Gästrecension: LG KE850 PRADA
Kompetent med vissa svagheter
Till att börja med kommer slutsatsen, LG KE850 PRADA är en otroligt kompetent telefon, men den har vissa tydliga svagheter.När jag först öppnade förpackningen på min splitter nya LG KE850 PRADA möttes jag av en snygg svart box med texten PRADA övest. Boxen, liksom telefon, känns mycket genomtänkt och utseendet och upplevelser ligger i fokus. Till ytan är telefonen den absolut snyggaste jag någonsin sett. En pianoblanksvart yta med snygga silvriga detaljer. Detta är helt klart en designtelefon, ut i fingerspetsarna, med ett undantag. Den är faktiskt användbar - även på insidan.Klicka "Läs mer" här nedanför för att se fortättningen på recensionen.[Denna gästrecension är skriven av Johan Nordström och är ett försök här på Feber. Säg vad ni tycker om detta bland kommentarerna! Har du en produkt du vill tycka till om? Hör av dig till red@feber.se]
Innehållsmässigt är telefon riktigt, riktigt bra, så länge man nöjer sig med standardprogrammen. För att installera egna program är tyvärr omöjligt.Gränssnittet kommer i fyra olika teman, där standardtemat är svartvitt och lite mystiskt. Telefonen saknar helt knappar (med undandag för några enstaka knapnar på sidan om skärmen för t.ex. volym). Gränssnittet är förvånansvärt enkelt att jobba i, och det tar inte lång tid att lära sig att man inte har massa menyknappar och styrknappar att styra med - allt görs direkt på skärmen.Tyvärr märks det på flera olika ställen i gränssnittet att inga speciella guidelines gällt för grafikerna när de gjort de olika programmen, vissa program har mycket användarbara scrollrutor som man lätt styr via skärmen medan vissa program har plus och minusknappar.Man har tyvärr inte heller utnyttjat skärmens fulla potential med att göra alla listor scrollbara med att bara dra ett finger över listan, som på iPhone, och telefonen känner inte heller av när du byter mellan stående och liggande. Men i stort så är gränssnittet mycket lätt att använda.När det gäller musikspelaren så är denna bättre än jag kunnat förvänta mig, men den saknar tyvärr möjligheten att kategorisera låtar efter artister, album osv. Men programmet fungerar snabbt, och har en bakgrundsfunktion som gör att man kan jobba med telefonen och lyssna på musik samtidigt.Kameran på två megapixel är helt okej, bättre än på de flesta SonyEricsson, men långt från toppklass. Kameraprogrammet fungerar fint, har många valmöjligheter och det är enkelt att byta båda ljuskänslighet och zooma. Nackdelen här är dock att från det att man tryck på knappen tills det att autofokusen ställt in sig tar det flera sekunder, så några actionshots kan man inte räkna med.Telefonen innehåller vissa mycket smarta funktioner, så som att den t.ex. automatiskt slår på "knapplåset" när man pratar (ingen risk att rycka på massa knappar av misstag här inte) och att direkt från startskärmen ställa alarmet på klockan. Men.Vill du ha en grym kamera? Vill du ha en iPod? Vill du ha ett mobilt kontor? Då är inte LG KE850 PRADA något för dig.Men, vill du ligga före i utvecklingen? Ha den där extra lyxkänslan, den där känslan av att iPhone redan kommer vara passé när den kommer? Då är LG KE850 PRADA något för dig.Den är snygg, den är lätt att använda, den har massor med bra funktioner, och framför allt - den är en riktigt bra telefon.Fördelar: Snygg, användarvänlig, lätt och smidigNackdelar: Saknar vissa smarta gränssnittsfunktioner, varken mp3-spelare eller kamera är helt i toppklass. Slutsats: LG KE850 PRADA är en fantastisk telefon om du nöjer dig med att ha en okej MP3-spelare, en okej kamera, en okej e-postfunktion. Men vad du än gör, köp den inte. För jag vill vara unik på stan. Jag vill lysa och stå ut från mängden - för det gör man med en LG KE850 PRADA.
Pryl,
,
lg,
mobilt,
recension,
prada
Tack till Johan Nordström för recension
37.2°
0Roger Åberg
tis. 12 jun 2007, 12:50
13 kommentarer till artikeln
åh, har johan redan testat en iPhone då han tydligen vågar sig på att jæmfør den med pradan?
av macke.se, tisdag 12 juni 2007 kl 13:47
Trevligt med lite testar här på Prylfeber, synd att själva recensionen var dåligt skriven. Hur pass bra/dålig är batteritiden? Är skärmen känslig för repor? Kameran är bättre än vissa Ericsson modeller? Vilka?
Visst sticker den ut, blev själv lite sugen på den, men den är inte speciellt dyr, så man lär se andra med telefonen, såg tom. en kille igår som blippade med den.
Jag har däremot aldrig sett någon med en Nokia Sirocco, vilket känns bra... för jag hatar att ha saker som alla andra har ^____^
av SlackyKun, tisdag 12 juni 2007 kl 14:07
Tycker recensionen var mycket bra skriven. Dock håller jag mig till Sony Ericssons P-serie, även om det inte riktigt är samma sak.
av Bobban, tisdag 12 juni 2007 kl 14:30
Annars finns en trevligare recension här:
av SlackyKun, tisdag 12 juni 2007 kl 14:40
Perfekt med massa bilder också. Nej, men detta kan säkert bli bra på sikt!
av Ree_Tard, tisdag 12 juni 2007 kl 14:53
Fan, nu blev man plötsligt jättesugen på att köpa mig en sådan. Min kompis skakar bara på huvudet och säger att jag borde lägga pengarna på en PS3:a istället, heh. Kan inte ro för det, älskar mobiler. Skyller allt från min tid som branschansvarig för mobiler på OnOff ^____^
av SlackyKun, tisdag 12 juni 2007 kl 15:05
Av det jag har sett hittils är denna mycket mer intressant än iphone, OCH betydligt snyggare, särkskilt interfacet.
Jag undrar bara om det finns några nackdelar för vänsterhänta i interfacet? Inte vad jag kan se, men man vet ju aldrig.
av spanarn, tisdag 12 juni 2007 kl 16:47
bara en bild?
av what, tisdag 12 juni 2007 kl 17:42
"Vill du ha en grym kamera? Vill du ha en iPod? Vill du ha ett mobilt kontor? Då är inte LG KE850 PRADA något för dig."
Det är ju precis de sakerna man vill ha i en sånhär telefon. Inte ens 3G?
Visst är den stilren men var är designen?
av iPoop, tisdag 12 juni 2007 kl 18:26
Tycker ni är onödigt hårda. Ingen toppartikel, men en helt ok recension.
Fortsätt skriva, så blir det ju bättre med tiden dessutom.
av Geequed, onsdag 13 juni 2007 kl 09:44
Hela recensionen är motsägelsefull känns det som.
"Slutsats: LG KE850 PRADA är en fantastisk telefon om du nöjer dig med att ha en okej MP3-spelare, en okej kamera, en okej e-postfunktion. "
av More10, onsdag 13 juni 2007 kl 20:01
Jag köpte den i fredags och har ladda den varje dag synd att batteritiden suger så hårt
av Shido, måndag 18 juni 2007 kl 17:01
Fick LG Prada i present av min man, och formligen dyrkar den! Classy, stilren, enkel att använda, bra gränssnitt. Håller med om att batt-tiden är dålig, kräver laddning varje dag. Gällande dyr, så är den kanske inte såå dyr när man köper med bindande abonnemang, men helt öppen kostar den nog en slant (tror ca 6-7 000, får inte veta hur mycket, var ju en present...) Tror inte var och varannan kommer ha den, särskilt inte de som vill ha enklare hantering och mer "tyngd" i MP3:n och kameran. Det gäller att fatta vilken målgrupp den riktar sig till. För en Prada Piraya som jag, så funkar den 100 med mitt totalkoncept av Prada prylar och så uppfyller den de mobiltelefonbehov jag har - för det är ju trots allt vad den är först och främst - en mobil! Och till alla andra som klandrar - sluta gnäll och köp en IPhone när den väl kommer...och bli nöjda och lyckliga. Glad sommar!
av Mrs. M, torsdag 19 juli 2007 kl 11:59
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration