Synkronisera kontakter med Gmail
Nyhet i 10.5.3
Nu börjar folk hitta små trevliga nyheter i 10.5.3-uppdateringen! En riktigt, riktigt trevlig sådan - i alla fall för mig - är att man numera kan synkronisera sina kontakter i Adressboken och på sitt Google-konto.Man går helt enkelt in i Adressbokens inställningar och fyller i sina Google-uppgifter och nästa gång man synkroniserar sin iPhone dras alla kontakter från Gmail ner. Vilket gjorde att mina kontakter gick från 135 till över 1500 - på gott och ont. Funkar bra gör det i alla fall och man får på köpet en extra backup på sina kontakter.Bra är att de ändringar man gör i Adressboken (och därmed i telefonen) åker upp till Google, dåligt är att man måste synkronisera sin iPhone för att Adressboken och Google ska prata med varandra. Osäkert om det fungerar för er med iPods - rapportera gärna om ni provar!
googlemac.blogspot.com
Mac,
Mjukvara,
gmail,
adressboken
37.0°
0Roger Åberg
tors. 29 maj 2008, 13:25
20 kommentarer till artikeln
:O ! underbart! tack för att någon kollar igenom vad som faktiskt händer i uppdateringen :)
borde stryka det där. nu blev det helt ounderbart
av danielhedman, torsdag 29 maj 2008 kl 13:33
Om jag har förstått de rätt så synkas inte Adressboken med Google om man inte har en telefon kopplad till datorn?
"...dåligt är att man måste synkronisera sin telefon för att Adressboken och Google ska prata med varandra."
av Bobby_X, torsdag 29 maj 2008 kl 13:40
Bobby_X: Exakt. Riktigt trist.
av Roger Åberg, torsdag 29 maj 2008 kl 13:43
Lite klantigt faktist. Jag använder min gmail till vissa forum och så på nätet, och dom adresserna vill man ju inte ha in i telefonen... :(
av Bobby_X, torsdag 29 maj 2008 kl 13:52
Blir Spanning Sync i fortsättningen också.
av ola, torsdag 29 maj 2008 kl 13:52
ehh.. har uppdaterat till 10.5.3, men google-alternativet finns inte i min adressbok?
av Atari130XE, torsdag 29 maj 2008 kl 13:54
Jag saknar också google-alternativet :(
av Alikzus, torsdag 29 maj 2008 kl 13:56
Ingen Google för mig heller :(
av frebro, torsdag 29 maj 2008 kl 13:58
40 Bobby_X: Bara att modda en .plist-fil. Läs mer på LifeHacker: "Enable Google Contact Sync Without an iPhone or iPod Touch"
av Mårten Björk, torsdag 29 maj 2008 kl 13:58
jag har inte heller alternativet. men jag har samtidigt heller ingen iPhone. det har troligen med det att göra...
av wwwandi, torsdag 29 maj 2008 kl 13:59
wwwandi: jag har heller ingen iPhone men har alternativet.
av danielhedman, torsdag 29 maj 2008 kl 14:16
Inget alternativ för mig heller =(
av Ohoy, torsdag 29 maj 2008 kl 14:22
Inget Google-alternativ för mig. Yahoo finns däremot t ex. För mig ser det ut som på bilden på googlemac.blogspot.com men utan Google-raden längst ner.
av cmlewan, torsdag 29 maj 2008 kl 14:29
lifehacker-tipset är ju inget alternativ...
"There is a big catch with this method. It appears that after a couple of syncs, the FamilyID value in the plist file is changed back to the original value, breaking the hack."
av Ola Carlsson, torsdag 29 maj 2008 kl 14:35
Hur tänkte Apple när dom gav alla möjligheten att synca mot Yahoo, medan det som alla faktiskt vill ha (gmail) endast funkar med folk som har iPhone?
Suck.
av Perc, torsdag 29 maj 2008 kl 15:03
Jag har ingen iphone men har ändå möjlighet att synka med google.
för att starta syncning manuellt är det bara att aktivera "Visa status i menyraden" i inställningarna i isync och sedan starta syncen via menyraden
av himynameisjonas, torsdag 29 maj 2008 kl 15:08
Men är det inte mindre detaljer i Google adressbook än Apple adressbok? Jag ser inga adressfält eller noteringar ens i Google. Har jag fel?
Uppdaterade nu, men ser inget synkmöjlighet med Google, dock för Yahoo. Vad menas? Första april?
av formica, torsdag 29 maj 2008 kl 15:35
Det här ska bli spännande att testa! Jag kör idag med Plaxo för att synka Adressboken, iCal, Google Calendar, Gmail Contacts och Outlook med varandra. Kalendersynk fungerar utmärkt, däremot kontakter ger mig ändringar på runt 200 kontakter varje gång jag synkar. Felet började när jag körde igång synk mot Google-kontakter. Med lite tur kanske man nu kan plocka bort den delen från Plaxo och få Adressboken att synka kontakterna med Google. =)
av MPV, torsdag 29 maj 2008 kl 22:01
Fixade in funktionaliteten med ett plist-hack (ingen iPod / iPhone) och efter första synkningen var min adressbok full med ALLA epostadresser jag mailat till i Gmail. Alltså 99% skräp. Kanske jag som har någon dum inställning i Gmail, men det här var helt onödigt för mig iaf. Och eftersom jag synkar adressboken med mobilen har jag nu 99% skräp i den med.
Onödig funktionalitet för mig.
av ad75, fredag 30 maj 2008 kl 09:24
Varför synkar du med adressbok som består av skräp?
av ola, fredag 30 maj 2008 kl 13:37
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration