Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Livet efter Windows XP Bra att vara förberedd Livet efter Windows XP Vare sig man vill det eller inte kommer Windows XP att fasas ut till fördel för Vista. Men eftersom många fortfarande föredrar XP kan det vara bra att veta hur läget ser ut framöver.I korthet är det följande som gäller (åtminstone i dagsläget):
* 30 juni 2008 slutar man sälja datorer med XP förinstallerat.
* 31 januari 2009 slutar Microsoft sälja XP helt och hållet.
* 14 april 2009 upphör vanlig support, endast säkerhetsuppdateringar kvarstår.
* 8 april 2014 upphör all support fullständigt.
Artikeln här under går igenom de olika sakerna du bör tänka på om du har för avsikt att fortsätta köra XP även i framtiden. Väl värt en stunds läsning.
computerworld.com PC, Mjukvara, operativsystem, Windows XP
37.0° 0 Anders Magnusson Anders Magnusson
ons. 26 mar 2008, 11:46
17 kommentarer till artikeln
Splendid_Performance
jag som tycker att xp fortfarande känns nytt, kommer ihåg när man började se dem i butikerna för första gången ^^
av Splendid_Performance, onsdag 26 mars 2008 kl 12:15
Mr. Apple
2014. Haha. Skumt att de verkligen tänker så långt fram. Undrar om det är företagsnyttigt verkligen.
av Mr. Apple, onsdag 26 mars 2008 kl 12:22
xGabex
Känns som om man kan ta sin vackra tid på sig, då. Är fortfarande inte övertygad av Vista, och de lär ju hinna släppa Windows 7 fram tills dess, känns det som.
av xGabex, onsdag 26 mars 2008 kl 12:42
TTOO
XP är död? Det är det bästa operativsystemet från Microsoft på marknaden än idag, och än imorgon.

Det brukar sluta med att Vistaanvändare säger att "DX10 är snyggare", visst, en krafigt modifierad sanning.
av TTOO, onsdag 26 mars 2008 kl 13:31
libben
Vista är bra, det bara inte stöds hela vägen ut. Vista har grymt många fördelar gentemot xp.
av libben, onsdag 26 mars 2008 kl 15:45
ReQuaker
Vista är bra ja..SKITbra rent ut sagt! Vistas glans kommer när Windows 7 är ute och tar SKIT-platsen i dess ställe.

Ooh yes baby, come n get some
av ReQuaker, onsdag 26 mars 2008 kl 16:06
plm
"* 14 april 2009 upphör vanlig support, endast säkerhetsuppdateringar kvarstår."

Stämmer inte. Utökad support innebär inte bara säkerhetsuppdateringar. Betalsupport kommer finnas fram till 2014-04-08 - vilket inte gör någon skillnad för de flesta eftersom OEM-licenser inte kvalificerar sig för gratis support i vilket fall som helst.
av plm, onsdag 26 mars 2008 kl 17:33
jeez
Mr. Apple: Ja, Microsoft går jättedåligt. De har förmodligen ingen aning om hur man sköter ett företag. Ett jobb för dig att söka, kanske?
av jeez, onsdag 26 mars 2008 kl 17:48
ReQuaker
Mr. Apple behöver inte söka, han är redan VD!
av ReQuaker, onsdag 26 mars 2008 kl 21:17
Spectre
...och ett elektronik-geni utan dess like!
av Spectre, onsdag 26 mars 2008 kl 21:48
LinusEkenstam
Vilken discussion det blir så fort Apple dyker in i nått.. antingen hatar man eller så älskar man Apple, och alla PC nördar är så extremt lättstötta, om dom nu inte bryr sig om apple varför så lätt stötta... varför detta agg emot Apple.

Det är ju ganska så självklart att Apple gör de produkter som just nu gör mest för att förändra vårat sätt att använda datorer / bärbara prylar på. Den som säger annat har fel.

Man frågade 10 000 personer i olika åldrar vad mp3 respektive ipod var. Folk hade mer kännedom om ipod än om mp3. Men ipod är en produkt medans mp3 är det som produkten spelar upp. Detta tack vare apple. Säg en telefon på marknaden idag som har det iphone har i den förpackningen?! INGEN kom inte och säg sony ericsson hit eller dit, för som har inget att komma med. eller nokia n95... vem vill ha den klumpen hemma med en massa knappar och portar på... nej vet ni vad 1 år efter iphones intruduktion och de ända som skapat en lur som hyffsat mätt sig med den är meizu... Sorligt men sant.. so PC nerds... sry men ni kan fortsätta knapra drivrutiner och tråkiga installations screens, medans vi Mac nerd bara njuter av att allt fungerar och inget krångel och framför allt , allt är snyggt (DOS lovers)

Peace
av LinusEkenstam, onsdag 26 mars 2008 kl 23:01
Hayes
^ Hej fanboy. Ingen har ens nämnt företaget Apple eller dess produkter här innan du började svamla om mobiltelefoner och undermånliga mp3 spelare.

Ingen tvekan om vem som är lättstött här! :)
av Hayes, torsdag 27 mars 2008 kl 03:05
Mayou
haha håller med Hayes till 100% =)
av Mayou, torsdag 27 mars 2008 kl 14:50
Bearwolf
haha, Hayes, du äger
av Bearwolf, torsdag 27 mars 2008 kl 15:01
Carl Ericsson
2014 upphör all support ... för att Google har gjort en corporate raid mot M$ och stängt ner skiten.

Tycker M$ skulle propsa på att döda XP redan 2009, skulle gynna alla. Ha kvar supportsidor men plocka bort alla mänskliga resurser.
av Carl Ericsson, fredag 28 mars 2008 kl 01:13
AlleISkellefteå
Nästa gång jag byter operativsystem blir det linuz!
av AlleISkellefteå, fredag 28 mars 2008 kl 18:13
Feark
My god!!!!11! Har bara 6 år på mig att uppgradera! Måste skyynda! Allt går i slooowmot!'i!ooon! Hinner intäää!
av Feark, fredag 28 mars 2008 kl 22:44
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration