Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Samsung gör 120 GB "iPod-disk" Men får vi se den i en iPod? Samsung gör 120 GB Samsung har presenterat en ny disk i den lilla storleken 1.8 tum som passar fint i en iPod. Den nya disken finns i storlekar upp till 120 GB och skulle teoretiskt kunna hitta in i en iPod inom kort.Frågan är bara när. Det har funnits 100 GB-diskar i storleken ett tag nu men den största iPoden som man kan köpa i dag har en 80 GB-disk. engadget.com Mac, Via Digg / Apple
37.2° 0 Roger Åberg Roger Åberg
fre. 27 apr 2007, 11:22
4 kommentarer till artikeln
Anund
Det är väl bättre att byta ut hårddiskarna till SSD i samtliga iPods?
av Anund, fredag 27 april 2007 kl 14:11
Cutepixel
SSD priserna ligger ännu aldeles för högt. Kommer nog att dröja flera år innan det kommer. Skulle vara kul om det kommer "riktig" iPod snart, ingen telefonkitt.
av Cutepixel, lördag 28 april 2007 kl 10:22
cire
gött. men det är fortfarande alldeles för dyra diskar ju..
av cire, lördag 28 april 2007 kl 13:22
dv9074ea
AppleMac: Just nu kostar SSD hårddiskar lika mycket som de nuvarande hårddiskarna kostade för för 2-4 år sedan. Men det hindrade väl ingen från att köpa iPod för 3000-4000kr, eller hur?
Dessutom är Apple alltid första med de nyaste och dyraste diskarna, inte nog med det så har de jävligt bra avtal med Samsung.
Det råder ingen tvekan om att nästa iPod kommer rocka SSD diskar.
av dv9074ea, torsdag 03 maj 2007 kl 02:11
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration