Tyskland får TV-serier i iTunes Store
Äntligen Europa!
Apple meddelade i dag att tyskarna numera kan köpa TV-serier via iTunes Store. Förutom ett gäng tyska leverantörer som ZDF och Sat.1 så kan tyskarna ladda ner serier som Greys Anathomy och Lost från ABC och South Park från MTV.Varje avsnitt kostar antingen 1.99 euro eller 2.49 euro. Ett litet, litet steg närmare för oss svenskar att köpa TV-program via iTunes Store. Kan inte SVT i alla fall lägga upp de saker som de streamar via SVT Play? Annons: Köp Apple TV på Apple Store
Mac,
iPod/iTunes
37.0°
0Roger Åberg
ons. 2 apr 2008, 13:54
8 kommentarer till artikeln
30:- för ett avsnitt?
av Spicey, onsdag 02 april 2008 kl 14:47
Inte riktigt då euron ligger under 10 kronor.
Men det är j-kligt tunnsått med serier, och fortfarande inga långfilmer!
//Marcus i München
av MacHoo, onsdag 02 april 2008 kl 15:25
Lite i dyraste laget tycker jag :-/
Hoppas SVT bjuder upp till dans i Sverige med Apple.
av Hasselgren, onsdag 02 april 2008 kl 16:05
south parl finns ju gratis online via deras hemsida, dock så släpps senaste säsongen lite segare pga rättigheter..
av slpr, onsdag 02 april 2008 kl 16:47
Ugh, 500 spänn för en säsong i halvkasskvalitet och utan surroundljud är verkligen inte ett bra pris.
Problemet med SVT är att det skulle kosta pengar i iTunes Store, precis som BBCs grej i UK. Helt absurt att någon skulle betala för att se något dom redan betalt för att producera. Rimligare att alla serier finns att ladda ner som podcasts.
av Börje, onsdag 02 april 2008 kl 18:13
Förstår fortfarande inte varför man inte får köpa från Amerikanska iTunes store. Det är inga problem att tex beställa dvd-filmer från Amazon.com och få dom skickade hit så varför skulle det finnas några sådana begränsningar på internet?
Och var det inte olagligt i Eu att hindra andra Eu-länders befolkning att handla från det landet?
av wehooo, onsdag 02 april 2008 kl 18:13
Äntligen Europa? Jag har prenumererat på flera TV-serier via iTunes (från min Apple TV) här i England ett bra tag nu.
av moniker, torsdag 03 april 2008 kl 01:00
Nu undrar jag om avsnitten kommer vara dubbade till tyska?
Annars kanske tyskarna, som inte kan engelska blir glada utan börja gråta ;)
Finns det nån info om det?
av Ted, torsdag 03 april 2008 kl 11:21
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration