Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Ampbot - robot med iPod-stöd från Sega Kan dansa med Ampbot - robot med iPod-stöd från Sega Sega fortsätter att pumpa ur sig leksaks-robotar i ett rasande tempo och idag presenterade man den här skapelsen som man tagit fram tillsammans med den amerikanska leksaktillverkaren Hasbro. Den kallas för AMP (Automated Music Personality) eller rätt och slätt Ampbot.Ampbot är 73 centimeter hög och försedd med stereohögtalare samt en hållare för en iPod på ryggen. Robotens händer är formade som skivor och med hjälp av dessa kan man kontrollera låtval, volym och även scratcha med i musiken. Robotens underdel påminner väl mest om fordonet Segway och den ska på dessa hjul kunna "dansa" runt i takt till musiken som spelas.Sega säger själva följande om det hela:
"The Ampbot is for men who like robots and who as children dreamed of living one day with robots"
Ampbot levereras med en fjärrkontroll och kommer att finnas till försäljning i oktober. Den kommer att kosta runt 500 dollar.
afp.google.com Pryl, Robotar, leksaker, sega
37.5° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
tors. 19 jun 2008, 15:06
2 kommentarer till artikeln
Spicey
Påminner om kommande Nikon D7X! ;-)
av Spicey, torsdag 19 juni 2008 kl 15:31
baman
sigge mackvack
av baman, fredag 20 juni 2008 kl 13:42
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration