Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Ett eget litet tornado-laboratorie Titta in i stormens öga Ett eget litet tornado-laboratorie Discovery-shoppen har fått in den här mixerliknande saken i vilken man kan skapa egna små mini-tornados.Den är försedd med fem olika styrkor som ska efterlikna den internationella tornado-klassificeringen F1 till F5. Det finns även inbyggda ljudeffekter så att det hela ska bli ännu mer realistiskt.Discovery Tornado Lab levereras med en DVD samt en bok som handlar om tornados. Cirka 30 dollar får man ge för ett tornado-labb. shopping.discovery.com Pryl, Mojänger, leksaker Via Random Good Stuff
37.1° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
mån. 10 sep 2007, 12:27
11 kommentarer till artikeln
Sir Arthur
Tveksamt om denna lilla pryl kommer accepteras. Kan vara etiskt felaktig. Då tänker jag på reklamfilmer, tv-program, annonser innehållande vågor som snabbt drogs in vid tsunamikatastrofen.
av Sir Arthur, måndag 10 september 2007 kl 12:49
Limpan
Arthur, är du full?
av Limpan, måndag 10 september 2007 kl 12:58
Amnell
Hahah, arthur, det är ingen tsunami-simulator :D
av Amnell, måndag 10 september 2007 kl 13:01
Press play on tape
Gå på Nationalhistoriska museets klimatutställning istället och se deras stora röktornado.
av Press play on tape, måndag 10 september 2007 kl 13:23
Sir Arthur
Jag var kanske lite otydlig.

Tornados har senaste tiden skördat många dödsoffer kring de karibiska öarna och vi har själva hus i Florida där denna typ av leksak inte gör sig så bra..

Och kopplingen till tsunamikatastrofen är således; Människor som upplevt en tornado kan ta illa upp.
av Sir Arthur, måndag 10 september 2007 kl 14:36
tb323
Nämen, här måste jag rycka in till Sir Arthurs försvar. Nog finns det gott om exempel där saker har blivit censurerade eller förbjudna pga lite moralpanik.
av tb323, måndag 10 september 2007 kl 15:35
LucasKrown
ChristianKarlsson.se ...exakt! Är så trött på den sjukt överdrivna politiska korrekthet som folk envisas med. Samma sak när de gör om en film för att folk har dött på liknande sätt nyligen. Tex MIB 2 eller Spiderman..
av LucasKrown, måndag 10 september 2007 kl 15:43
Virre Vojj
Hahaha, min skärm är trasig så jag måste ha brightness på 95 och det här såg ut som att det var en tornado som bildades emellan två fristående delar, inte att det var ett rör. Så först var den tuff och nu känns det lite tråkgit, finns redan rätt mycket grejer som den här.
av Virre Vojj, måndag 10 september 2007 kl 16:46
Zark
Så alla företag som tillverkar vanliga mixers för mat/dryck bör genast upphöra med sådana produkter?
av Zark, måndag 10 september 2007 kl 16:56
Ozzy
Kul att testa nya Feber! Bra jobbat.
av Ozzy, tisdag 11 september 2007 kl 22:23
Erik Olsson
Underbar pryl! Vill ge en till alla jag känner. Kan det här bli årets julklapp?
av Erik Olsson, tisdag 18 september 2007 kl 18:32
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration