"Nvidia är inget utan en mikroprocessor"
Veckans sista från Intel om Nvidia
Rond två av Intel mot Nvidia har börjat och Intel går nu till motattack mot Nvidia.Intels attack ligger nu i att de inte tror att Nvidia kommer att fortsätta vara konkurrenskraftiga på grund av att de själva inte har något utbud av mikroprocessorer med x86-teknologi.Paul Otellini från Intel sade till analytiker att grafikprocessorer, vilket ju är Nvidias starka sida, kommer att byggas in i CPU:er i framtiden och därmed kommer Nvidia vara borta ur leken när väl Intel har sin Larrabee-teknologi redo.För en-två veckor sedan gick det dock ett rykte om att Nvidia håller på att utveckla en x86-processor själva men det är som sagt bara på ryktesstadiet och återstår att se om det stämmer.Själv tycker jag utvecklingen mot att integrera grafikkärnorna i CPU:erna känns lite konstig. Hur ska de marknadsföras och hur ska systemen uppgraderas när det görs ett genombrott inom antingen GPU eller CPU-områdena? Ska man behöva köpa en helt ny processor varje gång med både GPU+CPU istället för att bara uppgradera det man behöver?
news.cnet.com
PC,
Hårdvara,
Nvidia,
Intel
Via
X-bit labs
Tycker du att GPU+CPU under samma tak är en bra idé?
145 röster
Ja
Nej
Ja
47.58620689655172%69 röster
Nej
52.41379310344828%76 röster
Ändra svar
Du har röstat
36.9°
0
Samuel Paulsson
fre. 27 feb 2009, 18:09
6 kommentarer till artikeln
De riktar sig till samma marknad som grafikchipen som integreras på moderkortet, dvs en väldigt stor andel av marknaden. Förhållandevis få personer bryr sig om det går att uppdatera grafikchipet i datorn, jag skulle tro att majoriteten av alla datoranvändare inte ens vet vad ett grafikchip är eller vem som gjort chipet i deras dator.
av Anund, fredag 27 februari 2009 kl 18:17
Anund har en poäng, men jag tror Intel har siktet inställt på en större marknad än bara integrerade chip (även om det säkert också är en lönsam bit). Det finns många fördelar med att ha en tightare integration mellan CPU och renderingsprocessorn. Minne kan delas, snabbare pipeline, gemensamma drivrutiner. Stora frågan är väl om Intel lyckas med en konkurrenskraftig processor.
Angående uppgradering är det väl en dröm för Intel om man måste uppdatera hela CPU+GPU varje gång.
av johanster, fredag 27 februari 2009 kl 22:18
Som jag har har förstått det är Larrabee inte integrerad på CPUn. Utan att det kommer att fungera som ett vanligt externt graffe när det kommer.
Värme utvecklingen från ett sådant chip kommer att göra det omöjlig att integrera det på en CPU i vilket fall som helst.
av Ramlösa, lördag 28 februari 2009 kl 07:50
^ Sant, en omgjord "gammal" Pentium processor på X antal kärnor med x86 arkitektur likt CPUs, istället för "vanliga" GPUs skulle man nog kunna säga.
Därmed kan det vara möjligt att den bra till GPGPU (att göra vissa beräkningar på grafikkortet istället för att belasta CPUn).
.. Däremot håller Intel på med en processor med integrerad GPU - Havendale tror jag den heter (en annan för bärbara med). Även AMD kommer med liknande lite längre fram.
(Hojta gärna till ifall någon tycker att jag har fel).
av ReQuaker, lördag 28 februari 2009 kl 21:40
Intressant att intel säger att nvidia skulle ha spelat ut sin roll... är det så mycket lättare för intel att börja bygga riktigt bra grafikprocessorer än de vore för nvidia att bygga CPUer?
av Kolbasz, måndag 02 mars 2009 kl 12:16
Inom några år (5-10) kommer säkert grafik arkitektur teknologin vara så kraftig att det inte finns någon anledning att ha dem separata. Alla pc´s kommer med den extrema flyttals prestandan integrerad i x86 arkitekturen att kunna rendera grafik som inte går att skilja från dagens bästa dator animerade filmer. Lets face it vi närmar oss en singularitet på
området. Presis som det i början på 90-talet var möjligt för alla pc´s att rendera all 2d grafik enbart med CPU:n och inte som tex Amigan som hade 2d accelerering. Detta är är jag övertygad är oundvikligt även om jag kan ha fel angående när detta sker. mvh Fredde
av Freddan81, måndag 02 mars 2009 kl 20:14
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration