Samsung släpper världens första Ultra HD 4K Bluray-spelare
Tidigare än väntat

Samsung är lite heta på gröten och har nu släppt världens första Ultra HD 4K Bluray-spelare UBD-K8500. Spelaren presenterades på IFA förra året och planen har varit att släppa enheten i mars, men har redan nu dykt upp i butik i Santa Monica i Kalifornien och amerikanska kunder som förbokat UBD-K8500 via Best Buy kommer få sina spelare i veckan.
Kunder som har kunnat lägga vantarna på UBD-K8500 kommer dock inte kunna använda enheten fullt ut då antalet filmer som släppts i det nya Bluray-formatet är ganska minimalt, snudd på obefintligt.
UBD-K8500 kan för övrigt leverera 4K-video med HDR och är praktiskt taget ett måste om man sitter på en sprillans ny 4K-tv med HDR-möjlighet.
Vi i Sverige kommer vara tvungna att vänta ett tag till innan UBD-K8500 dyker upp i butiker, och siktet är för tillfället fortfarande riktat på mars.