Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Office 2008 kommer andra kvartalet (uppdaterad) Kommer inte få Ribbon Office 2008 kommer andra kvartalet (uppdaterad) Som väntat så kommer Mac-versionen av nya Office, som kommer att få årtalet 2008 i namnet, att komma i sommar. Som vi har pratat om tidigare så är nya Office omskrivet från grunden och har två stora nyheter - ett nytt gränssnitt och stöd för Intel.Något som är extremt tråkigt är dock att Mac-versionen inte kommer att få det nya gränssnitt som Windows-versionen fått, kallat Ribbon. Istället kommer man att få ett nytt, men eget gränssnitt som, om man kollar på bilden ovan, inte kommer att rocka. Vid en första anblick så verkar det rätt så lamt om jag ska vara ärlig.En stor nackdel med att inte ha samma gränssnitt som Windows-versionen är att det blir jobbigt för folk som flyttar sig mellan plattformarna. Och de som börjar använda Windows-versionen kommer inte att vilja börja använda Mac-versionen. Trist.Vi återkommer så snart vi får fatt på en version av programsviten! microsoft.com Mac, , MWSF07,
36.8° 0 Roger Åberg Roger Åberg
ons. 10 jan 2007, 09:48
5 kommentarer till artikeln
tobbehj
Så vem ska man då tro på?
Feber som säger att den inte kommer att innehålla ribbon eller MacWorld som säger att den kommer att innehålla ribbon!
av tobbehj, onsdag 10 januari 2007 kl 16:28
JohanJesus
Det är ju ribbon, dvs what you get is what you see... bara att den ser annorlunda ut. Förmodligen är väl inte det där slutgiltiga designen heller.
av JohanJesus, onsdag 10 januari 2007 kl 18:53
tobbehj
Que?
Febers bild visar inte ribbon, men MacWorlds bild visar defenitivt ribbon som den ser ut på nya winversionen.
av tobbehj, onsdag 10 januari 2007 kl 18:58
victor
Second half of 2007 är väl ändå inte andra kvartalet :]
av victor, onsdag 10 januari 2007 kl 19:09
JohanJesus
tobbehj: Ribbon är ju en teknik, precis som kontext-menyer när man högerklickar i ett program. Kontext-menyer såg inte likadana ut senast när jag jämförde mellan OSX och XP i operativsystemen. Det du ser bilden ovan är en ribbon-kontroll, man kan kalla det för kontextuella tabbar(?), dvs tabbar som anpassar sig efter vad man jobbar med.
av JohanJesus, onsdag 10 januari 2007 kl 19:20
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration