Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Radiohead säljer sju skivor på samma USB-minne Vill väl casha in på det digitala... Radiohead säljer sju skivor på samma USB-minne Radiohead är ju ett band som verkar ha hajat det där med digital distribution med tanke på att man för ett tag sedan lade ut sin senaste skiva för nedladdning på Internet och lät fansen själva välja hur mycket de ville betala för den.Nu försöker man ett nytt drag och packeterar sju av sina skivor på ett björnhuvuds-format USB-minne i begränsad upplaga. Låtarna på minnet är i WAV-format och förutom musiken finns även albumomslagen på det 4GB stora USB-minnet.Vill man ha sju Radiohead-skivor i det här formatet kostar det motsvarande 1 100 kronor. Jag utgår från att den första idén kom från någon som faktiskt hade ett hum om digital distribution och att den här senaste idén kommer direkt från deras skivbolag EMI. radioheadstore.com Pryl, Business, musik, usb
36.9° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
tis. 6 nov 2007, 10:03
10 kommentarer till artikeln
istheremoretoit
Då är det ju lika bra att ragga upp de gamla skivorna på rea själv
:D 157:- /skiva är väl att ta i när man inte ens får albumet att kolla på och bläddra igenom.


av istheremoretoit, tisdag 06 november 2007 kl 10:50
oteck
Verkligen svindyrt, 700kr max för 7st gamla skivor i ett paket.
av oteck, tisdag 06 november 2007 kl 10:56
Preddan
mja mja mja...det är ändå en limitededition-utgåva...så, att den kostar är väl inte så konstigt...eller?
av Preddan, tisdag 06 november 2007 kl 11:37
Raoul
fyfaaan vad överdrivet, det lät jätte bra när jag började läsa, jag tänkte max 300-400.. wiicked
av Raoul, tisdag 06 november 2007 kl 12:57
Äka
Håller med Preddan. Det är klart att det blir mycket dyrare att göra en sån specialutgåva. Det här är en artefakt för hardcorefansen som gärna stödjer sin favoritartist. Nu är ju inte jag nåt stort Radiohead-fan, men om säg NIN hade släppt en liknande grej hade jag onekligen köpt den. Fast den hade säkert varit något mer kontroversiell i utformningen. (Tänk bibel med vapen i)
av Äka, tisdag 06 november 2007 kl 13:03
Netzach
"Tänk bibel med vapen i"

Bibeln innehåller vapen, och även incest, folkmord, kollektiv bestraffning, homofobi, barnamord etc, och då menar jag inte från de som anses som "ondingarna" i Bibeln. ;-)
av Netzach, tisdag 06 november 2007 kl 13:54
Adam K
Fan så korkade vissa människor kan vara! Precis som Preddan säger handlar det om en special edition, inget annat!

Samma nyhet finns på pitchfork, där de även säger att samma paket ska kunna fås med albumen i CD-format.
av Adam K, tisdag 06 november 2007 kl 15:12
daniel-san
För dyrt för mig, men bra att de nu kör lossless. Fast med den prislappen, limited eller inte, så skulle allt annat vara katastrof.
av daniel-san, tisdag 06 november 2007 kl 15:49
Pantern
Kom igen, det finns folk som kan betala 1000 spänn för en svettig iron maiden tröja.. Detta riktar sig till fans, inte till pirate bayanhängare.
av Pantern, tisdag 06 november 2007 kl 19:43
Tiny
Lyssna på den svarta katten nu. Alternativt kan ni ta en kik på alla stackare som lyckligt betalar 2500:- för en japansk-superlimiterad utgåva av Spider-Man 3 på DVD tillsammans med en liten plastgubbe, fyra samlarbilder en poster och hela klabbet nedstoppat i en aluminumväska à 300:- på Clas Ohlsson. Den här var ju i alla fall speciell...
av Tiny, torsdag 08 november 2007 kl 00:04
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration