Digitalt måttband
Varför behålla någonting analogt?
Tycker du att ett analogt måttband eller en gammal hederlig tumstock känns lite old school kan du nu införskaffa det här digitala måttbandet.Det är försett med en liten skärm på ovansidan där måttbandets utrullade längd visas i antingen meter-systemet eller det där andra, oanvändbara, systemet. Måttbandets fulla längd ligger på närmare fem meter och det hela drivs på två stycken AAA-batterier.25 dollar kostar det om du vill imponera på de andra i hemslöjdsklubben med det här digitala måttbandet.
thinkgeek.com
Pryl,
Business,
mojänger,
hjälpmedel
Via
GeekAlerts
37.1°
0Wille Wilhelmsson
tis. 5 feb 2008, 19:58
9 kommentarer till artikeln
Kan verka lite löjligt men gamla hederliga måttband kan vara lite smått irriterande.
av Quest, tisdag 05 februari 2008 kl 20:04
Världens sämsta idé. Man ser ju på själva bandet vad måttet är, varför skall man se det på en display också?
av Josef, onsdag 06 februari 2008 kl 00:05
Idén med en display brukar vara möjligheten att addera flera mätningar, och därefter få en totallängd, eller ett areamått. Nu verkar just det här måttbandet lite fattigt i den bemärkelsen, även om det tydligen kan lagra senaste avläsningen (eller flera, det framgår inte riktigt).
Annars är det väl bara finessen att displayen visar decimalvärden, något som brukar vara svårt att läsa av okulärt, som kan vara av intresse. Å andra sidan behöver man sällan den precisionen...
Klarar mig nog lika bra med en hederlig *meterstock* (de flesta moderna har inte det där andra, oanvändbara, systemet kvar, därav namnet).
av mishima, onsdag 06 februari 2008 kl 01:37
kan man spara lite mått i den så fyller den ju iaf en minimal funktion
av ~Filip~, onsdag 06 februari 2008 kl 01:37
bra ifallifall. rusta sålde ju för ett par år sedan måttband som saknade en meter nånstans mellan 8-9 meter.eller 8-10 eller vafan.
av osmo, onsdag 06 februari 2008 kl 02:39
Skaffa lasermätare istället
av spanarn, onsdag 06 februari 2008 kl 10:14
spanarn: Tester har visat att lasermätare sällan mäter korrekt, åtminstone inte om man håller sig till de som är överkomliga i pris. Det får bli "proffs"-kvalité och därmed en saftig prislapp om det ska bli någon tillförlitlighet i mätningen.
Annars gillar jag idén att slippa springa runt med måttband, de har en irriterande förmåga att släppa från utgångspunkten precis när man ska ta måttet!
av mishima, onsdag 06 februari 2008 kl 10:55
ser ut som en mini xbox-360 :D
av Chush, onsdag 06 februari 2008 kl 13:26
Black & Decker uppgraderar nog sitt motordrivna måttband med display sen.
av Press play on tape, fredag 08 februari 2008 kl 02:06
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration