Palm släpper antagligen ny Android-lur i år
Call it a comeback?

Förra året gick det rykten om att det klassiska PDA/mobil-märket Palm skulle släppa nytt i år och det verkar som om det är ett rykte som fortfarande är aktuellt rapporterar Android Police.
Enligt Android Police källor så kommer den amerikanska operatören Verizon släppa en Palm-telefon i USA någon gång under nästa halvår. Telefonen kommer med stor sannolikhet att köra Android då det numera är LG som äger Palms gamla operativsystem WebOS.
Det var HP som köpte Palm 2010. HP släppte dock aldrig några telefoner under varumärket Palm utan de körde på sitt eget varumärke HP. HP gjorde även WebOS till öppen källkod och döpte bland annat om det till Open webOS och HP webOS för att sedan sälja det till LG.
2014 köpte Qualcomm upp patent relaterade till Palm samt WebOS och det kinesiska företaget TCL köpte upp rättigheterna till Palms varumärke 2015. Det är även TCL som ligger bakom en eventuell ny Palm-telefon. TCL säljer även mobiltelefoner under sitt egna namn samt under varumärkena BlackBerry, Alcatel och Thomson.
Palm till salu *uppdaterad*
Vem vill köpa? Huawei?

Apple ville köpa Palm, men HP bjöd högst
Google ville också vara med på ett hörn

Palm kan återuppstå redan nästa år
Klassiskt varumärke börjar leva igen
