Hör ni musik inifrån datorn?
Klassisk musik förebådar haveri
Jag har inte upplevt det själv, men tydligen ska det vara möjligt att få höra toner från Beethoven i PC-speakern när processorfläkten håller på att lägga av. Detta enligt en skärrad Inquirer-läsare. Tydligen har detta även bekräftats på Microsofts tekniska supportsida som en gammal men fortfarande existerande BIOS-funktion utvecklad av Award/Unicore.Det hela låter lite Titanic-inspirerat och precis som Inquirer antar jag också att en och annan skulle misstänka virusangrepp framför datorhaveri om musik plötsligt börjar höras ur PC-speakern. Men nu vet ni.
theinquirer.net
PC,
Övrigt,
Award,
BIOS,
musik,
haveri
37.0°
0
Anders Magnusson
ons. 28 nov 2007, 13:40
11 kommentarer till artikeln
Woot...
av ReQuaker, onsdag 28 november 2007 kl 13:55
Utvecklarna hade klar mycket mer humor förr i tiden. Fast det var kanske inte på riktigt lika mycket allvar då...
isComputerOnFire?
av Wille Wilhelmsson, onsdag 28 november 2007 kl 14:11
Jag har ingen pc-speaker :(
av pnilz, onsdag 28 november 2007 kl 14:18
Min dator pratar när det är något fel
"S-ata or ide cable not connected"
av furis, onsdag 28 november 2007 kl 14:33
dd
av david8704, onsdag 28 november 2007 kl 14:53
Haha! Fan va nice, hoppas min fläkt går åt helvete snart!
av david8704, onsdag 28 november 2007 kl 14:54
jag får in radio med vissa högtalare rätt kul.. bara att sötta in dom i datoprn och inte ha ngt ljud på så spelar dom radio.. typ ryska.. lågt..
men det finns där.. vet at en till har de t:P
av Neeb, onsdag 28 november 2007 kl 18:06
Hehe det va ju lite tufft ju
av precis, onsdag 28 november 2007 kl 19:46
Jag hörde klassisk musik idag ur mina högalare när jag hade av datorn (Nätaggregatet av!) för att byta grafikkort! jag vet dock inte om det var beethoven... Märkligt sammanträffande efter som jag läst det här tidigare idag.
av Cathod, onsdag 28 november 2007 kl 22:18
antar att det är babababaaaam från femman...
av en annan Martin, torsdag 29 november 2007 kl 12:01
Jaså, PC-tillverkare envisas fortfarande med att ha kvar högtalaren..? Oväntat. Var det förra året de slutade med 5,25-tumsdisketter?
av jonasn, torsdag 29 november 2007 kl 20:45
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration