Dator som läser på läpparna
Inte ännu, men om två år
Att läsa på läppar är svårt, även för folk som tränat i åratal. Trots detta finns (så klart) planer för att datorisera det hela. Ett engelskt utvecklarteam på University of East Anglia har nyligen fått en halv miljon engelska pund i bidrag för att ta fram en prototyp där datorn just läser på läppar. Tekniken ska användas i olika enheter för att direkt översätta läpprörelser till text.Än så länge har man fixat tekniken där kameran följer ansikts- och läpprörelser. Nu ska en databas byggas upp som kombinerar exakta läpprörelser och ansiktsuttryck till bokstäver och fraser. Smidigt för handikappade, men förmodligen för en hel hög andra prylar också.På tal om något nästan helt annat har ungerska forskare utvecklat en teknik som med hyggligt bra säkerhet (43 procent) kan tolka hundskall..
tfot.info
PC,
Övrigt,
forskning,
teknik,
hjälpmedel,
läppläsning
36.9°
0
Anders Magnusson
ons. 23 jan 2008, 09:01
3 kommentarer till artikeln
University of East Angelina... Var en rolig felskrivning när det kommer till just läppar! Anglia heter universitetet, dock.
av Oh my Simon, onsdag 23 januari 2008 kl 10:10
Oj. Ibland klantar man till det snyggt helt omedvetet. Tack för påpekandet :)
av Anders Magnusson, onsdag 23 januari 2008 kl 12:45
Blir ju suveränt att kombinera ett sånt program med alla de tusentals kameror som finns uppsatta. Thoughtpolice kommer och tar dig!
av Roger Aaaaaberg, onsdag 23 januari 2008 kl 23:15
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration