Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Eco Kettle - värmer endast så mycket vatten du behöver Miljövänligt Eco Kettle - värmer endast så mycket vatten du behöver Alla ni som använder er av vattenkokare vet väl av erfarenhet att man oftast värmer dubbelt så mycket vatten som man faktiskt använder. Ur miljö/energispar-synpunkt är ju det givetvis inte så lyckat och det har Eco Kettle på bilden ovan tänkt att råda bot på.Eco Kettle är konstruerad så att den har två separata vattenbehållare istället för som brukligt bara en. I den ena behållaren fyller man på vatten och sen bestämmer man via reglagen hur många koppar man vill värma och så mycket vatten överförs då till själva kokbehållaren.Miljövänligt, ekonomiskt och snabbt. En Eco Kettle kostar motsvarande 475 svenska kronor och det ryms 1,5 liter vatten som max i den. gizoo.co.uk Pryl, , miljö, hem Via OhGizmo
37.8° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
tis. 29 maj 2007, 10:43
11 kommentarer till artikeln
honto
Ah, det gäller att rida på miljövågen. Smart där.
Förstår jag det hela rätt så fyller du alltså upp kokaren fullt och väljer sen hur många koppar/muggar/glas varmt vatten du vill ha?!
Vad är det som gör det så svårt att hälla i den mängden från början.
Nej, det här känns som en plojgrej.
Äggkokaren för 2000-talet!
av honto, tisdag 29 maj 2007 kl 13:13
pellen
Jag fattar inte. Man fyller väl inte på mer än man behöver ändå? Alltså, det här kräver ju ändå att man vet exakt hur mycket som behövs? Skillnaden är egentligen att den har en tekoppsmarkering?
av pellen, tisdag 29 maj 2007 kl 13:13
emoless
Jag tror att de flesta redan vet hur mycket vatten det krävs att fylla i kokaren för att det ska räcka till en eller två koppar, varje gång är ju inte som första gången, man lär ju känna sin kokare med tiden. Att hälla 1.5L orkar man ju inte göra för att det tar längre tid för vattnet att koka :S

Om man är villig att börja använda en sådan kokare så är man nog villig att använda mått till sin vanliga kokare, dvs fylla din kopp i kranen och sedan hälla den i kokaren, samma effekt, mycket billigare.
av emoless, tisdag 29 maj 2007 kl 15:10
Wille Wilhelmsson
men inte high-tech Sergej. ;)
av Wille Wilhelmsson, tisdag 29 maj 2007 kl 15:55
RaXha
Men i den kokaren som vi har så kan man inte koka mindre än 0.5 liter, fråga mig inte varför men det är minimum.. verkar som man kan värma mindre i denhär.
av RaXha, tisdag 29 maj 2007 kl 16:59
enalex
onödigt
av enalex, tisdag 29 maj 2007 kl 17:33
enalex
Lär slita mer på miljön att tillverka de där plast-prylarna än va de sparar in.. Skit
av enalex, tisdag 29 maj 2007 kl 17:34
taliz
Otroligt korkad pryl.
Bättre med ett mått på kokaren och hälla i rätt mängd från början.
av taliz, tisdag 29 maj 2007 kl 19:53
RåmpisKåmpis
Kanske onödig, men den var ju inte särskilt dyr.
Jag kan iallafall tycka att det kan vara trevligt med en reservoar så man inte behöver fylla varje gång.
av RåmpisKåmpis, onsdag 30 maj 2007 kl 09:31
Press play on tape
Det ska vara så mycket vatten minimum i kokaren att doppvärmaren täcks. Det är i min kokare en perfekt kopp kaffe (eller tekopp för andra).

Kokar man liten mängd vatten så funkar inte alltid termostaten, så jag sköter det manuellt.
av Press play on tape, onsdag 30 maj 2007 kl 19:47
AticAtac
Smart mojäng. Ännu smartare hade varit om man redan innan påfyllning angav hur många koppar man ville ha, och att den då väger vattnet medans man fyller den och säger till när det är lagom.
Version 2.0 kanske :)
av AticAtac, tisdag 12 juni 2007 kl 19:05
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration