Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Vad tycker ni om Adobes nya gränssnitt? Vad tycker ni om Adobes nya gränssnitt? CS4 är ju på gång från Adobe och så är också ett nytt gränssnitt. Adobes mål är att alla deras program ska få ett enhetligt gränssnitt istället för att spreta som man gör i dag och det kan man ju inte klaga på direkt.Problemet är att man samtidigt skapar sitt eget gränssnitt och att det inte följer den stil som vi är vana vid att möta när vi öppnar ett Mac-program. Men frågan är om det är bra eller dåligt.Nya versionen av Photoshop kommer att ha två lägen, ett som är som i dag som är klassiskt Macigt med enskilda fönster utspridda och ett på klassiskt Windows-sätt där allt i programmet ligger i en låda.Det senare är det som har visats upp och det har gjort en hel del bittra, men man ska alltså kunna välja mellan de olika lägena.Det finns en del fördelar men box-versionen, som syns i videon nedan.Att kunna möblera med fönster sådär har väl sina fördelar, men de som behöver ha flera saker öppna samtidigt för att se har väl ändå flera skärmar? Och box-tänket är ju verkligen bäst för en skärm.Många "pro-program" som Aperture, Lightroom, Final Cut och så vidare har i dag mer eller mindre egna gränssnitt framtagna för att gränssnittet i Mac OS X och Windows inte räcker till. Adobes CS4-version känns dock som ett mellanting och jag skulle gärna se ett helt nytt gränssnitt a la Aperture till Photoshop. Mac, Mjukvara Är Adobe på rätt spår? 322 röster Ja! Nej, Photoshop ska se ut som alla andra Mac-program Nej, Photoshop bör se ut som Apples Pro-program Nej, Adobe borde börja om från början och göra något helt eget, något helt nytt
37.0° 0 Roger Åberg Roger Åberg
mån. 23 jun 2008, 14:37
12 kommentarer till artikeln
Zulando
Jag tycker det inte gör något att de "bryter standarden" för hur ett mac-program ska se ut. Denna typen av program som professionella användare sitter med många timmar varje dag får gärna stå ut lite, man blir ju ändå så van vid layouten att det inte gör något att den skiljer från "standard". Det är min åsikt i alla fall.
av Zulando, måndag 23 juni 2008 kl 14:59
hace
När kommer cs 4 vi är på väg att uppgradera till cs 3.3 nu, man kanske skall vänta??
av hace, måndag 23 juni 2008 kl 15:58
danielhedman
OH yes jag vill verkligen ha in alternativet att flippa mellan bilder i nån meny, wow. Bra att de är ett valfritt alternativ.
av danielhedman, måndag 23 juni 2008 kl 16:41
Killen
Boxat eller inte spelar inte så stor roll. Men de måste hålla sig till system-API:erna. Gillar inte när man exempelvis köper ett ljudkort och så följer det med något program som inte alls ser ut som resten av systemet. Nu är det ju inte så vanligt på Mac-sidan, men iallafall.
av Killen, måndag 23 juni 2008 kl 19:20
fLuM
Har skaffat mig en photoshop 11, eller cs4, och tycker det e fantastiskt på min 2 år gamla iMac. Flyter ännu bättre än cs3:an och jag gillar verkligen det nya gränssnittet :) Dock hade dom kunnat göra close/minimize/zoom knapparna lite mer glossy, men det e det ända jag har att klaga på hittils.
Det finns också ett fullscreen-läge, men tycker inte det va så roligt som jag hoppades på (iPhoto / pixadex style, vilket det INTE va). Det va bara en svart bakgrund (annan färg kan väljas) med dom vanliga menyerna som man kan gömma med (TAB), precis som vanligt. Inte så kul precis, men kanske blir bättre i final version...

Allt i ett windows tycker jag funkar fint med tack vare att tabbarna funkar så bra, dock så har jag märkt att det inte går å "drag n' drop" på tabbarna, vilket gör att jag tvingas ha det mästa i olika fönster iaf.

Men adobe e helt klart enligt mig på väg åt rätt håll, lite sexiar fullscreen gui å drag n' drop på tabbar så blir jag nöjd.

Btw, vet inte om det funnits innan, men finns lite stöd för 3d med, det går t.ex. att göra olika 3d figurer, klot, kuber, dounuts e.t.c Det ska gå att importera diverse 3d filer med från t.ex 3d studio å nåra andra, men har inte kunnat testa detta dock... Men som sagt, kanske fanns stöd för detta i cs-3 med, bara det att jag missat det...
av fLuM, tisdag 24 juni 2008 kl 16:31
Josef
Trams. Däremot borde de slå ihop Photoshop och Illustrator till ett enda program. Att man kan växla läge mellan pixlar och vektor kanske?
av Josef, tisdag 24 juni 2008 kl 19:11
danielhedman
flum, du låter som en windows.

I övrigt är det dåligt om de inte håller sig med globala shortcuts :S
av danielhedman, tisdag 24 juni 2008 kl 20:52
fLuM
danielhedman: jag känner mig kränkt -.- Har vuxit upp med mac, äger själv 2 macar, hatar allt vad windows heter, Det finns ingen som hällst struktur i något av alla windowsversioner. Nej jag är INTE windows, fy fan häller.

Varför låter jag som en windows?
av fLuM, tisdag 24 juni 2008 kl 21:21
apa
fLuM: "Varför låter jag som en windows?"
För att du stavar som en kratta?
"hällst"?
"häller"?
av apa, onsdag 25 juni 2008 kl 06:35
fLuM
Så min dysleksi betyder att jag kör windows, tack för den :(
av fLuM, onsdag 25 juni 2008 kl 09:48
ZerOne
Nej det betyder att du kör Mäc. =P
av ZerOne, onsdag 25 juni 2008 kl 14:23
RTO
Litar inte på Adobe en enda dag om året. Håller med "Killen" ovan - om man skall avvika från system-API'erna skall man ha en jäkligt bra ursäkt. Jag tvivlar på att Adobe har någon sådan, och under alla omständigheter skulle de aldrig klara av att genomföra en sådan plan. Min farmor kodar f#n bättre än samtliga Adobes programmerare - tillsammans. De saknar också totalt känsla för enkelhet och intuitivt tänkande när det gäller UI. Tvivlar man på detta så säger jag bara "Illustrator".

Om de skulle göra något alls så håller jag med Josef ovan - slå samman PS och Illustrator, men jag antar att Adobes utsugar-modell inte tillåter en sådan sak.
av RTO, lördag 28 juni 2008 kl 14:32
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration