Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Mer info om Dell XPS M1730 För visst vill ni ha den? Mer info om Dell XPS M1730 Okej, vi har redan fastställt att Dells XPS M1730 definitivt inte vinner några skönhetstävlingar. Men så länge du inte bryr dig om omgivningens skratt och ändå vill ha en "bärbar" dator som går att spela på borde den här duga gott. Engadget har fixat lite bilder på det invändiga, och några intressanta saker är två grafikkort samt en LCD-display.
Med dubbla Geforce Go 8700M GT i SLI springer datorn ifrån det mesta, och då kan den säkert även fungera som element. Dessutom ska det även finnas möjlighet att stoppa in två stycken 32GB SSD. Andra godsaker är en liten LCD-ovanför tangentbordet som visar systemresurser och liknande. Det ryktas även om ett PhysX-kort från Ageia, men det är ännu inte bekräftat.Men billig blir den antagligen inte. Priset får vi veta när den dyker upp den 21:a september, om Dell nu håller sig till det framflyttade datumet.Vill ni se mer bilder från innanmätet är det bara att klicka er igenom något av de olika gallerierna som finns hos Engadget.
engadget.com PC, , Dell, XPS, M1730 Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel
36.9° 0 Anders Magnusson Anders Magnusson
fre. 7 sep 2007, 08:49
14 kommentarer till artikeln
p2d
OMG... det var verkligen det fulaste till bärbar fatorn mitt norra öga någonsin skådat ;)

Jag hade ju garvat om jag såg nån som hade en sån på stan hehe
av p2d, fredag 07 september 2007 kl 09:21
p2d
fatorn=dator... vad fel det blev ;)
av p2d, fredag 07 september 2007 kl 09:22
plopp
Ful ful ful.... Ful.
av plopp, fredag 07 september 2007 kl 09:46
Wayne
Vem faan bryr sig hur en bärbar dator ser ut. Inte män i alla fall. Viktigare är ju innehållet kontra priset. Är datorn för snygg vågar man ju inte bära omkring den utan att vara rädd för att repa den.
av Wayne, fredag 07 september 2007 kl 10:08
inim
@wayne, det är en jävla massa män som bryr sig, jag är en av dom. PC laptops är generellt fula och stereotypiskt tråkiga.

denna är dock helt otrolig, väldigt "unik" fast på sämsta sätt.
av inim, fredag 07 september 2007 kl 11:09
marnaq
Batteritid: 7 minuter.
av marnaq, fredag 07 september 2007 kl 12:01
congo schlong
Hade det varit bara ett par tre blåa ljusdioder extra hade jag köpt en direkt...
av congo schlong, fredag 07 september 2007 kl 12:21
Koprofilisten
Wayne : Du behöver inte vara så osäker på din manlighet, du är nog man även om du köper en snygg dator. Jag skulle aldrig köpa den här datorn, och det pga. utseendet. Och senast jag kollade var jag en man. Konstigt va?
av Koprofilisten, fredag 07 september 2007 kl 13:24
suddelito
Kan någon ge Dells designers sparken? Världen skulle bli en lyckligare plats.
av suddelito, fredag 07 september 2007 kl 13:38
Slackerbitch
Visst är den butt-ugly men det kan ju faktiskt vara så att den är målgruppsanpassad. Precis som styling-kit (?) till bilar är bland det mest tacky som finns på denna jord, så fungerar det ju uppenbarligen på målgruppen.
av Slackerbitch, fredag 07 september 2007 kl 15:07
Skepp Ohoj
håller med suddelito. TN på denna.
av Skepp Ohoj, fredag 07 september 2007 kl 16:26
t K
Hur skulle världen bli lyckligare? Jag skrattade i alla fall gott åt denna dator :D
av t K, fredag 07 september 2007 kl 20:47
Press play on tape
CPU och RAM? Vill inte spelare hellre veta CPU och GPU?
av Press play on tape, fredag 07 september 2007 kl 22:16
Smiffe
Med dubbla Geforce Go 8700M GT i SLI springer datorn ifrån det mesta, och då kan den säkert även fungera som element

Dessutom ska det även finnas möjlighet att stoppa in två stycken 32GB SSD

Texas headquarters indicate that the M1730 will be nothing less than a beast underneath, packing a punch with an Intel Core 2 Extreme X7800 mobile processor. The X7800, if you missed out, is targeted at gaming/video editing and other CPU intensive applications.

tarting models will come with a 256MB Nvidia GeForce 8600 GS card and go up to a 512MB GeForce 8700M GT. System memory will be topped at 4GB


Ingen dålig liten bärbar det där ;)
Skulle lätt köpa den om man kunde få bort det där röda ovanpå...
av Smiffe, måndag 10 september 2007 kl 10:57
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration