Ny backupmetod lagrar data i 1000 år
Teoretiskt förstås. Hur ser era backupsystem ut?
Olika lagringsmedier har olika livslängder, så det är bra att veta vad man kan förvänta sig. Hårddiskar sägs ha en medellivslängd på 5-7 år, magnetband i 10-30 år och optiska skivor omkring 30-50 år. Eftersom allt mer information lagras digitalt är det viktigt med ett pålitligt lagringssystem för framtiden.TG Daily har en artikel om hur forskare och tekniker jobbar på en ny lösning kallad Pergamum för att dagens arkiverade informationsmängder ska framtidssäkras. Hela lösningen bygger på ett distribuerat nätverk av individuellt fungerande NAS-enheter med både NVRAM och hårddiskar som arbetar tillsammans.Men för att ta det till lite mer jordnära nivåer: Hur hanterar ni era personliga digitala filer? Många har ganska mycket lagrat på sina hårddiskar, så hur förhindrar ni att hela ert digitala liv försvinner vid en hårddiskkrasch? Kör ni med en backupenhet eller har ni flera? Inga?
tgdaily.com
PC,
Hårdvara,
lagring,
backup,
säkerhet
37.0°
0
Anders Magnusson
ons. 23 apr 2008, 11:45
16 kommentarer till artikeln
Vilket backupsystem? =)
av Damm, onsdag 23 april 2008 kl 11:54
Sparar alla gamla hårddiskar, och vid tillfälle så plockar jag fram min sata till usb-adapter och remenissar runt bland gryniga jpgs från digitalkamerans begynnelse.
Allt jobbrelaterat backuppar jag på kontorets server
av CokeOne, onsdag 23 april 2008 kl 12:05
two words... time capsules... enought said..
av sandholm, onsdag 23 april 2008 kl 12:12
Nu har jag inte kvar länken, men jag läste en artikel om att hårddiskar var det bästa att lagra på. Dvs. under förutsättning att de ligger i garderoben och inte sitter i datorn, att de förvaras i rätt temperatur och att de tas fram en eller två gånger om året och "körs igenom", så att de inte tappar data. Under de förutsättningarna skulle de hålla en herrans massa år. Verkar dock rätt jobbigt. Blå CD/DVD-skivor skulle ockå hålla väldigt länge om man förvarade dem i rätt temperatur. Temperaturen var den klart största faktorn när det gällde livslängd.
av Killen, onsdag 23 april 2008 kl 12:36
Time Machine för allt, Mozy för dubbelbackup av dokument.
av emil, onsdag 23 april 2008 kl 13:28
Har en extern hårddisk på 1TB som jag använder för backup samt att jag har ett konto på 100GB hos MediaMax där jag har en extra backup på allt extra viktigt.
av Wayne, onsdag 23 april 2008 kl 13:35
Backar på olika sätt beroende av vad det är. Har ett NAS som jag backar foto och en del digitaliserade videos från barndomen. I gång i kvartalet kör jag över det på en extern HD som jag förvara på kontoret. En del av filmerna förvarar jag på DVD-RAM också, i mörk garderob givetvis.
Dokument har jag inte så mycket men de få jag har backas till NASet och sen vidare över VPN-tunnel till min brors NAS 1 gång i veckan.
Jag sover gott numera :)
av dkcp, onsdag 23 april 2008 kl 13:42
Bara för ni sparar era liv betyder det inte att folk kommer uppskatta det om 1000 år ;)
Mina viktiga dokument är huggna i sten för att klara tidens tand och eventuellt roa några arkeologer i framtiden.
av Carl Ericsson, onsdag 23 april 2008 kl 14:05
Raid 5 lösning där det viktigaste backas upp med jämna mellanrum till en extern usbdisk. Det riktigt viktiga (foton) backas även till ett tredje ställe.
På jobb kör vi spegling i server och sen backup till 2 st usbdiskar som bytar plats, den ena följer med hem, den andra kör backup. utöver detta backas även allt upp på nätet om de understiger 100 gb.
Med andra ord känns de säkert både här och hemma men visst har man varit med om att få rädda både de ena och de andra hos diverse återskapningsföretag...drygt
av Andyreas, onsdag 23 april 2008 kl 14:42
Hmm, kom på att allt digitalt jag har skapat fram tills förra sommaren ligger på en fem år gammal G4. Allt! Ska jag vara orolig?
av Krull, onsdag 23 april 2008 kl 15:12
Någon som vet vad USB-minnen har för livslängd?
av Phillip, onsdag 23 april 2008 kl 15:17
Krull: Ja!
av Wayne, onsdag 23 april 2008 kl 19:24
Spegelraidade diskar. Dom allra viktigaste filerna även på 16GB SDHC-kort.
av FrankBlack, onsdag 23 april 2008 kl 20:52
Wayne: Fan också! ;) Måste ta och fixa det där...
av Krull, onsdag 23 april 2008 kl 23:12
bha.. jag tatuerar inalla mina dokument på alla jag känner.. + deras barn.. och deras barn.. sen ahr alla ett lite chip i sig.. som oxå har mina dukument i sig..
alla har det..
eller...
av Neeb, torsdag 24 april 2008 kl 07:35
Backuppar på den externa 500gb-disken. Sen har jag en 160gb extern som backuppar det viktigaste på den. Sedan ligger det superviktigaste på ett 2gb minneskort.
Men jag lovar och svär att alla kommer att dö exakt samtidigt likförbannat.
av aengel, torsdag 24 april 2008 kl 09:04
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration