Radioaktiv drönare landade utanför Japans premiärministers kontor
Antagligen en protest mot kärnkraftverk

Idag upptäckte japanska myndigheter att någon hade landat en drönare försedd med varningsmärket för radioaktivitet på taket till deras premiärminister Shinzo Abe kontor.
Det hela sammanfaller med att en japansk domstol idag godkände att sätta igång landets kärnkraftsanläggningar som stått stilla sedan härdsmältan i kärnkraftsverket i Fukushima 2011. Japan har totalt 48 kärnkraftverk och många japaner har protesterat mot att dessa nu sätts igång igen så att drönaren på premiärministerns tak är en del av den protesten kan man nog anta.
Det är oklart vilken typ av drönare som använts men den ska ha varit runt en halvmeter bred och försedd med en behållare av något slag. Japansk polis uppger att drönaren har visat upp låga doser av radioaktivitet men att dessa varit så låga att det aldrig varit någon fara för människor som vistats i drönarens närhet.