Maingear avslöjar eX-L 18
Varför?
Maingear computers har släppt en väldigt högpresterande bärbar dator, eX-L 18, i desktop replacement-segmentet. Som namnet antyder ligger skärmstorleken på 18,4" och kan konfigureras på ett antal olika sätt.Bland annat kan du trycka in ett eller två GeForce GTX 280M-kort, upp till 8 GB DDR3 RAM och även upp till 3 stycken 2,5" lagringsenheter som kan kopplas ihop med RAID. Du kan också välja till en Blu-ray eller DVD-spelare. Processorn är av Intel Core 2-typ och datorn har stöd för Extreme quadcore-processorer.I pressmeddelandet finns det ingen information om vikten av systemet men jag skulle tippa på minst 4 kg. Priset börjar i alla fall på 2999 dollar.När det dyker upp såna här värstingmaskiner i det bärbara segmentet kan man ifrågasätta deras existens, vilket jag i alla fall gör, och varför man tillverkat dem då de knappast känns som bärbara datorer. Det är ju inte direkt så att man kommer köra dem på batteriet särskilt länge, om ens alls, och prestandan som datorn ger kunde man säkert trycka in i en stationär dator med liten formfaktor. Den skulle nog vara minst lika bärbar som den här.
techpowerup.com
PC,
Hårdvara,
Maingear,
eX-L 18
37.0°
0
Samuel Paulsson
mån. 27 jul 2009, 18:09
3 kommentarer till artikeln
Det är ju helt klart en schysst dator att släpa med sig på LAN och liknande.
Men shit va äckligt ful den var... Är inte blå lysdioder väldigt 2001?
av p2d, måndag 27 juli 2009 kl 18:22
Japp, målgruppen är väl alla människor som drar på LAN eller spelar på olika ställen (proffsspelare). perfekt för dessa människor blå lysdiod är helt klart ooooold, men är ju bra i mörka lokaler vilket LAN-lokaler brukar vara.
av Werzion, måndag 27 juli 2009 kl 18:31
Sådana här datorer görs mest för att profilera företaget som häftigt och associera övriga modeller med nåt häftigt.
Köparna är folk som inte bryr sig om vad en dator kostar utan bara köper för att det lät häftigt - ungefär som att film-/musik-/sportstjärnor i USA har ett topputrustat kök med en spis för 80.000 spänn och sedan inte lagar mer avancerad mat än att koka ägg och använda mikron.
av Tiny, måndag 27 juli 2009 kl 23:56
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration