Computex 2014
Western Digital visar SATAe-prototyp
Mekanisk hårddisk och SSD i ett

SATA Express lanserades i och med Intels 9-seriens moderkort och nu under Computex så visar Western Digital upp den första prototypen av en hårddisk baserad på gränssnittet.
Eftersom vanliga mekaniska hårddiskar inte har så hög hastighet så behöver de knappast ett nytt gränssnitt men den här prototypen består av en hårddisk kombinerad med en SSD, 4 TB tillsammans med 128 GB. Det betyder att den liknar företagets hybrid, Black², som de introducerade under november förra året som kombinerar en 1 TB hårddisk med en 128 GB SSD. Där Black² kräver speciella drivrutiner så använder den här SATAe-prototypen vanliga AHCI-drivrutiner.
SATAe ger den här prototypen en bandbredd på 1 GB/s och det är nog mer än nog för att täcka upp behovet. Det nämndes dock ingenting om när en eventuell produkt kan komma på marknaden eller vad den kan komma att kosta.