HD Photo snart JPEG-standard?
Nya format för nya bilder
Microsoft bestämde sig för ett tag sedan att försöka få igenom en ny standard för digitala bilder. Man har nu lämnat in sitt HD Photo-filformat till JPEG-organisationen för att få det godkänt som ett nytt standardformat. Namnet ska bli JPEG XR och är tänkt att brygga gapet mellan RAW och JPEG. Om detta kommer att bli framtidens nya bildformat är fortfarande rätt osäkert, men klart är i alla fall att dagens digitala bilder skulle dra nytta av ett bildformat som hanterar mer bildinformation samtidigt som bildstorleken hålls nere.HD Photo hette tidigare Windows Media Photo och ska vara lika enkelt att använda som JPEG. Kvaliteten sägs vara riktigt bra och bevarar färger betydligt bättre än JPEG, samtidigt som komprimeringen är bättre.I oktober får vi höra vad JPEG-folket tycker om formatet, då det godkänns eller inte.
tgdaily.com
PC,
,
Microsoft,
format,
foto
Via
pheedo.com
37.5°
0
Anders Magnusson
ons. 1 aug 2007, 10:35
11 kommentarer till artikeln
Well... jo verkar ok!
av Spicey, onsdag 01 augusti 2007 kl 12:21
Inte fler bildfilformat!
Räcker det inte med JPEG standarder som knappt används, som t.ex. JPEG 2000 (en.wikipedia.org Hur många använder JPEG 2000 jämfört med JPEG, PNG eller TIFF.
av amn, onsdag 01 augusti 2007 kl 13:55
Är HD-photo bättre än JPEG 2000?
av Press play on tape, onsdag 01 augusti 2007 kl 14:02
Om man kunnat dra någon lärdom av historien så är det ju att man ska vara väldigt försiktig när "microsoft" och "standard" nämns i samma mening.
av dnl, onsdag 01 augusti 2007 kl 14:45
Tycker det är bra, vi behöver något bättre format som ersätter JPEG. Och som alla säkert vet hände ingenting med JPEG 2000.
av HenkusFilijokus, onsdag 01 augusti 2007 kl 16:28
Äkta Microsoft att byta namn på ett misslyckande och pusha det ännu en gång. Jag tror att folket på standardorganen är ganska luttrade vid det här laget.
av Redglittercoffin, onsdag 01 augusti 2007 kl 16:52
Microsoft skapar en del skit, men HD Photo verkar faktiskt vara något de gjort som är åt rätt håll. Vad jag sett och hört om HD Photo så gillar jag det skarpt.
Och ja, det är bättre än JPEG 2000 på många sätt, hoppas HD Photo slår
av Ford Prefect, onsdag 01 augusti 2007 kl 17:18
Den stora frågan är om de kommer börja klämma utvecklare på licenspengar eller trycka in någonting DRM-liknande i formatet.
av GeneralSchnabelkäse, onsdag 01 augusti 2007 kl 18:55
Jag har nu förstått att JPEG 2000 är fint, flexibelt, långsamt och dyrt.
av Press play on tape, onsdag 01 augusti 2007 kl 19:15
JPEG 2000 har klara fördelar framför JPEG, men dessa är mestadels märkbara vid hög komprimering. Då är komprimeringen effektivare och ser betydligt bättre ut i JPEG 2000. Men för låg komprimering är skillnaderna knappast märkbara, vilket säkerligen bidragit till att det aldrig slog då det inte är bakåt-kompatibelt och inte skulle innebära något väsentlig förbättring i digitalkameror. Det som behövs är väl just ett nytt format som fungerar effektivare i digitalkameror.
av Emil.B, torsdag 02 augusti 2007 kl 08:09
INGEN använder Jpeg 2000! Ingen!
Visst, Microsoft gör att varningsklockorna börjar ringa men det är bättre än att det inte händer något alls...
av honto, fredag 03 augusti 2007 kl 15:47
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration