Google lanserar Knol
Googles egna Wikipedia
Google har nu bestämt sig för att konkurrera med Wikipedia och skapar sin egen modell. Deras databas kallas för Knol och ska låta dig tjäna pengar på din kunskap.Jämsides med dina artiklar ska du kunna köra reklam som ska låta dig tjäna pengar på det du skriver. Dessutom, till skillnad från Wikipedia, så "äger" du det du skriver på webbsajten. Den har samma mål som Wikipedia, det vill säga att göra en sökbar databas av samlad information från användare på internet. Dock ska det vara skriver av personer som är insatta i ämnet. Google ger dig också möjligheten att och uppmuntrar dig att använda ditt riktiga namn.Varje ämne kan ha flera olika artiklar. Google säger att nyckeln bakom Knol är författarskap. Varje "knol", som de kallar artiklarna, kommer ha en författare, eller en grupp av författare som lägger fram sitt innehåll och sin åsikt om ett ämne. Man kan fortfarande editera ett inlägg men den ursprungliga författaren får sista ordet innan någon annans ändringar visas på sidan. Man kan dessutom också göra inlägg och skriva kommentarer om varje ämne eller artikel.
knol.google.com
PC,
Hårdvara
Via
Pheedo
36.8°
0
Samuel Paulsson
mån. 28 jul 2008, 14:23
6 kommentarer till artikeln
Hmm... det där namnet kommer trassla till det en smula i förlängningen, förutsatt att det etablerar sig som begreppet "googla". Man kan väl säga att det nog inte kommer funka lika bra i alla länder.
Så vad säger man om man söker runt i Knol ett tag och sen berättar för någon om det?
-Alltså när jag Knollade på *ämne* så...bla bla...
Lite som H&M:s Fit Sliq (som fortfarande finns kvar i Sverige vilket jag är lite förvånad över)
av chronic91, måndag 28 juli 2008 kl 14:42
På rak hand så här med den beskrivning som gjorts av Knol känner jag bara "nej tack". Reklam i allmänhet är en styggelse och att folk "tjänar" på att skriva artiklar ger mig inte en känsla av kvalitetsförsäkran utan snarare tvärt om - folk kommer rafsa ihop vilket skit som helst bara för att få upp sina banners.
av ZerOne, måndag 28 juli 2008 kl 14:50
Bara de inte får betalt per ord så vi slipper det typiska amerikanska facklitteratursordbajsandet som driver en till vansinne.
av henka, måndag 28 juli 2008 kl 14:57
chronic91: Det ska ju givetvis uttalas med stumt K som i engelskan: jag nollade något. Fast det blir ju inte bättre det heller.
av laxen, måndag 28 juli 2008 kl 17:44
Det låter mer som ett bra komplement till wikipedia, speciellt eftersom man får en tydlig källhänvisning genom författaren. Reklam lägger man ju till själv om man vill, folk är säkert medvetna om att det kan påverka deras förtroende. Skulle inte förvåna mig om det dyker upp fakta på wikipedia som hänvisar till välskrivna knoles.
av Puff, måndag 28 juli 2008 kl 18:00
det här är ju jätte gamla "nyheter"
knol kommer från knowledge antar ja.
av Neeb, tisdag 29 juli 2008 kl 09:52
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration