Fler bärbara än stationära datorer i framtiden
Mer än 50% bärbara datorer år 2011
Enligt marknadsundersökningsföretaget IDC kommer bärbara datorer att ha fler marknadsandelar än stationära datorer inom en ganska snar framtid. Man tror att mängden sålda stationära datorer kommer att fortsätta att öka, men inte alls lika snabbt som bärbara datorer. Man tror att mer än 50% av alla konsumentdatorer kommer att vara bärbara år 2011.Under år 2006 ökade antalet sålda stationära datorer med mindre än 2% jämfört med året innan, medan antalet bärbara datorer ökade med mer än 26%. Vissa företag är mer trendkänsliga än andra, och exempelvis ökade Apples försäljning av bärbara datorer med hela 65% under första kvartalet år 2007, samtidigt som företagets stationära försäljning minskade med 4%.
arstechnica.com
PC,
,
bärbara datorer,
IDC
Via
Ars Technica
37.2°
0
Jon Kullberg
tors. 22 mar 2007, 07:34
3 kommentarer till artikeln
Soft. Vore skönt om dem kunde underlätta uppgraderingar av bärbara också. Eller det kanske är lätt nu för tiden? Har inte haft en bärbar på länge.
av ~Filip~, torsdag 22 mars 2007 kl 14:00
Det är av den anledningen jag avvaktar med att skaffa en bärbar...
av en annan Martin, torsdag 22 mars 2007 kl 14:03
~Filip~: Dom håller ju på med en ny standard för bärbara datorer som ska göra uppgraderingen lättare. Minns inte vilka det var (Intel maybe?) eller när det skulle vara gjort, men det är påväg iaf.
av Marcus Olovsson, torsdag 22 mars 2007 kl 22:19
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration