Lagra 1TB på optisk skiva
Ytterligare en ny lasermetod
Det kommer att finnas många sätt att lagra data i framtiden. Frågan är vilken, om någon alls, som kommer att bli den nya standarden.TeraDisc är ett optiskt system som med hjälp av ljuskänsliga molekyler kan skapa hologramliknande matriser för att lagra information. 1TB data kommer att få plats på en enda skiva när den första prototypen är klar om en sisådär 18 månader. Därefter dröjer det ett år innan en färdig produkt finns i butik för omkring 3000 dollar. Runt 30-50 dollar kommer en 600GB-skiva att kosta.Och om inte det är tillräckligt ska man dessutom kunna lagra ända upp till 5TB på skivorna när man går över till blå laserteknik. Artikeln är läsvärd även för den som vill veta lite mer om hur optisk lagring fungerar.
tfot.info
PC,
,
lagring,
teknik,
framtid
Via
feeds.engadget.com
37.0°
0
Anders Magnusson
fre. 24 aug 2007, 13:55
11 kommentarer till artikeln
detta är absurt hur fort det går
man tyckte det var häftigt att få plats med mycket på en diskett för bara 10 år sen känns det som
av stekt, fredag 24 augusti 2007 kl 14:08
Haha, tror de stora hårddisktillverkarna borde bli lite svettiga nu om de inte äger patent för denna/liknande teknik.
av brunkryss, fredag 24 augusti 2007 kl 14:09
Bra format på texten...(?)
Hur som helst, coolt. Men vem är så dum så att man köper en 1TB-skiva för 3 000 dollar om man för 1 000 dollar kan få 1,2TB? En siffra för mkt tro?
av frosse, fredag 24 augusti 2007 kl 14:10
awakeFromNib:
Det är nog tänkt mer som ett arkiveringsbeständigt lagringsmedium. En DVD ROM är godkänd för arkiverig i 10år. Samma är nog med HD DVD. Tänk er själva vilken plats 100 DVD skivor tar rent fysiskt.
av faligkorven, fredag 24 augusti 2007 kl 14:51
frosse: det är brännaren som kommer att kosta 3000 dollar. Själva skivorna är ju betydligt billigare. Men det priset lär ju sjunka snabbt om/när försäljning ökar och tillverkningskostnaderna minskar.
av Anders Magnusson, fredag 24 augusti 2007 kl 17:27
Sen ska vi nog inte oroa oss över detta lagringsmedium än på ett tag. Nu inom de närmaste åren så ska HD-DVD eller BluRay få vinna en strid och vara formatet vi använder under många år till. Sen kanske om mer än 10 år så finns det risk att något nytt är på väg.
av empo, fredag 24 augusti 2007 kl 22:57
grenray?
holodvd?
kärt barn får många namn
av KoiKoi, lördag 25 augusti 2007 kl 01:19
Jag vill inte lagra saker på skivor. Det känns jävligt 1994.
av dnl, lördag 25 augusti 2007 kl 12:36
En 600GB HDD kostar nog mindre än $50 om 2,5 år. Då är det billigare att ha en bunt såna till en SATA hotplugvagga.
av Press play on tape, lördag 25 augusti 2007 kl 21:44
För backup kan det vara vettigt till viss del.. men som föregående talare säger, så det är lite bättre och smidigare att ha ett gäng diskar liggandes istället
av Mr_Lazy, lördag 25 augusti 2007 kl 23:38
Najs, kan man få plats med alla po...eh, vanliga filmer som man har sparat på en massa DVDskivor.
av Feark, måndag 27 augusti 2007 kl 09:56
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration