Google stänger ute Androider utan certifikat från sina appar
Finns dock vissa undantag

Foto: liam_davenport / XDA Developers
XDA Developers har uppmärksammat att Google nu verkar stänga ute android-användare som vill använda deras appar på android-telefoner som inte är certifierade.
Android är open source och kan med andra ord användas fritt av alla. Googles egna appar, gmail, google-appen, google photos och andra, är däremot inte open source och något som mobiltillverkare måste licensiera av Google för att de ska få skicka med Googles appar i sina telefoner.
Rent krasst innebär det att användare inte kommer att kunna logga in på sina google-konton om de köper en Android-telefon som inte är certifierad av Google. Vill man köra så kallade "custom roms" så ska det dock fortsatt gå att göra undantag för dessa skriver XDA Developers.
