Virtual Reality-maskin för motionären
Spring inne, tro att du är ute
Virtual Reality-applikationer har väl fortfarande inte hämtat sig från smällen man fick i samband med filmen Gräsklipparmannen men här har vi ett VR-projekt från japan och man får väl säga att det kul att någon fortfarande försöker i alla fall.Maskinen ovan är byggd kring ett löpband och en 270 graders sfär-formad skärm där det visas bilder från naturen och liknande. Det är tänkt att användas på sjukhus där stroke-patienter och andra ska kunna öva upp sina motoriska färdigheter på ett lite glamorösare sätt.Det hela är fortfarande under utveckling och ska enligt uppgift bli mycket dyrt att köpa in. Under "Läs mer" finns en mycket kort film på maskinen.
newlaunches.com
Pryl,
Mojänger,
virtual reality,
37.0°
0Wille Wilhelmsson
tis. 29 jul 2008, 11:44
3 kommentarer till artikeln
Ja vad hände med Virtual Reality egentligen? Varför dog det, det måste ju fortfarande vara ett intressant koncept? Idag borde man kunna smaska ihop något riktigt fett. Kul att det tas fram en del småprojekt iallafall.
av Killen, tisdag 29 juli 2008 kl 20:54
Pinsamt att människan håller på att utveckla detta, det kostar ca. 300 kr att köpa ett par jogging skor och vara ute och springa i "Real Reality"... När blev det dåligt med frisk luft?
av Wedis, torsdag 31 juli 2008 kl 17:27
Ser ut som en blandning av Wii Fit och GayDome
av lillerik, söndag 17 augusti 2008 kl 01:55
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration