Designad webbcam från Microsoft
Släpps under juni månad
Microsoft har försökt sig på att ge ut en webbkamera som ska vara snygg att vila ögonen på, modellen heter LifeCam VX-5000. Det första som slår en när man tittar på den är så klart formgivningen.Den ser lite ut som en högtalare vid en snabb anblick. Färgringen runt kameran bidrar till ett trevligt utseende. Webbkameran är gjord för att passa både stationära och bärbara datorer.Det är även en välutrustad liten krabat med 1,3 megapixlar, 640x480 pixlars upplösning och MSN Photo Swap som är en ny funktion som möjliggör att dela ut bilder i en videokonversation.LifeCam VX-5000. webbkamera kommer att finnas i hyllorna under juni månad och priset landar på cirka 300 kronor.
gizmodo.com
Pryl,
Övrigt,
Microsoft,
USB,
Färg,
Photo
37.0°
0
Krister Svartström
tis. 13 maj 2008, 20:50
11 kommentarer till artikeln
Man kan väl konstatera att dom misslyckats då? Finns ingen kamera som klår den externa iSighten, synd att den slutade säljas.
av Börje, tisdag 13 maj 2008 kl 21:23
Synd att iSighten var så enormt stor och gick på firewire...
av Orbulon, tisdag 13 maj 2008 kl 21:49
1,3 megapixlar har väll mer eller mindre varit standard ganska länge.
av Uhan, tisdag 13 maj 2008 kl 21:49
Att ingen gör en riktigt bra webcam, ljuskänslig, bra vitbalans, hd-upplösning och autofokus. Många påstår att de har vissa av ovannämnda egenskaper men ändå är de crap :p
av irrbloss, tisdag 13 maj 2008 kl 22:24
Designad? Finns det konsumentprodukter som inte är designade?
irrbloss: Lägg tio tusen på en hdv kamera och använd den via firewire. Fast vad hade du tänkt använda en hd kamera till? Känner inte till någon im program som använder verklig hd bild, det som kallas hd i webcam sammanhang är vga. Att det borde släppas fler med bra ljuskänslighet, vitbalans och autofokus kan jag hålla med om. Jag skulle vilja ha ps3 eye som webcam.
av ag_the_king, tisdag 13 maj 2008 kl 22:40
Ska du streama HD från din webcam?
av spanarn, tisdag 13 maj 2008 kl 22:40
Samma tanke slog mig som ag_the_king. Samma grej som arkitektritat hus. Alla hus som är ritade är arkitektritade om man vill, finns inget certifikat för att kalla sig arkitekt. Allt som tillverkas är också designat, om än inte alltid med estetik i åtanke.
av Björn_, tisdag 13 maj 2008 kl 23:06
Design och Microsoft i samma mening... haha!
av EddieCrouger, onsdag 14 maj 2008 kl 07:48
Den var snygg.
iSighten såg mer ut som ett laboratorie-instrument.
av zanoonga, onsdag 14 maj 2008 kl 08:34
allt är designat, ALLT!
av Kapris, onsdag 14 maj 2008 kl 20:11
det som blivit känt som design är ju formgivning och inget annat. ganska stor skillnad mellan de två, vilket många säkert inte ens reflekterat över. lite som skillnaden mellan fart och hastighet ;D
av Uhan, onsdag 14 maj 2008 kl 23:14
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration