Nyheterna i iMovie '09
Kom till pappa!
Till skillnad mot många andra så blev jag rätt kär i iMovie '08. Mitt problem med videoredigering, förutom att det tar tid, är processen att välja ut vilka klipp som ska vara med i filmen, dra runt dem i rätt ordning och publicera. iMovie '08 gjorde allt det enkelt.Men man hade inte nått ända fram - den som ville klippa "på riktigt" var ganska så körd. iMovie '09 verkar fixa detta om man kollar igenom filmen med nyheterna.Om man till exempel har ett långt klipp som man vill klippa in saker i slipper man nu dela upp dessa i mängder av småklipp. Istället så drar man in det långa klippet, drar sedan inklippen på det långa klippet och finlirar med precision editor. Som för övrigt gör det enkelt att se till att klipp blir exakta. Genialiskt enkelt faktiskt.Teman och kartorna är fräcka nyheter men lämpar sig nog mest till den som vill göra en klämmig DVD till morföräldrarna.Den nya funktionen som tar bort stabiliseringen är däremot fantastiskt cool. Kolla in den i den obligatoriska guidefilmen på länken nedan.
apple.com
Mac,
Mjukvara,
ilife,
imovie,
macworld09
Är du nöjd med nyheterna i iMovie '09?
110 röster
Ja, nu är det som jag vill ha det!
Fortfarande en bit att gå
Nä, iMovie HD was the shit
iMovie är för amatörer!
Ja, nu är det som jag vill ha det!
56.36363636363636%62 röster
Fortfarande en bit att gå
21.818181818181817%24 röster
Nä, iMovie HD was the shit
8.181818181818182%9 röster
iMovie är för amatörer!
13.636363636363635%15 röster
Ändra svar
Du har röstat
37.0°
0Roger Åberg
tis. 6 jan 2009, 21:26
9 kommentarer till artikeln
iMovie 08 är grymt för all riktig videoredigering, utom möjligen att klippa musikvideor. Nu verkar det som man kan göra det också.
Jag har hört många åsikter som får det att låta som om programmet vore värsta leksaken, men det är snabbare på alla sätt och har därtill riktigt bra färgkontroller för att vara ett amatörprogram. Klippsystemet och möjligheten att ha filmbiblioteket distribuerat över flera diskar är riktigt smart, och såklart även integrationen med iPhoto.
09 kommer bli en hit!
av Arru, onsdag 07 januari 2009 kl 00:59
Jag har alltid älskat iMovie 08 men man har slagit i taket ganska snabbt. 09 räcker gott och väl för mina behov :D
av Roger Åberg, onsdag 07 januari 2009 kl 01:14
Jag störde mig väldigt mycket på 08, och skulle aldrig skaffat den, men denna versionen blev jag väldigt sugen på!
av bananiel, onsdag 07 januari 2009 kl 06:12
Håller med Roger, jag gillade 08 klart bättre än tidigare versioner, men där fanns ändå småsaker jag saknade som de nu verkar ha adresserat. Can't wait!
av Jezper, onsdag 07 januari 2009 kl 13:02
Jag gillar hur man nu kan separera ljudet ifrån videomaterialet. Det kan jag få nytta av. Däremot är jag lite frågande till om jag kan använda audio ifrån ett klipp och lägga det över ett annat videoklipp. Vad jag vet kan inte iMovie 08 hantera mer än ett videospår respektive ett audiospår (om vi inte räknar ljudet i videospåret).
OM iMovie 09 tillåter ovanstående kommer jag nog knappt vara i behov av Final Cut vilket är något jag tvingats överväga pga en del simpla videoprojekt jag jobbar med.
av Dogma, onsdag 07 januari 2009 kl 17:28
Det låter ju inte alls bra med en funktion som
av zanoonga, onsdag 07 januari 2009 kl 21:19
Det blir bättre och bättre måste jag säga.
av Kour, onsdag 07 januari 2009 kl 23:32
Jättebra verktyg för att klippa resevideor, men tvärtemot arru säger, för riktig redigering så faller det kort, amatörprogram brukar ha begränsningar i sin design.
Det ser bra ut, men ngt final cut pro är det inte.
av simulacra, torsdag 08 januari 2009 kl 10:45
stabiliseringen har ju nån nackdel som dom inte berättar.. typ att bilden blir mycket sämre eller nått...
Haade
av Landberg, torsdag 08 januari 2009 kl 13:28
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration