD och att det faktiskt finns ett stort antal Xbox-maskiner i hemmen. Nackdelarna är just Xbox-kravet och att det kan bli svårt att få mormor att vandra in på Xbox Marketplace för att se film.Och andra sidan är Apples version rent tekniskt inte speciellt mycket bättre, för att enkelt få filmerna man köper till TVn krävs en iTV - som inte ens finns ännu.Klart är i alla fall att Apple har fått sig en konkurrent. Frågan är när Hollywood ska vakna och tillåta trevligare prissättning och villkor för oss konsumenter. Och framförallt när de ska börja sälja film här i Sverige, Microsoft-versionen är så klart bara för USA "till en början".Tills de har skärpt till sig så kommer nog folk fortsätta ladda ner för glatta livet.
gamespot.com
Mac,
,
xbox,
itunes
Via
Macworld
37.1°
0Roger Åberg
ons. 8 nov 2006, 00:42
8 kommentarer till artikeln
"En vanlig film kommer att kosta 320 poäng (4 dollar) och en HD-film 480 poäng (6 dollar)."
Lite väl dyrt. Här där jag bor så kostar det 20-25 kr att hyra en DVD. 250-300 resp 350-400 poäng känns mer motiverat.
"Och andra sidan är Apples version rent tekniskt inte speciellt mycket bättre, för att enkelt få filmerna man köper till TVn krävs en iTV - som inte ens finns ännu."
Som även preliminärt fick priset $300 om jag minns rätt, vilket man får ett 360 (core) för som även går att spela på.
av Netzach, onsdag 08 november 2006 kl 02:10
Core går dock inte att ladda ner film på eftersom den inte har någon hårddisk, men det är i alla fall ingen stor skillnad i pris mellan iTV och Xbox.
av Roger Åberg, onsdag 08 november 2006 kl 02:19
Spela soll, core säljs inte mer och jag såg den version som jag äger, HD, trådlösa handkontroller och det där, för typ 3400 :- eller något sånt.
När vi ändå snackar skulle jag vilja rekomendera The Godfather Game...wow!
Hur som helst vill jag ha en iTV till film och inte en krysslåda.
av AntonSilver, onsdag 08 november 2006 kl 08:52
5 gig för en hd film. En vanlig dvd som inte är hd är väl på minst 4.7 gig. Hur funkar detta eg? Blir det verkligen bra hd kvalite då?
av oskar, onsdag 08 november 2006 kl 09:02
Jag blir bara så jävla trött på dessa spärrar och skit när man väl är så "snäll" och köper skiten. Själv tankar jag hellre så kan jag se hur, var och när jag vill. Mac minin kopplad rätt in i min 42tums plasma och brukar se på lost i grym HD kvalitet och ett avsnitt tar ca 1,3 gb i XviD.
av Rasmus, onsdag 08 november 2006 kl 10:14
Tycker detta är skitbra, men då får de nog komma med något större en sin 20GB hdd. Samt att den "kommande" kommer vara för liten den med...
av gnutten, onsdag 08 november 2006 kl 11:26
oskar: Filmerna är antagligen komprimerade med H.264 eller nåt, när DVD kom var det rätt kassa encoders mot idag... med de encoders vi har nu kan man nästan få in en hel HD-film i bra kvalitet på en DVD.
av Orbulon, onsdag 08 november 2006 kl 11:27
Orbulon, du kan nog glömma att Microsoft använder något annant än wmv.
av wehooo, onsdag 08 november 2006 kl 13:21
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration