Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
MP3-spelare med CD-uppspelning Koncept för den velige MP3-spelare med CD-uppspelning Konceptet DMP - Dual Music Player, är till för dem som har svårt att välja vilken väg de ska gå i korsningen mellan den nya och den gamla tekniken.Designern Yong-Seong Kim tror att den gyllene medelvägen är en apparat som i ihopfällt är en vanlig MP3-spelare och i utfällt läge en CD-spelare.I listan över konceptets funktioner finns inte mycket mer än uppspelning av MP3-filer och CD-skivor - frågan om man kan använda DMP som en vinkelslip förblir med andra ord obesvarad. yankodesign.com Pryl, Mediaspelare, mp3, cd-spelare, koncept , dmp Tack till snirkelsnorkel och Crossmediaman
37.0° 0 snirkelsnorkel snirkelsnorkel
mån. 10 sep 2007, 17:36
22 kommentarer till artikeln
AdelOst
Kan även användas som vinkelslip. TU
av AdelOst, måndag 10 september 2007 kl 17:41
Virre Vojj
Ja vad bra och snygg.
Nej vänta, det var ju bara ett koncept..
av Virre Vojj, måndag 10 september 2007 kl 17:46
Ronny
Fan va hård!
Svårt att ha i fickan dock..
av Ronny, måndag 10 september 2007 kl 18:00
ConraDargo
Fantastiskt fin! Kreativt.
av ConraDargo, måndag 10 september 2007 kl 18:40
måns
snacka om att lätt förstöra skivan om den ska snurra i det läget
av måns, måndag 10 september 2007 kl 18:47
Kim
Riktigt skön ide, kul med folk som tar mp3 spelar konceptet vidare. undrar om den spelar mp3 skivor :)
av Kim, måndag 10 september 2007 kl 18:49
Krull
Då väntar jag bara på en som klarar LP också...
av Krull, måndag 10 september 2007 kl 18:56
Stardock
Tänker på en handhållen stycksåg ifall man skulle trimma den på något sätt.

av Stardock, måndag 10 september 2007 kl 19:03
Press play on tape
Storebror i modellserien DMP Video med skärm och stöd för DVD och LD.
av Press play on tape, måndag 10 september 2007 kl 19:18
istheremoretoit
nej men :D så kreativt
av istheremoretoit, måndag 10 september 2007 kl 19:51
gossigoss
fint om du rakar springa in i en skiva du vill lyssna pa
av gossigoss, måndag 10 september 2007 kl 20:34
DiscoBoy
Instämmer med CK.se
Det är ganska ofta jag tjackat en CD i vanlig butik och tänkt att man gärna skulle vilja ha den som mp3 på tåget man just ska kliva ombord, eller bussresan hem.

Det som behövs då är ju:

a) En mp3-kiosk som man snabbt kan ansluta sin mp3-spelare och få sin skiva i mp3-form

b) En portabel CD-ripper


a) har jag sett i en del butiker, men de erbjuder inte en fysiks CD också, vad jag förstått
b) har ju varit en stor o klumpig laptop, fram tills att någon vågar satsa på en liknande produkt som den härintill
av DiscoBoy, måndag 10 september 2007 kl 21:00
bällah
OJ! COOLT
av bällah, måndag 10 september 2007 kl 21:55
TechPelle
Trist med folk som vägrar tänka utanför "boxen" och bara gnäller när det kommer nya koncept. Att folk gnäller i inläggen kan man väl ta, men när artickelskribenten sänker sig till samma låga nivå så blir man ju lite fundersam över hur seriös bloggen egentligen är.
Personligen gillar jag den här idén skarpt! Speciellt då man rätt ofta står med en skiva en ena näven och sin mp3-spelare i andra och önskar att man kunde rippa den på något smidigt sätt.
Det är idéer som dessa som tar allt ett steg längre, men om ni gnäller tillräckligt mycket kan vi ju stanna upp i utvecklingen och börja bo i grottor igen...
av TechPelle, tisdag 11 september 2007 kl 09:52
JohanJesus
Why?
av JohanJesus, tisdag 11 september 2007 kl 13:55
creationrebel
Trevligt
av creationrebel, tisdag 11 september 2007 kl 14:20
snirkelsnorkel
TechPelle: Hört talas om att man kan säga något med glimten i ögat? Min avsikt var inte att verka gnällig.

Jag överlåter ansvaret till var och en att avgöra vad som bara är ett fräckt koncept och vad som kan bli en realistisk produkt.

Visst vore det trevligt med en rippningsfunktion direkt i spelaren, men en skiva som roterar utan skydd är enligt mig lite väl fantasifullt.


Om man inte vill använda den som vinkelslip.


;)
av snirkelsnorkel, tisdag 11 september 2007 kl 16:42
slpr
cd är ute iaf, sist jag köpte en cs måste ha varit under tidigt 90-tal.
av slpr, tisdag 11 september 2007 kl 16:59
marnaq
Laser i ögat, någon?
av marnaq, tisdag 11 september 2007 kl 18:44
vic
Sjukt snygg HURSOMHELST!
av vic, tisdag 11 september 2007 kl 21:42
Tiny
Huldah,
Och du är måttstocken för befolkningen då, eller?
av Tiny, tisdag 11 september 2007 kl 22:39
Spicey
Kolla in denna --> ;-)
av Spicey, lördag 15 september 2007 kl 19:31
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration