Första molybdenit-kretsen framtagen
Kan bjuda på böjbara kretsar

Det letas febrilt efter ersättare till kisel och grafen är något det talats mycket om under de senaste två åren. Molybdenit är ett ämne vi inte hört mycket om men det kan vara en väg till att tillverka böjbara kretsar.
Problem med kisel är att när det tillverkas i lager som är mindre än två nanometer tjocka så blir de instabila och de oxiderar lätt. Molybdenit däremot kan tillverkas i skivor som endast är tre atomlager tjocka. En annan bra sak med Molybdenit är att det finns naturligt i väldigt stor utsträckning runtom jordklotet så det finns inte direkt någon risk att vi får slut på det.
Tidigare i år så visade forskare vid Laboratory of Nanoscale Electronics and Structures (LANES) upp den första molybdenit-transistorn och nu har teamet alltså lyckats ta fram den första prototypen på en integrerad krets. När vi kan se såna här kretsar i konsumentprodukter är svårt att säga i dagsläget men det dröjer nog säkert ett par år i alla fall.
Vad den här typen av kretsar kommer innebära för framtida produkter är det nog bara fantasin som sätter stopp för så det är väl bara att sätta igång och tänka fritt!