YouTube på iPhone
Och på Apple TV
En av de största nackdelarna med att inte ha flash i sin iPhone är att inte kunna se på YouTube-filmer. Faktiskt. Säga vad man vill, men YouTube är vad det är.Nu har Apple och YouTube gjort ännu en deal, man har ju tidigare gjort en deal om Apple TV, och den här gången handlar det om iPhone.YouTube håller på och kodar om alla sina filmer till H.264-formatet som går alldeles utmärkt att spela upp i en iPhone. Tills premiären den 29:e juni så ska 10 000 filmer vara omkodade och man fyller på efter det och beräknas vara klara i höst.Fördelen med detta är inte bara att filmerna går att se, de kommer även vara vackrare och göra så att iPhonen drar mindre ström. Filmerna kommer man att kunna glo på genom ett speciell YouTube-program.Samtidigt berättar man att Apple TV-lösningen nu rullar. Om ni har Apple TV så ska det bara vara att ladda ner en systemuppdatering och glo på. Rapportera gärna hur det ser ut!
apple.com
Mac,
Tack till Guzz och ChristianKarlsson.se
38.3°
0Roger Åberg
ons. 20 jun 2007, 16:03
16 kommentarer till artikeln
Ska dom alltså ha en kopia av alla youtubes filmer i qt-format?
Hur många filmer/Tb snackar vi?
av pontusuggla, onsdag 20 juni 2007 kl 17:02
Här hittade jag från Augusti -06:
YouTube has some 45 terabytes of video
av pontusuggla, onsdag 20 juni 2007 kl 17:04
OK. Vem sätter emot att det INTE kommer att omkodas något copyrightskyddat material (dvs det som är nåt att ha på Youtube)? Vi får väl 10 000 dassiga amatörklipp och en och annan viruskampanj.
av DanielW, onsdag 20 juni 2007 kl 17:06
Fan vad bra!
DanielW: Är ju nån dator som tuggar igenom alltihop, vad är det som säger att den vet vad som är copyright och inte?
av Orbulon, onsdag 20 juni 2007 kl 17:36
AppleInsider har lite bilder från den nya funktionen på Apple TV, ?TV.
Länk:
av Guzz, onsdag 20 juni 2007 kl 17:41
Hm.... Det verkar som om iPhone-sidan inte fungerar under Safari 3. Jag får inte en endaste film att fungera.
av Daniel, onsdag 20 juni 2007 kl 17:50
Det här var ju lite fräckt, om det nu inte är så att de gallar ur copyright-skyddad material som slunkit igenom förut. Men som sagt; de kan ju inte gärna sitta o gå igenom alla klipp för att kolla efter sånt, då skulle de redan ha gjort det
av Converge, onsdag 20 juni 2007 kl 18:50
Äntligen en riktig standard på YouTube. Det var på tiden.
av Redglittercoffin, onsdag 20 juni 2007 kl 19:03
Kommer iPhonen dra mindre ström om man har YouTube-applikationen igång? Snacka om att man kommer ha den igång hela tiden då! Skämt och sido.
Detta är givitvis inte en nackdel omman jämnflr utbudet den hade sen sist. Men det känns lite fel väg att gå. Det räddar inte sitationen för att det är lite bättre kvalite än om man går via youtube.com (hur fasen ska det gå till förresten?) och att den drar mindre ström än om man kör safari på iPhonen(förutsatt att detta skulle gå). Det är friheten jag är ute efter! Jag vill kunna gå in på alla sidor och de ska fungera. Jag vill kolla den där videon en person har länkat till i ett forum. Den kanske är från bubblare osv.
Webb upplevelsen ser trevlig ut på iPhone men det är fortfarande babyinternet och inget annat.
av Jack Daniel, onsdag 20 juni 2007 kl 19:08
Hehe, skämt å sido eventuellt... Plus en hel harang med stav/skrivfel. Ska kolla igenom inlägget nästa gång :)
av Jack Daniel, onsdag 20 juni 2007 kl 19:10
Kvaliten på YouTube-filmerna är ju det sämsta man kan hitta på nätet medan H.264 är dess raka motsats. Snacka om kvlitethöjning. Grattis alla YouTube-fans!
av Kn Bölja, onsdag 20 juni 2007 kl 20:59
Ja, H.264 är fantastiskt som kan förbättra kvaliten på sunkiga YouTube-filmer. Finns det något program att installera för att själv kunna göra om YouTube-filmer till H.264?
av Björn_, onsdag 20 juni 2007 kl 22:02
björn; VisualHub klara biffen. Vill tillägga att jag precis instalerade och har test kört en stund nu och Är mycket nöjd med resultatet.
AppleTV - youtube serivce
Riktigt enkelt och snyggt att använda, det är ju en bra början. Man kommer in i första menyn där man kan välja mellan mest spelade, bästa betyg osv. Man kan även frisöka, och då visar den resultat efter varje bokstav du knappar in. Lite prisjakt känsla.
Filmerna laddar in grymt snabbt och jag sitter på 2mb lina. Man klickar och räkna med 2- 4 sekunder och så drar filmen igång utan avbrott. Mycket bra.
Jag är fortfarande lite emot "letter box" formatet men hey det är väll fortfarande standard. Kvaliteten är lite blandad fortfarande, kollar vi på hemfilmer så räkna inte med ett Tjohej, men på rippade saker så som musikvideos och podcast så är kvaliteten avsevärt mycket bättre.
Ljudkvaliteten är som den är ett stort plus är att basåtergiving exemplevis i en musikvideo är superbra iallfall i min anläggning så det klara man sig med, inte alls burkigt eller walkman aktigt.
Jag ger Youtube funktionen på min mac betyget 4 av 5 dels för att enkelheten tilltalar och att uppläget e najs sitter jag och trixar framför tv så böver jag inte langa fram burken för att youtube:a. Lite less på kvaliteten i vissa filmer, både bild och ljud. Så alla ni som har en AppleTV updatera!!
Alla ni som fortfarande dissar är bara avundsjuka för att ni tycker det är en stor investering, men den om väntar på något gott..
av Linus Charles , onsdag 20 juni 2007 kl 22:34
Nu blir det väl i och för sig svårt att rädda redan sönderkomprimerade filmer. Man måste utgå från orginalen, okomprimerat material i full upplösning för att det skall bli bra…
av Kn Bölja, onsdag 20 juni 2007 kl 23:55
Jag antar att YouTube har sparat alla filmer de fått in. har det varit bra från början blir filmerna för iPhone/Apple TV bra, annars inte.
av Roger Åberg, torsdag 21 juni 2007 kl 00:43
Fel väg att gå. Adobe ska släppa Flash Lite 3.0 (N95 kör 2.0 idag) till mobiler innan 1 juli och då kan man läsa Youtube direkt utan några fåniga omkonverteringar från Youtubes sida: www.adobe.com
av cmlewan, torsdag 21 juni 2007 kl 13:00
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration