Senaste

21 svenska UberPOP-chaufförer dömda för olaga taxitrafik

Men Uber fortsätter att rekrytera chaufförer

DN har granskat Ubers tjänst UberPOP i Sverige och skriver att 27 stycken UberPOP-chaufförer än så länge har åtalats för olaga taxitrafik i Sverige.

Av de 27 åtalade har 21 stycken fällts i tingsrätten och de sex som blivit frikända har blivit detta på grund av att man bedömt att dessa inte förstått vilka regler som gäller för att transportera resenärer i Sverige. Trots detta fortsätter Uber aktivt att fortsätta rekrytera chaufförer till Uberpop medan man väntar på att de fällande domarna ska tas upp i Hovrätten dit de flesta av domarna är överklagade.

Ubers sverigechef Alok Alström kommenterar de fällande domarna till DN med:
"Jag har svårt att göra den här riskbedömningen, utan det som är viktigt från vår sida är att framhålla att vår uppfattning är att det här är en tjänst som ryms inom lagen."

Mobil, Tjänster, uber, uberpop, juridik

Läs gärna våra regler!