Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
ABS släpper nytt mekanisk tangentbord ABS släpper nytt mekanisk tangentbord ABS M1 ABS, en tillverkare av ganska dyra speldatorer, har lanserat ett nytt mekaniskt tangentbord som är riktad mot spelentusiaster.Det är vissa skillnader mellan det här tangentbordet och andra mekaniska tangentbord som IBMs Model M eller Das Keyboard. Det använder till exempel non-clicky key switches och med det menas att det sitter en fjäder i varje tangent och inte några billiga gummiploppar. Så, det enda klickande ljudet du kommer höra är om du trycker en tangent helt i botten så den "flyger" upp igen.ABS M1, som modellen heter, är ett ganska solitt tangentbord och väger hela 1,6 kg. Om du på ett LAN bli anfallen kan du säkert använda det för att försvara dig och jaga iväg antastare.Tangentbordet ligger på 70 dollar vilket är nästan hälften av Das Keyboard och gör det ganska prisvärt för ett mekaniskt tangentbord.Mer om prestanda hos techreport och en video hittar du efter länken nedan. techreport.com PC, Hårdvara, ABS, Mekaniskt tangentbord Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel
37.7° 0 Samuel Paulsson Samuel Paulsson
tors. 26 mar 2009, 14:53
6 kommentarer till artikeln
gnuX
Ge mig hellre ett tangentbord jag kan köra i diskmaskinen utan att plocka isär det först
av gnuX, torsdag 26 mars 2009 kl 15:21
Njakol
"Det är vissa skillnader mellan det här tangentbordet och andra mekaniska tangentbord som IBMs Model M eller Das Keyboard. Det använder till exempel non-clicky key switches och med det menas att det sitter en fjäder i varje tangent och inte några billiga gummiploppar."

Jag tror du har misuppfattat det här lite, (eller bara varit otydlig) det är mekaniska switchar på model m och das keaboard också, inte rubber-dome, skillnaden med de här tangenbordet är tydligen att de här mekansika switcharna är relativt tysta (precis som rubber-dome, dvs. vanliga tangentbord) till skillnad mot model m och das keyboard som är ganska högljudda.
av Njakol, torsdag 26 mars 2009 kl 18:28
Cabaooman
Varför ser det ut EXAKT som ett dell-tangentbord? Kunde de inte lagt lite tid på design och ergonomi om de ska skapa ett "gamer-tangentbord"?
av Cabaooman, fredag 27 mars 2009 kl 07:12
Desmo
För att vara "non-clicky" så var det jävligt högljutt.

Äh, jag ska inte försöka påskina att jag har någon som helst aning om vad det här handlar om. Varför är mekaniska tangentbord bättre? Vad är skillnaden mot vanliga tangentbord?
av Desmo, fredag 27 mars 2009 kl 12:32
Killen
Det verkar ju inte ha så bra rollover direkt. 6 knappar hävdar tillverkaren, men testaren har inte lyckats visa det. Tacka vet jag tangentbord med full n-key rollover. Det värsta man vet när man spelar är ju ghosting.
av Killen, fredag 27 mars 2009 kl 15:06
KvDread
@Cabaooman

Du menar ful-design med lampor och kantiga former som får det att se ut som en läskautomat? Nej tack!
av KvDread, söndag 29 mars 2009 kl 12:52
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration