SP1-liknande uppdatering till Vista släppt
Fixar till en hel del
Två uppdateringar till Vista ligger nu tillgängliga på Microsofts hemsida. Den har funnits ute som beta i någon vecka, men nu kan alla ladda hem den slutgiltiga versionen, som ännu inte finns med i Windows Update. Antagligen lär de dyka upp i nästa veckas tisdagspatch.Uppdateringarna kallas "performance and reliability update" samt "compatibility and reliability update", och här är en del av det som reparerats:* Slöheten vid filkopiering ska har minskat rejält. Äntligen. * Hibernate-läget har fått sig en omgång och fungerar nu som det ska. * En hel del grafikkortsrelaterade problem ska vara avhjälpta. * Uppdaterad och optimerad minneshantering. * Inga fler nätverksproblem efter att datorn varit i viloläge.Det låter om responsen som att det nu faktiskt går att spela spel med Vista efter att denna patch installerats, samt att man äntligen kan kopiera filer normalt igen. Trevliga nyheter, även om flera av dessa saker borde ha fixats till innan lanseringen.
arstechnica.com
PC,
,
Vista,
uppdatering,
operativsystem
Via
feeds.feedburner.com
37.6°
0
Anders Magnusson
ons. 8 aug 2007, 10:05
2 kommentarer till artikeln
"Det låter om responsen som att det nu faktiskt går att spela spel med Vista efter att denna patch installerats"
Hehe, de låter ju schysst, får väl se då. Har över 160fps i WoW (XP) medan man kanske har mellan 20-80 i Vista x64. :S Man kan nämna också att jag sitter på ett GF8800GTS.
av Soviac, onsdag 08 augusti 2007 kl 13:06
LOL, då har du nog inte testat på ett tag eller haft taskiga drivers. Mitt WoW är har samma FPS i Vista x64 som XP. Sen kan man ju undra varför du inte har V-sync ingång när du spelar. Hade du haft det så hade då låst din FPS till syncen på din skärm så du slipper tearups ;)
Men angående uppdateringarna tänkte jag bara utfärda en liten varning. Jag installerade båda men "compatibility and reliability update" eller "KB932539" dödade mitt internet och alla mina nätverksrelaterade tjänster. Gjorde ingen större felsökning så vet inte om det beror på min hårdvara eller inte. Har iaf ett Nforce4 moderkort så ni som har kanske ska vara försiktiga eller iaf vara medvetna om att ni kanske får avinstallera den igen.
av Ceril, onsdag 08 augusti 2007 kl 14:02
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration