Teknik
Motor
Samhälle
Spel
Popkultur
Fritid
Tjock
Tester
Dagens fråga
Tipsa!
Skaffa Feber+
Alla
Heta
Kalla
Öppna i ny flik
torsdag 25 februari 2016
fortsättning
The Verge tar en titt på Microsofts integrering i CyanogenMod
Kommer bland annat med Cortana och Hyperlapse
Microsoft och CyanogenInc har samarbetat sedan en tid tillbaka för att integrera några av Microsofts tjänster som Cortana direkt i CyanogenMod. Under MWC hängde The Verge med CyanogenInc för att se hur mjukvarujättens appar fungerar på CyanogenMod.
41.1°
New York City är den mest instagrammade staden i världen
Men Los Angeles är den mest lajkade
Det brittiska företaget Hoppa som vanligtvis arbetar med att ta människor till och från flygplatser har i en rätt så lång analys gått igenom vilka städer som förekommer oftast på Instagram och då kommit fram till att det är New York City som är den mest fotograferade staden på fotodelningstjänsten. Det postas runt 150.000 bilder om dagen till Instagram från New York. Nedan följer hela topp-tio-listan: 1. New York City 2. London 3. Paris 4. Dubai 5. Los Angeles 6. Istanbul 7. Miami 8. Las Vegas 9. Barcelona 10. Moskva Los Angeles. Foto: Todd Jones / flickr Den staden som får mest likes på Instagram är dock Los Angeles på motsatta kusten från New York. Här är de tio mest lajkade städerna på Instagram. 1. Los Angeles 2. Bangkok 3. London 4. Taipei 5. Miami 6. Madrid 7. Paris 8. Seoul 9. New York City 10. Rom
37.6°
onsdag 24 februari 2016
Microsoft släpper tangentbords-app till Android
Hub Keyboard fixar snabbaccess till Office-grejer
Microsoft fortsätter sin satsning på appar till Android och idag släppte man tangentbords-appen Hub Keyboard på Google Play. Förutom att fungera som ett traditionellt tangentbord till Android finns det även en dedikerad meny som ger användaren snabbaccess till sina dokument på OneDrive eller SharePoint, sina kontakter, översättning samt saker man tidigare har kopierat. Microsoft Hub Keyboard hittas gratis på Google Play på länken nedan.
39.0°
Google vill skrota SMS som meddelandetjänst på Android
Vill införa iMessage-liknande standarden RCS istället
Google vill sluta använda den uråldriga SMS-tekniken som standarplattform för att skicka meddelanden och försöker nu få operatörer runt om i världen att istället implementera stöd för standarden Rich Communication Services (RCS). Med RCS kan man skicka bilder, långa texter, annan multimedia i sitt meddelande samt gruppchatta och det skulle innebära att Androids meddelandetjänst blev mer likt iOS iMessage som redan idag klarar av att göra sådant. Det verkar som om operatörerna är med på att implementera stöd för RCS och bland annat har de globala mobiloperatörerna Sprint, Deutsche Telekom och Vodafone redan hoppat på tåget. Här ovan kan ni kolla in ett exempel på meddelandens skickade med RCS.
67.2°
MWC 2016 Xiaomi presenterar flaggskeppet Mi 5
Kommer i två olika versioner
Kinesiska Xiaomi stereopresenterade idag sin senaste flaggskeppsmodell på två tillställningar som gick av stapeln samtidigt i Kinas huvudstad Beijing och på Mobile World Congress i Barcelona. Xiaomi Mi 5 kommer i två olika modeller där den ena har en baksida i glas och den andra en keramisk baksida. Skärmen är på 5,5 tum och kör 1080p-upplösning, den har en fyrkärnig Qualcomm Snapdragon 820-processor, 3GB eller 4GB RAM samt lagringsminne på 32GB, 64GB eller 128GB. Kamerorna är på 16 respektive 4 megapixel, den kommer att köra Android 6.0 Marshmallow och det 3.000mAh stora batteriet laddas med den senaste USB-standarden USB Type-C. Xiaomi Mi 5 släpps i Kina den första mars och priserna kommer att ligga på 2.000 yuan till 2.600 yuan vilket motsvarar ungefär 2.600 - 3.400 svenska kronor.
49.1°
Happy X hjälper separerade föräldrar att hålla koll på ekonomin
När man ska dela på allt
Happy X är en svenskutvecklad app vars syfte är att underlätta ekonomiska mellanhavanden som kan uppstå mellan separerade föräldrar. Tanken är att föräldrarna ska skriva in alla ekonomiska utlägg de gör för sina barn i Happy X-appen för att föräldrarna enkelt ska kunna se vem av dem som står i skuld till den andre. Om den ene föräldern till exempel köper kläder till barnet för 800 förs 400 kronor automatiskt upp på skuldkontot för den andre föräldern och sedan kan man reglera dessa skulder vid lämplig tidpunkt. Jag antar att appen i teorin även skulle gå att använda av par som inte är separerade men ändå vill dela lika på alla ekonomiska utlägg. Happy X är gratis och hittas till iOS i App Store här och till Android på Google Play här.
46.4°
tisdag 23 februari 2016
Nu är Activision Blizzards köp av King klart
Fet affär i hamn
Det var i början av november som vi skrev att Activision Blizzard ville köpa den svenska spelutvecklaren King för nätta 5,9 miljarder dollar. Stora affärer tar lite tid och nu är det äntligen klart. I och med köpet blir Activision Blizzard klart kompetentare på mobilspel och några personer blir väldigt mycket rikare.
46.8°
MWC 2016 Oppo hävdar att man kan ladda en mobil full på en kvart
Med tekniken SuperVOOC
Den kinesiska mobiltillverkaren Oppo har presenterat en batteriladdarteknik som man kallar för SuperVOOC på Mobile World Congress och denna säger man ska kunna ladda upp ett mobilbatteri till 100% på 15 minuter. Enligt Oppo ska man kunna ladda upp ett urladdat batteri på 2.500mAh till 100% på 15 minuter. Det kan jämföras med QualComms QuickCharge 3.0 som laddar ett urladdat batteri till 80% på 35 minuter. Det verkar dock som om SuperVOOC, åtminstone för tillfället, enbart fungerar tillsammans med vissa av Oppos egna telefoner. Innan vi har sett det här med egna ögon så tar vi även de här uppgifterna med en nypa salt kanske ska tilläggas.
54.3°
3 Sverige kommer inte att blockera annonser
"Är Storbritanniens och Italiens grej"
Förra veckan skrev vi om att mobiloperatören 3 skulle införa automatisk blockering av annonser i sina brittiska samt italienska mobilnät och att detta var något som eventuellt även skulle dyka upp i 3:s svenska nät så småningom. Kamran Alemdar, marknadschef för 3 Sverige, säger dock till Dagens Media att detta inte stämmer och att 3 Sverige inte har några planer på att implementera adblocker i 3:s svenska nät: "Det finns inga planer på att Tre Sverige kommer att lansera annonsblockering. Det här är Storbritanniens och Italiens grej och har ingenting med Sverige att göra, säger han." Exakt hur 3:s adblocker fungerar i Storbritannien och Italien är fortfarande lite oklart men det verkar som om en del annonser fortfarande går igenom filtret och 3 sa ursprungligen att syftet var att få bort "excessive, intrusive, unwanted or irrelevant ads".
23.2°
En första titt på Remix OS
Kör Android på en gammal PC
I början av året skrev vi om operativsystemet Remix OS från företaget Jide med vilket man kunde köra Android på en gammal PC-dator som man kanske inte längre hade användning för och nu har de första testerna börjat dyka upp av detta. I klippet ovan kan ni kolla in The Verges första utlåtande om Remix OS och de verkar hyfsat nöjda med upplevelsen. Jide meddelar även att betaversionen av Remix OS har stöd för 32-bitars maskiner, alfan hade bara stöd för x86-maskiner. Från och med 1:a mars kan allmänheten ladda ner betaversionen av Remix OS på länken nedan.
50.8°
MWC 2016 En titt på Microsoft Lumia 650
Ser bra ut för att vara en mellanklasslur
Lumia 650 från Microsoft är väl kanske inte så upphetsande rent tekniskt men den ska kosta runt 2000 kronor och när The Verge tog sig en titt på den upptäckte man en riktigt snygg sak som faktiskt nästan är snyggare än Lumia 950. Ta en titt i videon och läs mer om telefonen här nedan!
44.2°
MWC 2016 Vi har känt på Samsung Galaxy S7 och S7 Edge
Finsliperi på hög nivå
Förra året valde Samsung att lämna plastträsket och släppte S6 och S6 Edge som bestod av aluminium och glas. För att lyckas med premium-bygget plockade Samsung dock bort ett par funktioner som minneskortläsare, vattentålighet och löstagbart batteri. Detta gjorde ett gäng användare lite upprörda och Samsung har under året lyssnat på konsumenterna och har återupplivat ett par funktioner samtidigt som de finjusterat designen på sina nya lurar. I S7 och S7 Edge är minneskortläsaren tillbaka och du kan nu doppa luren i vatten utan att vara rädd för vattenskador och utöver det har Samsung gjort en av de mest väldesignade telefonerna på marknaden just nu. S7 och S7 Edge kommer med skärmstorlekarna 5,1 respektive 5,5 tum och precis som föregångarna ligger upplösningen på 2560x1440 pixlar och givetvis är det AMOLED som gäller. På insidan sitter Samsungs senaste och mest kraftfulla Exynos-systemkrets, som för övrigt ska vara lika kraftfull som Snapdragon 820, som driver enheten tillsammans med 4GB ram-minne. På insidan hittar vi även 32GB lagring och den här gången går det att utöka utrymmet med minneskort som du skjuter in tillsammans med sim-kortet. S7 och S7 Edge har samma hårdvara, men Edge är utrustad med ett större batteri: 3 600mAh jämfört med 3 000mAh. Telefonens bygge är helt fantastiskt och Samsung ska ha tummen upp för att levererat en så välbyggt enhet. Speciellt när det kommer till S7 Edge. Föregångaren S6 Edge gillade jag inte allt för mycket då jag kände att kanterna på telefonen var på tok för skarpa och telefonen var helt enkelt inte skön att ha i handen. S7 Edge har inga sådana jobbiga kanter. Jag gillar även skarpt att Samsung valt att göra telefonen tjockare för att rymma ett större batteri samt att kameraknölen inte sticker ut lika mycket. När vi ändå är inne på kameran så verkar den prestera riktigt bra. Enligt Samsung använder kameran så kallade Double Pixels som gör att varenda pixel i sensorn dubbeljobbar med fokus, vilket betyder att autofokusen är riktigt snabb. Vilket den faktiskt var. Antalet pixlar är färre den här gången. 12 megapixel jämfört med 16 som S6 hade, men bildkvaliteten verkade ändå vara riktigt hög. Det ska bli intressant att testa kameran vid senare tillfälle. Samsung Galaxy S7 och S7 Edge kommer dyka upp i butik 11 mars och priset kommer ligga på 7290 kr för den platta och 8290 kronor för den böjda.
51.2°
MWC2016 Vi har klämt på LG G5
Överraskande trevlig
Efter LG:s presskonferens fick vi möjlighet att klämma på LG G5 och ett gäng olika tillbehör till telefonen. När bilder på telefonen började läcka ut på nätet så blev jag aningen skeptisk. Jag fullkomligt älskade designen på G4 och den relativt nya V10, mer specifikt så uppskattade jag verkligen telefonernas baksidor då dessa var tillgängliga med läder och gummi. G5-läckorna visade att LG hade lämnat den behagliga baksidan och i stället bestämt sig för att göra en telefon med metallhölje. När jag väl fick vantarna på telefonen så kände jag att min skepsis var lite obefogad då telefonen låg rackarns bra i handen. Inte lika bra som V10 eller G4, men ändå riktigt bra. LG stoltserar med att telefonen har ett unibody-format samtidigt som det är möjligt att byta batteri. Detta genom att göra telefonens "hakar" löstagbar. För att komma åt batteriet håller du inne en knapp på telefonens vänstra sida och sedan drar du isär telefonen. Batteriet följer med, vilket gör att telefonen stänger av sig. Därefter kan du antingen sätta i ett fulladdat batteri eller ta batteriet och fästa det på något av de nya tillbehören Cam Plus eller Hi Fi Plus, som ger dig fler kamerakontroller och bättre ljud. Det känns lite som en gimmick-grej, men om LG kommer släppa fler och mer intressanta tillbehör så kan det bli rätt intressant. Nedan ser ni en video som visar hur det är att plocka isär telefonen. Kameran på baksidan är lite speciellt utformad då LG placerat två stycken linser, som LG gjorde med kamerorna på V10:s framsida, varav ena är en vidvinkel på 135 grader och den andra har en mer traditionell vinkel. I kameraappen kan du enkelt skifta mellan dessa vid behov. Den vanliga kameran tar bilder med upplösningen 16 megapixel, medan vidvinkelkameran plåtar med 8 megapixel. Någonting jag upptäckte var dock att LG med den senaste versionen av deras Android-gränssnitt, precis som Huawei, har plockat bort appbiblioteket. Detta betyder att appar du installerar dyker upp på hemskärmen och om du raderar dessa från hemskärmen så kommer du avinstallera dem, istället för att plocka bort genvägen. Detta är en riktigt puckad idé och kommer troligtvis göra att ännu fler kommer installera hemskärmsappar som Nova eller Google Now Launcher. För att sammanfatta så känns LG G5 som en riktig premium-lur och tack vare luckan så borde man i teorin få en del mervärde om LG fortsätter släppa flådiga tillbehör. Telefonen kommer släppas senare i år, troligtvis i april, och det kommer bli spännande att få testa telefonen ordentligt.
41.7°
MWC 2016 Alla Sonys nyheter från mobilmässan i Barcelona
Inget magiskt men ändå
Sony släppte ingen konkurrent till LG G5 eller Samsung Galaxy S7 på mobilmässan i Barcelona men en hög med andra produkter. I den här videon får vi se alla och framförallt går man igenom skillnaden mellan de tre telefonerna som släpptes i nya X-serien. Vill du läsa mer om det som släpptes finns våra artiklar om alla produkterna är nedan.
38.8°
MWC 2016 Acer släpper tre nya androider
Liquid Zest, Liquid Zest 4G och Liquid Zest Z630S
Acer fortsätter sin satsning på mobiltelefoner och på Mobile World Congress släppte man tre modeller i serien Liquid Zest. Acer Liquid Zest och Liquid Zest 4G är i stort sett samma telefon med den skillnaden att Liquid Zest har en fyrkärnig processor på 1,3Ghz medan Liquid Zest 4G har en fyrkärnig processor på 1,0Ghz samt LTE-stöd. De har en fem tum stor skärm med upplösningen 720x1280 pixlar, en bakkamera på 8 megapixel och en frontkamera på 5 megapixel. De levereras med Android 6.0 Marshmallow och Acer Liquid Zest släpps i april och kostar 109 euro medan Acer Liquid Zest 4G släpps i maj och kommer att kosta 149 euro. Acer Liquid Zest Z630S har en 5,5 tum stor skärm, har en åttakärnig processor på 1,3Ghz, 3GB RAM, 32GB lagringsminne och fram- och bakkameran är på 8 megapixel vardera. Den kommer att levereras med Android 5.1 och kostar 229 euro.
37.6°
Microsoft stänger ner Skype Qik
Deras videoapp
År 2014 presenterade Microsoft videoappen Skype Qik som skulle vara en förenklad video- och chattapp anpassad för korta videomeddelanden. Konsumenterna verkar dock inte ha anammat idén och nu stänger Microsoft ner den. Många av de idéer som lanserats i och med Qik har dessutom också redan letat sig in i Skype och appen har blivit överflödig. “Since [Qik’s launch], we have learned that many of you are already doing these things in Skype, and as a result, we migrated some of Qik’s most used features into the Skype app you already know and love.” Appen kommer att försvinna för iOS, Android och Windows Phone efter den 24 mars.
37.9°
måndag 22 februari 2016
iOS Få hjälp med smågrejer med Instawork
Eller hjälp någon annan i delningsekonomin
Den så kallade delningsekonomin, där man utför tjänster eller annat åt andra, är het med ledstjärnor som Uber och Airbnb i spetsen. Instawork är en ny svensk app där tanken är att man ska kunna hjälpa sina grannar eller andra med små tjänster mot en ersättning. Det kan handla om flytthjälp, montera ihop IKEA-grejer, skruva upp belysning, gå ärenden, gå ut med hunden eller i stort sett vad som helst som inte är ett allt för omfattande arbete. Instaworks grundare och VD Emil Ahmed säger till DI Digital: "Vi vill få in en massa ”workers” som vi kallar dem. Nästa steg blir att ansluta företag. De ska kunna använda Instawork om de exempelvis köpt 50 Ikeamöbler och behöver hjälp med monteringen. Vårt långsiktiga mål är att detta ska kunna bli ett första steg in på arbetsmarknaden för många." Instaworks app är gratis att ladda ner, den hittas till iOS i App Store på länken nedan, och Instawork har tänkt sig att tjäna pengar på att ta 15% av transaktionsavgiften som sker mellan "workern" och uppdragsgivaren. Det får väl nämnas att om man funderar på att bli en så kallad "worker" för Instaworks så behöver man antagligen en F-skattsedel om man inte vill riskera att åka ditt för svartjobb.
37.5°
MWC 2016 Sony visar upp Xperia Projector
Projektor med touchgränssnitt
Xperia Projector var det tredje och sista konceptet Sony visade upp på Mobile World Congress, de övriga två, Xperia Eye och Xperia Agent, kan ni läsa om i de inlänkade artiklarna nedan. Som synes i videoklippet ovan kan Xperia Projector projicera ett gränssnitt på ett bord, eller en vägg för den delen, där användaren sedan kan utföra diverse grejer genom att peka direkt på projektionen. Det kan handla om att kolla sin kalender, rita något och liknande grejer. Huruvida Xperia Projector någonsin blir något annat än ett koncept finns det inga uppgifter om i dagsläget. Nedan hittas en film som visar upp alla koncept som Sony visar upp på Mobile World Congress.
46.3°
Adobes Lightroom-app för Android 2.0 fotar nu i DNG
Får också flera andra nya funktioner
I dag presenterade Adobe en ny version av Lightroomappen för Android 2.0 som innehåller en hel del uppdateringar där möjligheten att fota i DNG är en av dem. Appens inbyggda kamera kan dessutom använda sig av olika presets direkt vid fotograferingen. Förutom kameranyheterna får appen också stöd för dehaze-funktionen som finns i desktopversionen av programmet. Även bättre stöd för split toning och möjlighet att punktmarkera vid justering av kurvor är välkomna nyheter. Fler uppdateringar för appen hittar ni via länken nedan och den nya versionen finns att ladda ner gratis via Google Play.
39.0°
Ericsson och Amazon börjar samarbeta
Ska hjälpa mobiloperatörer att använda Amazons molntjänst
Ericssons, världens största leverantör av mobilutrustning, har slutit ett avtal med ehandelsjätten Amazon som innebär att Ericsson ska förse Amazons molntjänst AWS (Amazon Web Service) med diverse tekniska lösningar. Tanken är att Ericssons tekniska lösningar ska fungera som en slags brygga som låter världens mobiloperatörer att lagra sin data i publika molntjänster istället för att helt förlita sig på sina egna datacenter skriver Reuters. Ericssons mjukvara ska fixa så att operatörerna kan lagra data i AWS samtidigt som de behåller full kontroll över kunduppgifter och ser till så att datan förblir helt krypterad. Ericsson och Amazons första gemensamma kund blir den australiensiska mobiloperatören Telstra.
47.1°
MWC 2016 Selfie Pay - betala med ansiktet
Ny tjänst från Mastercard
Redan förra året snackade kortföretaget MasterCard att deras kunder skulle kunna använda sitt ansikte att betala med och under den pågående Mobile World Congress-mässan i Barcelona snackade man lite mer om detta. Det handlar om ett system som man kallar för Selfie Pay där man kan handla online genom att ta en selfie på sig själv för att verifiera sin identitet. Användarna ska även kunna legitima sig via sitt fingeravtryck och MasterCard säger att man även kollar på andra verifikationsmetoder som till exempel röstigenkänning och iris-scanning. Selfie Pay kommer först att lanseras i Storbritannien och faller det väl ut så planerar man att lansera det i 14 länder till.
18.5°
MWC 2016 Doro 8030 presenterad
Billig telefon med lite lägre prestanda
Svenska Doro har presenterat sin andra LTE-telefon någonsin på Mobile World Congress och sin vana trogen handlar det om en lite billigare lur som riktar sig till en målgrupp som kanske inte har högsta krav på prestanda och funktioner utan vill ha en förhållandevis lätthanterlig telefon. Doro 8030 har en 4,5 tum stor skärm, en kamera på fem megapixel, 1GB RAM och 8GB lagringsminne. Den ska även vara försedd med en slags säkerhetsknapp som skickar GPS-koordinater till en kontakt om denna trycks in, den är kompatibel med hörselapparater och det finns en inbyggd digital assistent som förklarar telefonens olika funktioner. Telefonen kommer att köra Android 5.1 Lollipop med Doros gränssnitt ovanpå detta. Den kommer att släppas i mars men vi har inte fått något svenskt pris ännu. I Storbritannien kommer Doro 8030 att kosta motsvarande cirka 1.200 kronor.
44.3°
Techdemo för Unreal Engine 4 i mobilt format
ProtoStar visar hur grafiken ser ut på mobiler
Epic Games finns på plats under World Mobile Congress och visade under helgen upp ett nytt techdemo, för mobila enheter. Applikationen, som har fått namnet ProtoStar, demonstrerades på en Samsung Galaxy S7 och ska vara den första applikationen som drivs av den nya API:n Vulkan. Nedan kan ni kolla in de funktioner som ska finnas i den mobila versionen av Unreal Engine 4.
44.6°
Sony Insights hjälper artister att hålla koll på royalties
App från Sony Music sammanställer data från flera källor
Sony Music har släppt en app som man kallar för Sony Insights som riktar sig till artister, managers och andra med intresse av att hålla koll på hur ofta en artists musik spelar på diverse källor. Sony Insights håller bland annat koll på hur ofta en artists musik spelas på radio, i sociala medier som Facebook och Twitters samt diverse streamingtjänster som till exempel Spotify, Youtube, Deezer, Itunes, Tidal, Apple Music, Rhapsody, Vevo, Google Play och Amazon. Artisten får sedan se en sammanställning över antalet spelningar och kan på detta sätt kanske få lite bättre koll om den får de royalties den är berättigad till. Appen är skapad av Bombsquad Inc. och deras ordförande och CTO säger om Sony Insights: "I skapandet av Sony Insights stod vi inför framförallt två tekniska utmaningar, den första bestod i att sammanställa ett brett urval data från så många olika källor, både inom och utanför Sony Music. Den andra utmaningen bestod i den faktiska mängden av data. I analysen av sociala medie-poster, streamade låtar, radiospelningar med mera, undersöks runt 400 miljoner datapunkter dagligen, och då är detta bara början." Sony Insights lanseras nu för artister som ligger på Sony Music Sverige men man siktar i framtiden på att kunna låta artister i hela världen ta del av appen.
45.8°
MWC 2016 Sony presenterar Xperia Ear
Smart headset
I samband med att Sony idag visade upp de nya Xperia-modellerna Xperia X samt Xperia XA visade man även upp tillbehöret Xperia Ear vilket är ett trådlöst headset försett med lite smarthet. Med Xperia Ear ska användaren kunna ge diverse röstkommandon som till exempel att få reda på vad som står i kalendern, hur man tar sig till en specifik plats samt få nyheter och väderleksrapporter upplästa. Det ska även gå att diktera anteckningar, googla och ringa upp via Xperia Ear. Headsetet kopplas ihop med valfri Android-telefon via Bluetooth och en tillhörande app. Xperia Ear släpps på marknaden till sommaren till ett än så länge okänt pris.
43.4°
MWC 2016 Sony presenterar tre nya Xperior
Xperia X, Xperia XA och Xperia Performance
Sony har väl inte riktigt lagt in högsta växeln på årets Mobile World Congress jämfört med konkurrenterna LG och Samsung men presenterade hur som helst tre nya Xperia-modeller, Xperia X, Xperia XA samt Xperia X Performance vilka har fått lite ny design jämfört med tidigare Xperia-modeller Xperia X (vänster på bilden ovan) har en skärm på 5 tum med 1080p-upplösning, en framkamera på 13 megapixel samt en bakkamera på 23 megapixel, en Qualcomm Snapdragon 650 sexkärnig processor, 3GB RAM, 32GB lagringaminne som går att utöka med microSD-kort på 200GB. Batteriet ligger på 2.620mAh och sägs räcka i två dagar. Xperia XA har även den en fem tum stor skärm men den kör den några lägre upplösningen 720p och dess fram- och bakkamera är på 8 respektive 13 megapixel. Den har en en Mediatek HelioP10 åttakärnig processor, 2GB RAM-minne, 16GB lagringaminne med stöd för microSD-kort upp till 200GB och batteriet har en kapacitet på 2.300mAh. Även här sägs batteriet räcka i två dagar. Xperia X Performance har även den en fem tum stor skärm som kör upplösningen 1080p. Processorn är en fyrkärnig Snapdragon 820 quad-core, kamerorna är på 23 megapixel bak och 13 megapixel fram. Vidare har den 3GB RAM, 32GB lagringsminne och även här hittar vi stöd för microSD-kort på upp till 200GB. Batteriet är på 2.700mAh och är även IP65 / IP68-klassad för vattentät och dammtålighet. Samtliga modeller kommer att levereras i en lång rad färger och de kommer att köra Android. Okänt vilken version men jag utgår från att vi snackar om Android 6.0 Marshmallow. Släppdatum och pris Xperia X lanseras runt månadsskiftet maj/juni med ett rekommenderat cirkapris på runt 5.800 kronor. Xperia XA lanseras i juni med ett rekommenderat cirkapris på runt 3.000 kronor. Xperia X Performance lanseras runt månadsskiftet juni/juli med ett rekommenderat cirkapris på runt 7.000 kronor.
46.1°
MWC2016 Nallen HP Elite X3 ska användas som en dator
Storsatsning på Continuum
Under den pågående MWC-mässan har HP visat upp mobiltelefonen Elite X3 som i sig ser ut som en trevlig Windowsmobil med rejäl prestanda. Den har exempelvis utrustats med en Snapdragon 820, fyra gigabyte minne, 64 gigabyte lagring och en skärm på sex tum. Det intressanta är dock HP:s satsning på Continuum, tjänsten som gör att du kan använda telefonen tillsammans med exempelvis externa skärmar. Tillsammans med telefonen släpps en speciell Continuumdocka som användare kan placera telefonen i för att på ett enkelt sätt koppla upp sig mot en extern skärm samt mus och tangentbord. Men HP vill också ge bärbara alternativ och visade upp ett tillbehör som kallas Mobile Extender som i princip gör om telefonen till en bärbar dator där telefonen trådlöst kopplas upp mot ett väldigt tunt laptopskal med en skärm på 12,5 tum. När Windows 10 används i telefonen är operativsystemet telefonanpassat medan det visas som en desktopversion när telefonen kopplas upp mot en skärm eller mot Mobile Extender. Gissningsvis kommer det här upplägget främst att locka företagskunder där arbetsgivare i vissa fall inte behöver köpa tre enheter till sina anställda utan kan satsa på en enda med tillbehör. Det ska bli väldigt intressant att få se lite prestandatester på telefonen framöver när den släpps i sommar. Ovan kan ni kolla när Windows Central kollar in Elite X3 och dess tillbehör.
54.5°
Instagram visar inte användarnamn under tio gillamarkeringar
Liten men synbar förändring
Instagram fortsätter att förändra utseendet i appen och de som oftast inte får så många likes på sina bilder kommer tydligt att märka den senaste. Tidigare har Instagram visat upp användarnamnen på de som gillat fotot om gillamarkeringarna varit färre än tio. Men nu kommer de istället att endast visa siffran på antalet gillamarkeringar. Det kanske känns som en liten och betydelselös förändring men för de som inte får så många "gilla" kan det se ganska futtigt ut med en liten etta eller tvåa vid fotot istället för ett eller två användarnamn.
25.6°
MWC 2016 ZTE Spro Plus är en tablet med inbyggd projektor
Dagens kombo?
Kinesiska ZTE har visat upp den rätt udda kombon Spro Plus på Mobile World Congress. Det handlar om en tabletliknande sak som även har en inbyggd projektor. Skärmen är på 8,4 tum och har upplösningen 2.560x1.440 pixlar och det finns stöd för både LTE och Wifi. Den inbyggda projektorn kan visa bilder och filmer i WXGA-upplösning med en ljusstyrka på 500 lumen. Allt detta drivs av ett enormt batteri på 12.100mAh som ZTE ska räcka för fyra timmars streaming och projicering av till exempel film. Det finns även inbyggd kamera och stereohögtalare om man till exempel skulle vilja använda den till videokonferens. ZTE Spro Plus kör Android 6.0 Marshmallow och släpps på marknaden till sommaren till ett än så länge okänt pris.
45.7°
Samsung Connect Auto fixar internet till bilen
Håller även koll på bilen
Samsung har presenterat ett biltillbehör som man kallar för "Connect Auto" vilket är en lite box med mobilstöd som man kopplar in i bilens OBD II-port och därefter fungerar den som wifi-spot för alla som befinner sig i bilen. Förutom det så håller Connect Auto koll på hur man kör och kan ge tips för säkrare eller mer ekonomisk körning, hjälpa till, via en app för iOS eller Android, att hitta den parkerade bilen, hålla koll på om något behöver underhållas på bilen och den kan till och med kontakta chaufförens anhöriga om bilen är inblandad i en olycka. Samsung Connect Auto kommer att släppas i USA under kvartal två till ett än så länge okänt pris. Om den dyker upp i Sverige finns det än så länge inga uppgifter om men jag antar att det finns en hel del liknande prylar redan på marknaden.
44.2°
MWC2016 LG presenterar LG Friends
Lite roliga mobiltillebehör
I samband med att LG igår presenterade sin senaste flaggskeppsmodell LG G5 på Mobile World Congress visade man även upp lite tillbehör till denna, en kategori av tillbehör som man döpt till LG Friends. Än så länge handlar det om sex olika tillbehör till LG G5 och alla dessa ska gå att koppla upp och kontrollera via LG:s nya app Friends Manager. Bland LG:s vänner hittar vi kameran 360CAM som ska kunna filma i 360-grader, VR-headsetet 360VR, Bluetooth-headsetet Tone Platinum som har stöd för aptX Bluetooth, hörlurarna H3 by B&O Play som jag antar är framtagna i samarbete med B&O, Smart Controller med vilken man ska kunna styra drönare från Parrot samt Rolling Bot som ni ser till vänster på bilden ovan. Rolling Bot ska kunna rulla runt i användarens hem och ta bilder på det den ser och man säger att den både ska kunna fungera som en slags övervakningskamera men att den även skulle kunna hålla användarens husdjur sällskap. Inga av tillbehören i LG Friends är än så änge prissatta men Venture Beat skriver att man siktar på en lansering någon gång i april.
41.4°
MWC 2016 Samsung Galaxy S7 Edge från alla håll och kanter
Bildfrossa
Är du sugen på en Samsung Galaxy S7? Här är en rejäl hög med bilder på telefonen i alla möjliga färgkombinationer. Nedan finner ni massor med bilder på S7 om ni är mer sugna på den.
39.0°
MWC 2016 Samsung Galaxy S7 från alla håll och kanter
Bildfrossa
Är du sugen på en Samsung Galaxy S7? Här är en rejäl hög med bilder på telefonen i alla möjliga färgkombinationer. Nedan finner ni massor med bilder på S7 Edge om ni är mer sugna på den.
37.5°
söndag 21 februari 2016
MWC2016 Samsung presenterar Galaxy S7 och Galaxy S7 edge
Kameran verkar grym
Nu har Samsung presenterat sina båda flaggskeppsmodeller Galaxy S7 (vänster ovan) och Galaxy S7 edge (höger ovan) på Mobile World Congress i Barcelona. Tack vare otaliga läckor de senaste veckorna var det väl egentligen inte så mycket som inte redan var känt om telefonerna men det var ändå en rätt imponerande presskonferens med så mycket pressfolk att man antagligen hade kunnat fylla en mindre fotbollsstadium. De närvarande journalisterna fick även se en del av presentationen via Samsungs VR-headset Gear VR. Båda telefonerna har en åttakärnig processor (2,3 GHZ Quad + 1,6GHz Quad), 4GB RAM, 32GB lagringsminne samt plats för ett microSD-kort på upp till 200GB. S7 har en Super AMOLED-skärm på 5,1 tum med QuadHD-upplösning och S7 edge har samma typ av skärm fast den är 5,5 tum stor. Kamerorna är på 5 megapixel (F1.7) där fram och där bak har man en Dual Pixel-kamera på 12 megapixel. Samsung demonstrerade bakkameran under presskonferensen och jämförde den med kameran på en iPhone 6S Plus. S7:s kamera fullkomligt trashade iPhone 6S Plus kamera när det gällde bildkvaliteten och snabbhet i fokuseringen. Givet att det här var en Samsung-presentation ska vi nog dock vänta tills det dyker upp lite oberoende tester som ställer dessa två telefoners kameror mot varandra. S7 har ett batteri på 3.000mAh medan S7 edges batteri är på 3.600mAh. Batterierna laddas upp via en trådad eller en sladdlös laddare. Telefonerna kommer att levereras med Android 6.0 Marshmallow och de är vattensäkra med IP68-klassning. Samsung Galaxy S7 och S7 edge släpps i Sverige 11:e mars och kommer finnas tillgängliga i färgerna svart, vitt och guld. Galaxy S7 kommer att kosta 7.290 kronor medan Galaxy S7 Edge kommer att gå för 8.290 kronor.
60.7°
Sista läckan om Samsung Galaxy S7
Inte så mycket kvar att avslöja nu
Nu är det bara en halvtimma kvar innan Samsung drar igång sin presentation nere på Mobile World Congress i Barcelona så detta blir sannolikt den sista läckan om deras telefoner Galaxy S7 (höger på bilden ovan) och Galaxy S7 Edge (vänster på bilden ovan). Det är Venture Beat som kommit över information som bekräftar mycket av det som det redan läckt och ryktats om gällade de båda flaggskeppsmodellerna från Samsung. S7 Edge kommer att få en kurvad AMOLED-skärm på 5,5 tum medan det är okänt vilken storlek S7 kommer att ha men antagligen handlar det om en skärm på 5,1 tum. Vidare kommer den att ha en åttakärnig processor, 4GB RAM, från 32GB lagringsminne och fram- samt bakkamerorna kommer att ha 5 respektive 12 megapixel, Batterierna kommer att ligga på 3000mAh och 3600mAh för S7 respektive S7 Edge och dessa kommer att gå att ladda via en trådlös laddare. Och ja, den kommer att bli vattensäker. Ytterligare specifikationer kommer när Samsung väl presenterat de båda modellerna officiellt. Samsung Unpacked startar 19:00 och ni kan se det hela live här nedan.
38.6°
Android Opera Max håller koll på din dataanvändning
Varnar om appar gör åt för mycket data i bakgrunden
I senare versioner av Android är det hyggligt lätt att kolla på sin dataförbrukning och även sätta gränser för detta men med appen Opera Max blir detta ännu lättare. Opera Max håller koll på vilka appar som förbrukar data i bakgrunden och om någon app förbrukar över 10MB data på en vecka i bakgrunden varnas man och man kan då välja att blockera den aktuella appen från att förbruka mer data. På samma sätt varnas man om en app helt plötsligt väldigt snabbt börjar förbruka data i bakgrunden. Opera Max hittas gratis på Google Play på länken nedan.
46.0°
MWC2016 LG visar upp G5 på Mobile World Congress
Modulär med metallhölje
LG har nu visat upp G5 och till skillnad från föregångaren G4 har LG valt att köra på ett hölje av metall. Sedan har LG kört en modulär design som låter dig använda olika tillbehör för en roligare mobilupplevelse. Företaget har endast visat upp två tillbehör, Cam Plus och Hi-Fi Plus with B&O Play, och som namnen kanske avslöjar så levererar Cam Plus bättre kamerakontroller och Hi-Fi Plus en ljudspelare som låter dig spela upp ljud och musik mer rätt hög kvalitet, 32-bit och 384KHz för att vara specifik. Hi Fi Plus kan kopplas in i G5 eller användas separat. Utöver den modulära designen är G5 utrustad med en 5,3 tum stor display med upplösningen 2560x1440 pixlar, Snapdragon 820, 4GB ram, 32GB lagring som går att utöka med minneskort samt ett batteri på 2 800 mAh, Batteristorleken kan kännas aningen lite, men enligt Qualcomm ska Snapdragon 820 vara betydligt strömsnålare än tidigare. Vi får se hur läget med batteritiden egentligen ser ut när vi får testa luren. Apropå batteri så laddas LG G5 med den senaste USB-standarden USB Type-C vilket betyder att man aldrig mer behöver oroa sig över att köra in kontakten åt "fel" håll. På baksidan av telefonen hittas en fingeravtrycksläsare som men även sätter igång telefonen med. Till skillnad från till exempel Nexus 5X som LG tillverkat så handlar det inte om bara en sensor utan det är faktiskt en fysisk knapp. Man har även flyttat tillbaks volymknapparna till sidan av telefonen. LG G4 hade dem på baksidan vilket kanske inte var helt lysande. Vi ska få lägga vantarna på enheten inom kort och kommer leverera lite förhandsintryck av telefonen efter det.
57.4°
lördag 20 februari 2016
Apple släpper två nya reklamfilmer för iPhone 6S
Visar upp 3D Touch och Live Photos
Apple har släppt två nya reklamfilmer för iPhone 6S där man demonstrerar två nya funktioner som lanserades i samband med släppet av den. Det handlar om 3D Touch i filmen "Less Time" ovan och där får vi bland annat se Aubrey Plaza, skådespelaren som vi bland annat har sett i "Parks and Recreation" tidigare. I reklamfilmen nedan visar man upp Live Photos-funktionen lite närmare.
34.1°
Koncept iOS kontrollcenter med 3D Touch
Smidigare att fixa inställningarna på iPhone
Här är ett designförslag för iOS kontrollcenter som den brittiske designern Sam Becket har tagit fram och som han skulle vilja se i iOS 10. Som synes i klippet ovan så använder sig Becket av iOS 9-funktionen 3D Touch för att snabbare och smidigare komma åt och reglera telefonens inställningar. Förutom det så tänker sig Becket att man ska kunna arrangera om inställningsknapparna efter eget tycket och han har även lagt till några nya genvägar till diverse nyttiga funktioner.
37.1°
fredag 19 februari 2016
Will.I.Am släpper smartklockan Dial
Som man kan ringa från
Black Eyed Peas-medlemmen Will.I.Am fortsätter sin satsning på diverse hemelektronik och släpper nu sin andra smartklocka. Den kallas för Dial och har stöd för SIM-kort vilket gör att man kan använda den utan att koppla ihop den med sin mobiltelefon. Övriga specifikationer är än så länge okända och den verkar heller inte köra Android Wear. Det ska finnas en inbyggd digitala assistent ala Apples SIRI som kallas för "AneedA" vilket ska vara en sammanslagning av namnet Anita och frasen "I need a...". Dial kommer att säljas exklusivt av 3 Storbritannien men det är okänt vad den kommer att kosta.
23.1°
Retroversion av Google Play
Installera appar like it was 80-tal
Tycker du Androids appbutik Google Play ser lite för slick ut så har en snubbe som heter Andrey Tkachenko tagit fram en alternativ version av Google Play som ser ut som ett MS-DOS-gränssnitt och som kanske ger en del av er lite retrovibbar från förr. Det hela är en spegling av vanliga Google Play och alla appar som finns där finns även i retroversionen. Det går även att söka efter appar på retroversionen men väljer man att installera en app så blir man vidareskickad till den riktiga Google Play-butiken.
40.6°
3 ska börja blockera annonser i mobilen
Oroar många publicister
Mobiloperatören 3 kommer att börja blockera annonser i sitt brittiska och italienska mobilnätverk skriver The Guardian. 3 har slutit ett avtal med det israeliska företaget Shine Technologies som ska förse 3 med en teknisk lösning som rensar bort annonser från trafiken i deras mobilnät. Man säger att man även kommer att börja blockera annonser i sina mobilnätverk i andra länder framöver vilket jag antar betyder att det även kommer att dyka upp i 3:s nät här i Sverige så småningom. 3 gör det här primärt för att minska datamängden som deras kunder använder men många publicister har uttryckt oro över det här då det givetvis riskerar att minska deras intäkter drastiskt. 3 säger dock i ett uttalande att man inte kommer att blockera alla annonser utan bara att ta bort "excessive, intrusive, unwanted or irrelevant ads" och ge deras kunder större kontroll över vilka annonser som visas. Exakt hur detta kommer att ske framgår dock inte. Internet Advertising Bureau (IAB) som representerar annonsörer på nätet varnar för att det här kan komma att bidra till att publicister tvingas att ta betalt för material som de fram tills nu har erbjudit gratis. "The IAB believes that an ad funded internet is essential in providing revenue to publishers so they can continue to make their content, services and applications widely available at little, or no cost. We believe adblocking undermines this approach and could mean consumers have to pay for content they currently get for free."
66.1°
McAfee säger att han kan knäcka iPhones kryptering på 3 veckor
Om inte ska han äta en sko live i tv
Den kontroversielle grundaren av antivirusföretaget McAfee, numera Intel Security, John McAfee skriver i en krönika i Business Insider att han och det gäng med hackers som han arbetar med skulle kunna låsa upp och avkryptera den numera beryktade iPhone 5C som användes av en man som låg bakom en masskjutning i San Bernadino förra året. McAfee går loss ordentligt mot FBI, de amerikanska myndigheterna och den rätt så obskyra amerikanska lag från 1789 som FBI har använde sig av för att försöka tvinga Apple att bygga in en bakdörr i sitt mobila operativsystem iOS. Vidare skriver han att det skulle vara slutet på världen som vi känner till den om FBI skulle lyckas få Apple att bygga in en bakdörr i iOS och även slutet för USA som en världsmakt: "This is a black day and the beginning of the end of the US as a world power. The government has ordered a disarmament of our already ancient cybersecurity and cyberdefense systems, and it is asking us to take a walk into that near horizon where cyberwar is unquestionably waiting, with nothing more than harsh words as a weapon and the hope that our enemies will take pity at our unarmed condition and treat us fairly." Slutligen ställer han sig frågan om varför FBI inte kan knäcka iPhones kryptering själva och besvarar sin egen fråga med att FBI inte skulle anställa hackers med tuppkam och piercingar i örat. Vidare säger han att han och hans grupp skulle kunna låsa upp den berörda iPhone 5C på tre veckor. Om inte ska han äta en sko live i TV. "With all due respect to Tim Cook and Apple, I work with a team of the best hackers on the planet. These hackers attend Defcon in Las Vegas, and they are legends in their local hacking groups, such as HackMiami. They are all prodigies, with talents that defy normal human comprehension. About 75% are social engineers. The remainder are hardcore coders. I would eat my shoe on the Neil Cavuto show if we could not break the encryption on the San Bernardino phone. This is a pure and simple fact."
88.9°
Bild på HTC One M10 läcker
Är väldigt lik One A9
Evan Blass, eller Evleaks som han kallar sig på Twitter, har än en gång levererat en bild som visar HTC:s nya flaggskeppslur One M10. På bilden ser vi åter igen att telefonen kommer se ut som HTC One A9 som företaget släppte förra året. Det ryktas också om att telefonen kommer vara utrustad med Snapdragon 820, 4GB ram och en AMOLED-display med upplösningen 2560x1440 pixlar samt fingeravtrycksläsare. HTC kommer inte visa upp telefonen under MWC som drar igång nästa vecka, utan kommer köra ett separat event senare i år. Letx27s call it HTC One M10 in white. pic.twitter.com/lGfIM5SSpX— Evan Blass (@evleaks) February 18, 2016
34.2°
Microsoft uppdaterar Translator
Översättning med kameran och offlineöversättning
Microsoft har nu släppt en uppdatering till översättningsappen Translator som finns till iOS och Android. Uppdateringen kommer med en nya och väldigt användbara funktioner som möjligheten att översätta text med hjälp av kameran samt offlineöversättning. Konstigt nog har Microsoft inte skickat ut dessa funktioner till både iOS- och Android-versionen, utan Translator till Android får offlineöversättning medan iOS-användare får kamerafunktionen. Hur som helst. Android-versionen av Translator har nio språkpaket som du kan ladda ner och använda när du är på vift och kamerafunktionen i iOS-varianten av Translator fungerar med upp till 50 olika språk. Mer information om Translator hittar ni på Microsofts blogg via länken här nere till vänster. Vill ni använda Translator hittar ni appen här: Translator för iOS. Och här: Translator för Android.
40.5°
iOS Kolla in andras Instagramflöde med Being
Låtsas att du är en kändis
Med den nysläppta iOS-appen Being kan man låtsas att man är någon annan och kolla in vad kändisar, vänner och andra ser i sina Instagramflöden. Med Being kan man söka upp en kändis eller någon annan och se vilka dessa följer och vilka bilder de ser i sitt Instagramflöde så länge den man söker efter inte har ett låst Instagramkonto. Being är gratis och hittas i App Store på länken nedan. Använder du Instagram? Svara gärna på vår enkät nedan som tyvärr inte syns för adblockers.
36.1°
torsdag 18 februari 2016
Paypal har designat om sin app
Ska bli enklare att betala med
PayPal har designat om sin mobilapp med lite nyheter som bland annat ska göra det enklare att hantera sina betalningar. Med den nya designen ser man direkt på startsidan sina tidigare och kommande transaktioner så att man snabbt kan dyka in i flödet och hantera dessa. Det visas även en lista med de man har betalat eller fått ta emot från pengar tidigare vilka oftast är de man gör mest business med. Förutom det så har man uppdaterat appens uppdateringsfunktion så att man nu snabbare och enklare ska kunna pusha ut uppdateringar till användare på de 145 olika marknader man verkar.
43.8°
Archos visar upp ett gäng nya Oxygen-plattor
Kommer i storlekarna 7, 8, 10,1 tum
Archos har visat upp ett gäng nya Android-plattor i Oxygen-serien i storlekarna 7, 8 och 10,1 tum. Samtliga enheter är utrustade med en fyrkärnig processor från MediaTek på 1,3GHz, 2GB ram och 16GB lagring. Upplösningen på de tre plattorna är 1920x1080 pixlar. Operativsystemet som körs är Android 6.0 som ser ut att vara relativt orört. Archos Oxygen 70, 80, 101 kommer släppas i maj och kommer kosta 96, 127 och 154 euro, vilket är helt rätt rimliga priser om man letar efter en billig surfplatta.
39.6°
Rykte Snapchat bygger ehandel?
Shoppa direkt i Discover
Re/code har tagit sig ett snack med Joanna Coles som sitter i bilddelningsappen Snapchats styrelse och hon säger att man snart kommer att kunna shoppa direkt ifrån Snapchat-appen. Det är appens Discover-funktion, en funktion som idag används för att hitta nya grejer att kolla på och nya personer eller företag att följa, som kommer att förses med någon sorts ehandelsplattform. Coles säger till Re/code: "Sweet is a channel on Snapchat that Hearst and Snapchat have done together, and the tagline is ‘Love something new every day. But at some point that will morph into an e-commerce platform so you will be able to buy from it." Snapchat säljer redan idag grejer från sin app men just nu handlar det mest om diverse filter och reprisuppspelningar.
25.3°
Rykte 4-tums iPhone kommer att ha ett A9-processor
Och iPad 3 kommer med A9X-processor
Nyhetsbyrån Bloomberg skriver att Apples kommande iPhone med en fyra tum stor skärm kommer att köra en A9-processor. Den nya telefonen sägs likna en iPhone 5S och ska enligt rykten gå under namnet iPhone 5SE. Den förväntas presenteras den 15:e mars och börja säljas den 18:e mars. Samma datum sägs även iPad 3 visas respektive få säljstart och Bloomberg skriver att den kommer att förses med en A9X-processor, samma processor som iPad Pro har, och även få stöd för Apple Pencil, stylusen Apple tog fram i samband med att man lanserade iPad Pro.
40.7°
Fingerprint Cards visar upp ny sensor
Kan läsa fingeravtryck genom glas
Fingerprint Cards har visat upp en ny sensor vid namn FPC1268, vilket är ett riktigt sexigt namn, som troligtvis kommer börja användas i framtida mobiltelefoner. Det som är speciellt med FPC1268 är att sensorn kan placeras under en glasskiva och ändå läsa av ditt fingeravtryck, vilket underlättar för mobiltillverkare så de inte kommer behöva placera läsaren i en knapp, eller liknande, Enligt Fingerprint Cards har mobiltillverkare redan börjat designa telefoner med den nya fingeravtrycksläsaren i åtanke och de första enheterna med FPC1268 kommer släppas under andra halvan av 2016.
63.9°
Nu kan du beställa Nextbit Robin
Telefonen med molnlagring
Nu har äntligen Nextbit slagit upp webbutiken för Robin och du kan beställa ett eget exemplar för 399 dollar. Androidluren Robin erbjuder en speciallösning när det kommer till applagring genom att radera appar som inte används ofta på telefonen, vilket frigör en hel del utrymme. Robin är utrustad med en 5,2 tum stor display med full hd-upplösning, Snapdragon 808, 3GB ram och 32GB lagring. Telefonen finns tillgänglig i färgerna mintgrön och svart. Nedan ser ni The Verges recension av telefonen.
38.2°
Smartphone-försäljningen ökade 9,7 procent fjärde kvartalet 2015
Långsammaste ökningen sedan 2008
Analysföretaget Gartner skriver att smartphonemarknaden kvartal fyra 2015 ökade med 9,7% jämfört med samma kvartal 2014 och det ska vara den långsammaste ökningen sedan 2008. Samsung levererade flest telefoner och tar lite mer än 20% av marknaden vilket är en liten ökning från 2014 medan Apple hugger andraplatsen på 17,7% av marknaden vilket är en 3 procentenheter mindre än vad man hade 2014. Därefter hittas de tre kinesiska företagen Lenovo, Huawei och Xiaomi som har 8%, 5% respektive 4,5% av marknaden. Världens övriga mobiltillverkare delar på de resterande 44,1% av smartphone-marknaden. När det gäller operativsystem fortsätter Android att öka och hade under kvartal fyra 2015 80,7% av marknaden vilket kan jämföras med de 76% man hade under kvartal fyra 2014. iOS minskar från 20,4% till 17,7%. Därefter följer Windows och Blackberry på 1,1% respektive 0,2% och resten av världens mobila smartphone-operativsystem delar på resterande 0,2%.
38.7°
Skype för iOS och Android öppnar upp videochatten
Videosamtala med upp mot 24 personer
Tidigare har det varit möjligt för två personer att använda videosamtalsfunktionen i mobila Skype, men nu har utvecklarna uppdaterat appen och öppnat upp för fler att medverka i samtalet. I Skype för mobilen är det nu möjligt för upp till 25 personer medverka i samma videosamtal. Utöver detta kommer den nya versionen göra det lättare för dig att bjuda in användare i gruppchatten, även om personen du vill bjuda in inte har Skype. Detta genom att du nu kan klicka på Dela-knappen på iOS och Android som då ger dig en länk du kan skicka till en person via valfri tjänst. Den uppgraderade versionen av Skype till iOS och Android kommer dyka upp i Nordamerika och västra Europa, där Sverige ingår, inom kort och mot slutet av månaden kommer den uppgraderade versionen finnas tillgänglig världen över.
46.3°
Cats senaste telefon har värmekamera
Samarbete med FLIR
Cat har visat upp en ny telefon vid namn S60. Som vanligt är telefonen extremt robust och hållbar, men den här gången har Cat slängt in en värmekamera från FLIR på baksidan. Telefonen kommer släppas i juni och priset kommer ligga på 599 dollar och för det får du en telefon med 4,7 tum stor display med upplösningen 1280x720 pixlar, Snapdragon 810, 3GB ram, 32GB lagring, batteri på 3 800 mAh samt barometer och höjdmätare.
67.8°
Även Microsoft är emot att bygga in bakdörrar i sina produkter
Ger Apple lite halvhjärtat stöd i frågan
Allt fler teknikföretag ger nu Apple sitt stöd i den eskalerade striden mot FBI om att bygga in bakdörrar i sina produkter. Sedan tidigare har bland annat Google och WhatsApp visat sitt stöd för Apple och nu meddelar även Microsoft att man är emot att bygga in bakdörrar i sina produkter. Microsoft uttalar inte sitt stöd till Apple direkt men skriver på Reform Government Surveillance, en grupp som bland annat inkluderar företag som AOL, Dropbox, Evernote, Facebook, Google, LinkedIn, Twitter samt Yahoo: "Reform Government Surveillance companies believe it is extremely important to deter terrorists and criminals and to help law enforcement by processing legal orders for information in order to keep us all safe. But technology companies should not be required to build in backdoors to the technologies that keep their usersx27 information secure. RGS companies remain committed to providing law enforcement with the help it needs while protecting the security of their customers and their customersx27 information."
62.4°
Vimeo-appen får Chromecaststöd
På tiden!
Vimeo för Android har uppdaterats och fått en efterlängtad funktion. Nämligen Chromecast-stöd. Detta betyder att du bara behöver gå in i appen, starta en video och klicka på Chromecast-ikonen nere i högra hörnet för att skicka videon till din Chromecast. Utöver det har Vimeo-gänget lagat en del buggar och gjort appen stabilare.
46.8°
Rykte Information om G5:s Magic Slot läcker
Kommer släppas högtalare, extrabatteri samt fotoknappar
LG G5 kommer vara utrustad med en så kallad Magic Slot där du kommer kunna koppla in diverse tillbehör till telefonen. Nu har information läckt som pekar på vilka sorters tillbehör som kommer släppas. Enligt VentureBeat kommer det släppas en VR-kamera, kamerakontroll, ljudenhet samt batteripack. Kameratillbehöret ska ha ett gäng knappar och reglage som låter dig kontrollera zoom, slutartid, blixt och andra kamerarelaterade grejer. Ljudenheten ska vara gjord i samarbete med Bang&Olufsen och ska vara utrustad med DAC. VR-kameran är en 360-kamera som ska låta dig fånga videor och bilder enkelt. Batteripacket ska ha en kapacitet på 1100mAh. Vi kommer troligtvis få se samtliga tillbehör till G5 som kan användas med Magic Slot under LG:s evenemang på söndag.
44.6°
Google ställer sig på Apples sida angående bakdörrar på mobiler
Sundar Pichai ger sitt stöd till Tim Cook
Efter det att det igår blev känt att FBI kräver att Apple bygger in en bakdörr i sitt mobila operativsystem iOS, för att FBI ska komma åt data från en iPhone 5C som använts av en man som låg bakom en masskjutning i San Bernadino förra året, undrade många var Google stod i den här frågan. Det här är givetvis en fråga som även skulle kunna påverka Google, som är ansvariga för världens största mobila operativsystem Android, i allra högsta grad. Frågan handlar främst inte om huruvida FBI ska få tillgång till data från en enskild telefon utan är mycket större än så. Kräver amerikanska myndigheter att Google, Apple och andra bygger in bakdörrar i sina produkter kan, och kommer, dessa givetvis utnyttjas av mindre nogräknade stater, kriminella och andra som vill hacka användares telefoner. En del, Edward Snowden bland andra (se tweet nedan), gick så långt som att säga Google ställde sig på de amerikanska myndigheternas sida då de inte hade gjort något uttalande. Igår kväll svensk tid klargjorde dock Googles VD Sundar Pichai att man i allra högsta grad stödjer Apple i den här frågan och i ett gäng med tweets som som ni kan läsa sammanställda nedan så förklarar Pichai hur Google ser på den här frågan. "Important post by @tim_cook. Forcing companies to enable hacking could compromise users’ privacy. We know that law enforcement and intelligence agencies face significant challenges in protecting the public against crime and terrorism. We build secure products to keep your information safe and we give law enforcement access to data based on valid legal orders. But that’s wholly different than requiring companies to enable hacking of customer devices & data. Could be a troubling precedent. Looking forward to a thoughtful and open discussion on this important issue."
67.8°
onsdag 17 februari 2016
ReFlex är en böjbar telefon
Koncept med haptisk feedback
Forskare på Queens Universitys "Human Media Lab"-avdelning har tagit fram det här konceptet på en böjbar telefon som man kallar för ReFlex. Man har använt sig av en flexibel OLED-skärm med upplösningen 720p från LG i vilken man även byggt in haptisk feedback och en sensor som känner av om man böjer på telefonen. Som ni kan se i filmen så kan materialet på telefonens skärm bete sig olika beroende på om man böjer den eller låtar den behålla sin ursprungsform. Man demonstrerar detta genom att bläddra i en e-serietidning samt spela lite Angry Birds. Utvecklarna bakom ReFlex kommer att presenterat sitt koncept lite närmare på "Tangible Embedded and Embodied"-konferrensen i nederländska Eindhoven idag. När vi kan se telefoner som denna på marknaden finns det inga uppgifter om men finns det ett behov så kan jag tänka mig att det inte behöver dröja särskilt länge innan de dyker upp.
52.3°
Nästa sida
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid .
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid .
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration