Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Så mycket kommer Mailplane att kosta Köp! Så mycket kommer Mailplane att kosta För oss som gillar Gmail är Mailplane en fantastisk produkt. Efter hundra år som beta-produkt är det snart dags för första skarpa versionen och då kommer Mailplane att börja kosta pengar. Men man kan redan nu shoppa loss och priset är satt till 25 dollar eller runt 165 spänn. Köper man innan den skarpa versionen kommer så får man familje-alternativet gratis och kan installera programmet på 5 datorer. Ja tack! mailplaneapp.com Mac, Mjukvara Via TUAW
37.0° 0 Roger Åberg Roger Åberg
mån. 1 okt 2007, 22:56
15 kommentarer till artikeln
Egil
Måste mac-användare betala för något som är gratis för pc-användare?
av Egil, måndag 01 oktober 2007 kl 23:17
President
Ja egil, köper man en mac får man stå sitt kast :P
av President, måndag 01 oktober 2007 kl 23:22
MacMonstret
Köper man en mac kan man ju använda Mail :P
av MacMonstret, måndag 01 oktober 2007 kl 23:29
SwahiliBob
Ja, kan nån (igen) berätta vad som är gött med Mailplane? Jag menar, jag kör gmailkonto i Mail och det fungerar supert! Jag kan maila... OCH ta emot mail :).
av SwahiliBob, måndag 01 oktober 2007 kl 23:38
en annan Martin
instämmer med SwahiliBob... (om vad det är som är fantastiskt)
av en annan Martin, tisdag 02 oktober 2007 kl 00:06
Kristoffer Forsgren
Poängen är att man kan fortsätta att använda sin Gmail som vanligt när man är ute på vift, men med Mailplane så utökas gränssnittet till att fungera mer som ett vanligt mailprogram när man sitter framför sin mac.

Man kan såklart använda Mail (eller annan klient) för att komma åt sitt Gmail-konto, men då tappar man (vad jag vet) innehållet när man väl är ute på fältet och inte har datorn med sig.

Egil: Nej, macanvändare behöver inte betala ett öre för att använda Gmail. Har du något exempel på liknande Windowsprogram (antar att det är det du menar när du skriver "pc") som är gratis, så säg till.
av Kristoffer Forsgren, tisdag 02 oktober 2007 kl 00:55
Redglittercoffin
Jag kör gmail i mail.app och det är redan "macigt."
av Redglittercoffin, tisdag 02 oktober 2007 kl 06:09
SwahiliBob
Förstår inte riktigt än. Jag är inte anti på nåt sätt... Men när man är ute på vift så har man kanske med sig sin laptop med Mail eller så använder man webbgränssnittet. För man vill väl inte installera Mailplane på andras macar world wide? :D
av SwahiliBob, tisdag 02 oktober 2007 kl 08:37
DrDip
Bra användnig av MailPlane: På jobbet använder vi Google Calender mm och är ständigt inloggade på Google med våra arbetskonton. För att slippa logga ut när jag vill se om jag fått något på mitt privata gmail-konto så är det bara att ha igång MailPlane. Då fungerar allt samtidigt.

Fjortisar i pojkrummet behöver alltså inte MailPlane.
av DrDip, tisdag 02 oktober 2007 kl 08:43
helvete!
Nej, jag förstår inte heller varför man vill betala för detta? "...så utökas gränssnittet till att fungera mer som ett vanligt mailprogram". Jag har då ännu inte hittat en enda funktion i jobbets Outlook 2007 som jag verkligen saknat i gmail, eller som jag inte kan få på (gratis) med greasemonkey.

DrDip kommer med det första riktiga argumentet, känns knappast som att han talar för den breda massan dock.
av helvete!, tisdag 02 oktober 2007 kl 08:48
Roger Åberg
Så här är det :)

Använder man Gmail till sin riktiga mail så finns det fördelar med att ha det som ett program.
- Ett är att det har en egen ikon i dockan, man slipper hittar rätt fönster och rätt flik för att hitta mailen.
- Jag har två konton och det funkar utmärkt med Mailplane. Man får en meny som visar de olika kontona och eventuella nya mail på det för tillfället inaktiva kontot.
- Har man 100 filer som ska skickas med ett mail så droppar man bara dem i mailet man skriver. Klart. Har man en fil man vill få iväg så droppar man den på ikonen i dockan och ett nytt mail skapas med filen.
- Vanliga kommandon, som äpple-n, funkar.
- Att maila bilder från iPhoto är superenkelt och programmet skalar om dem om man vill.
osv...

Mycket av det ovan går att göra om man läser sin gmail med Mail.app, men det SUGER eftersom man använder POP och har man markerat något som läst där så märks inte det i Gmail sedan. Eftersom jag får drösvis med spam och pressreleaser och junk så består mycket av mitt mailarbete av att ta bort mail som är ointressant och att göra det två gånger är inte ett alternativ.
av Roger Åberg, tisdag 02 oktober 2007 kl 08:52
thelonius
Klart intressant produkt, men avsaknad av offline-läge gör att jag nog kör vidare med mail.app ett tag till.

av thelonius, tisdag 02 oktober 2007 kl 09:28
Slackerbitch
DrDip: Installera t.ex. "Gmail Manager" som extension till FF, så är det problemet löst. Se där, nu har jag sparat dig $25.
av Slackerbitch, tisdag 02 oktober 2007 kl 14:00
smackmacmac
HVORFOR ER DET ALLTID PENGEDISKUSJONER HOS DERE SVENSKER??

Produktet koster noen hundrelapper .. HELLO !!!

???

Svensker, dere må passe dere. Dere er snart verdenskjent som verdens gjerrigeste folk. PINLIG! Alt handler om penger ALT !! SKJERP dere, begynn å glede dere over livet!


...et annet interssant spørsmål er :
HVA GJØR DERE PC Bill Gates fans her inne på Macfeber??

"Gjerrig ......OG Pc bruker" !!!!! Værre blir det vel ikke ;o)
av smackmacmac, onsdag 03 oktober 2007 kl 09:48
MacMonstret
smackmacmac:

Hey, lugna ner dig. Stäng av capslock.

Pengar har bara nämnts i artikeln och i ett enda inlägg, och det var ju lite på skämt.


Eller ville du bara säga att du hatar svenskar?
av MacMonstret, torsdag 04 oktober 2007 kl 22:47
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration