Räddningsroboten BEAR
Kan rädda människor ur diverse kniviga situtaioner
Företaget VECNA har tagit fram den här räddningsroboten som de kallar för BEAR och som är ungefär lika stor som en människa. BEAR:s huvudsyfte är att rädda skadade människor från platser där det är svårt att skicka in räddningspersonal som till exempel raserade byggnader, jordskred och på slagfältet. BEAR är försedd med både vanliga hjul och larvfötter och den ska kunna bära en människa i flera kilometer om det skulle behövas. Den kan ta sig fram igenom såväl kuperad terräng som trappor.Vidare är den försedd med både vanliga kameror såväl som infraröda kameror och mikrofoner som kan plocka upp ljud från omgivningen. Det verkar som om den amerikanska militären har varit med och finansierat BEAR:s utveckling så den lär väl antaligen först och främst dyka upp i något konfliktområde runt om i världen.
botmag.com
Pryl,
,
vecna,
robotar,
bear
37.0°
0Wille Wilhelmsson
ons. 9 maj 2007, 21:48
11 kommentarer till artikeln
åker den osm en segway?
av baman, onsdag 09 maj 2007 kl 22:18
mmm, på bild två ser det onekligen ut så. Frågan är om den kan bära en människa i det läget i så fall. Fast de som har tagit fram roboten verkar vara ruggigt skarpa så man vet ju aldrig... :)
av Wille Wilhelmsson, onsdag 09 maj 2007 kl 22:23
The right to bear arms.
av Press play on tape, onsdag 09 maj 2007 kl 22:30
Och med "kniviga situtaioner" menar du att han ser ut som Jason Voorhees i Friday the 13th???
Skulle skrika och krypa åt andra hållet om jag såg den komma i min riktning!
av Jonas N, onsdag 09 maj 2007 kl 23:16
Jävligt läskig
av AiR, torsdag 10 maj 2007 kl 00:55
Hahaha den här var nästan ännu mer creepy än den förra räddningsroboten som skyfflade upp folk.. hade förmodligen vart mindre läskig utan den svartögda nallen :)
av LucasKrown, torsdag 10 maj 2007 kl 08:08
Det finns något märkligt med den. Den är amerikansk(?) och ändå har den inga varningsskyltar trots att det ser ut att vara hundra ställen på den där händerna kan fastna och slitas av.
av Press play on tape, torsdag 10 maj 2007 kl 12:52
Både mikrofoner och vanliga och infraröda kameror? Hur mycket lär en sån här sak inte kosta att producera? Skickar man in något så dyrt i en raserad byggnad?
av Newton, fredag 11 maj 2007 kl 08:06
Newton, det är militären som betalar. För de är det väl som en fyra vodka i vänern typ...
av Wille Wilhelmsson, fredag 11 maj 2007 kl 09:18
haha "en fyra vodka i vänern"...den var ny :D
av LucasKrown, fredag 11 maj 2007 kl 14:29
Press play on tape: De lär ju fixa ett chassi till den som gömmer alla handbrytningsställen.
Newton: Eh? Skämtar du? Mikrofoner är superbilliga, likaså kameror och infraröda kameror. Behöver inte ens kosta 10.000:-, vilket troligtvis är en mycket liten del av den totala kostnaden.
av Ran, onsdag 30 maj 2007 kl 14:53
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration