Någon stal den här killens kära Lego-samling
Hade samlat i 14 år
Försök igen

YouTube-användaren Republicattak har över 20.000 stycken följare på sitt konto. Där får man se diverse olika byggen han har skapat och det är Star Wars som är hans tema. Han har samlat Lego i 14 år och publicerat videoklipp kring detta i åtta år. Det senaste bygget har tagit honom tio månader och han var snart klar. Häromdagen upptäckte han att det hade varit inbrott i huset, och att något stulit nästan allt hans Lego. Det blev droppen och i ett tårfyllt klipp precis efter att han lugnat ner sig lite meddelade han att han inte tänkte fortsätta med sin kanal.
Nu hoppas vi ju självklart att hans grejer ska hittas intakta och att han får tillbaka dem. Och att tjuvarna för evigt ska få trampa på Lego (inte någon annans) barfota. Som tur är kan Internet vara mycket fint, och en GoFundMe-kampanj för att samla in pengar till den drabbade har satts upp. Där bedömdes det att samlingen var värd omkring 18.000 dollar, och den summan passerade man igår kväll. Republicattak är oerhört tacksam och meddelar nu i efterhand att han inte kommer att ge upp utan fortsätta bygga Lego, kul!
Wow... Didn't expected anything like this... Guys, we closed it. I mean it's really a lot. Your comments gave me the will to pursue, and I'm going to freaking build! I really want to be transparent with you guys on the financial aspects.
— republicattak (@republicattak) 8 oktober 2018