Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+ Mitt konto
Hetaste
Senaste
Firefox till Android Inga halvmesyrer! Firefox till Android Mozilla har i dagarna bekräftat att deras omåttligt populära webbläsare Firefox kommer till Android.
CEOn John Lilly och VVDn Jay Sullivan har förklarat att de inte släppt något tidigare, på grund av att det endast gått att programmera i Java för Android. Inte förrän nyligen släpptes Android NDK vilket möjliggör kodare att jobba i C/C++, språk som Mozilla föredrar utav fler anledningar.
De nämnde också att de inte ville släppa en halvdan webbläsare, kraven är att den utan problem ska klara javascript, css, flash, SVG, ljud och bild. Addon-stöd kommer såklart
också finnas på plats!
Det finns en stor chans att det blir den bästa mobila webbläsaren genom tiderna, hoppas att de siktar på att få in stöd även för den nuvarande generationens hårdvara, Magic/Hero/Galaxy.
Releasedatum är tyvärr okänt för närvarande.
androidandme.com Mobil, Appar, firefox, android, full everything
37.9° 0 Kristoffer Ågren Kristoffer Ågren
tis. 20 okt 2009, 16:14
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration