Sloggi
Värsta lågvattenmärket
Under parollen "Show me your Sloggi" letar Sloggi efter "World´s most beautiful bum" och erbjuder ett hett och eftertraktat modellkontrakt till vinnaren. Vem som helst kan gå in och rösta och gradera efter eget tycke. Syftet med tävlingen är såklart att skapa uppmärksamhet runt märket, men det här, tycker jag iallafall, är verkligen ett bra exempel där klyschan "all reklam är bra reklam" inte kan vara mer fel. Är det bara jag som undrar hur det kunde sluta så här för Sloggi?Aftonbladet skrev en artikel om tävlingen i onsdags med lite mer information.
smys2.sloggi.com
Reklam,
,
Sloggi,
37.0°
0
Nicklas Tingström
fre. 24 aug 2007, 09:31
31 kommentarer till artikeln
Det här är en helt briljant kampanj. Sen kan man tycka vad man vill om idén.
Utöver en massiv press-uppmärksamhet så har ju viral-effekten blivit hur stor som helst. Vet inte hur många gånger de senaste dagarna jag fått länken till kampanjen på mail, msn eller icq.
Väl investerade reklampengar.
av Perra, fredag 24 augusti 2007 kl 10:11
Förstår inte vad problemet är?
Håller helt med Perra..väl investerade pengar.
..och vinklingen som Aftonbladet kör på med att det skulle vara en "porrfälla" är bland det löjligaste jag har hört! Så ok...låt oss säga att bilden på någon tjejs rumpa nu hamnar på en eskortsida eller liknande. Big deal! Knappast så att någon som går in på den eskortsidan kommer kunna para ihop den med Lisa 16 år ifrån Bredäng?!
av LucasKrown, fredag 24 augusti 2007 kl 10:30
Och när vi är inne på Aftonbladet. Dom vinklar det ju som om det är en tävling för svenskor samt för tjejer endast. När det är för Europa o båda könen. :-P
Och man får väl ta det som det är, dom flesta tjejer som tävlar är säkert sådna som lägger ut sig själv på dejtingsidor eller visar upp sig på typ bilddagboken (o andra länders liknande sidor).
av Håkan, fredag 24 augusti 2007 kl 11:12
Moralpanik
av Bosse Bus, fredag 24 augusti 2007 kl 11:13
lever bröderna tingström i en bubbla?
hur gör man reklam för trosor, bh och strumpor? genom att visa dem på en person.
simpelt.
lite uppmärksamhet, en vinnare, mer kunder
....NÄÄÄ - ta bort allt naket, moralpanik!
det är nog bara du nicklas som undrar hur det kommer att sluta för sloggi
av Preddan, fredag 24 augusti 2007 kl 11:22
Hej pojkar!
Hade precis (sjuk timing visst) ett möte med en underklädesåterförsäljare som inte var speciellt glad på Sloggi.
Anledningen var att sura konsumenter (rödstrumpor eller vad ni vill kalla 'rom) har satt i system att leta reda på återförsäljare som kränger Sloggi efter denna kampanj.
Ännu så länge tar detta sig uttrycket att de tok-klickar på köpta sökord på Google så att återförsäljare med Sloggi som köpt sökord får betydligt högre räkningar än vanligt, men ingen ökad försäljning i relation.
Ponera att resultatet för Sloggi i en, visst extrem förlängning, börjar tappa återförsäljare som inte vill förknippas med Sloggi längre.
Skitbra reklam!
Briljant even ;)
av Daniel Tingström, fredag 24 augusti 2007 kl 12:39
Jag bryr mig inte om den moraliska frågeställningen men sjukt djävla tacky är det iallafall. Jag får snyggast.se vibbar, ser ner på alla som hävdar att all publicitet är bra publicitet, och börjar se ner på ett varumärke jag knappt hade hört talas om innan.
av rauz, fredag 24 augusti 2007 kl 12:40
Jag som gillade Sloggi på Frugan ;-)
Nämen, om man uppmuntrar tjejer att skicka in bilder på sin rumpa är man ju helt körd i pallet.
Frågor på det?
av Spicey, fredag 24 augusti 2007 kl 12:58
Spicey.. ja.. varför då?
av LucasKrown, fredag 24 augusti 2007 kl 13:16
För mig handlar det inte så mycket om "moralpanik", utan mer som ett jäkla puckat desperat steg att ta i hopp om ökad publicitet.
Dom har säkert fått sjukt bra feedback i antal träffar på sidan och i ökad publicitet, men jag kan inte se annat än att det kommer slå tillbaka på ett för Sloggi, negativt sätt.
Vill ni fortsätta diskussionen bjuder jag och brorsan på öl i våran bubbla ikväll :)
av Nicklas Tingström, fredag 24 augusti 2007 kl 13:32
Lucas> För att man genom en till synes mainstream kampanj breddar det tunga och svettiga snyggast.se-täcke som redan tynger ner ung såväl som som gammal.
Å andra sidan var jag kritisk mot tidningen Darling när den kom också, trots att jag, nästan, jobbade där.
av Spicey, fredag 24 augusti 2007 kl 14:02
Om Sloggi finns om fem, tio år beror på bra mycket mera än bara denna kampanj. Reklam är viktigt men det är verkligen inte allt.
Sloggi snyltar på en jag-är-kvinna-se-på-mej-trend som pågått sen 80-talet och inte kommer att falna i första taget. Vad väldigt få men otroligt gapiga rödstrumpor tycker spelar i förlängningen inte så stor roll. Har det gjort det hittills i underklädesbranschen liksom?
av Bosse Bus, fredag 24 augusti 2007 kl 14:20
Där fanns det mycket fint. Jag har förresten inget emot denna kampanjen.. :D
av brunkryss, fredag 24 augusti 2007 kl 14:53
Daniel T: Det låter smartare att lägga in en bild på sitt eget arsel och tala om för alla som tycker att det är ett problem att man alltid visar samma kroppar i all reklam att de ska rösta på din.
av storabajskorven, fredag 24 augusti 2007 kl 22:44
Det är ju en massa porrbilder bara ifrån olika porrsajter.
av faligkorven, lördag 25 augusti 2007 kl 08:57
Tingströmz, ni kan ju sluta försöka desperat hävda att ni har rätt vinkling på nyheten.
av oteck, lördag 25 augusti 2007 kl 13:10
Tingströmz, ni kan ju sluta försöka desperat hävda att ni har rätt vinkling av nyheten.
av oteck, lördag 25 augusti 2007 kl 13:10
herr otäck, beskriv din synvinkel...
av Daniel Tingström, söndag 26 augusti 2007 kl 00:26
Ja, vad det finns för synvinkel, fattar inte jag. NOT.
Dock__länk<---- nedan.
av Spicey, söndag 26 augusti 2007 kl 04:51
min slutsats är att vill man visa upp sitt arsle på nätet så bär man INTE sloggi, korkad kampanj som visar att folk INTE använder ens produkter.
av mulle meck, söndag 26 augusti 2007 kl 05:13
Ur en objektiv synvinkel skulle jag vilja påstå att den är extremt effektiv.
Personligen? Komplett smaklös. Kalla mig moralryttare men jag hade inte varit stolt över sånt här material.
oteck: Kan du för guds skull varva ner? Rätt vinkling? Det enda Tingström gjorde var att ge sin personliga vinkling på det. Jag vet inte hur bra du är på att bearbeta information, så du kanske missade att det här faktiskt är en blog?
Gå och lägg dig, bolibompa är slut för länge sen.
av Tessilago, söndag 26 augusti 2007 kl 14:47
Antalet "sura konsumenter (rödstrumpor eller vad ni vill kalla 'rom)" är knappast speciellt stort.
H&M's jul-underklädskanmpajer har ju skapat mycket större rubriker och antal "sura rödstrumpor". Hur har det gått för H&M...
Har försäljningen dalat? Har de tappat i varumärkeskapital?
Nope. Hoten om bojkotter å allt vad det nu var dog ut rätt snabbt. Den normala konsumenten kan ta det för vad det är - underklädesreklam.
I Sloggis fall talar de till en något yngre målgrupp än vad H&M gör och har därför en annan approach.
Jag är övertygad om att det här fungerar aldeles utmärkt. Tror det här ligger helt rätt för deras målgrupp.
"Ponera att resultatet för Sloggi i en, visst extrem förlängning, börjar tappa återförsäljare som inte vill förknippas med Sloggi längre."
Knappast. Ok om det visade sig att det är barnarbetare som sitter och syr underkläderna, eller nåt annat som vi konsumenter inte gillar. Men den här kampanjen genererar uppmärksamhet och kommer garanterat ge Sloggi ökat varumärkeskapital och en ökad populäritet. Jag skulle vilja se den återförsäljaren som slutar ta in ett populärt varumärke.
Sen på ett rent personligt plan tycker jag det känns rätt nedvärderande när du, Daniel, börjar ditt inlägg med "Hej pojkar" - som att vi var ett gäng fjortisar som inte vet vad vi snackar om. Jag kan inte tala för någon annan, men jag har jobbat med reklam och varumärken i snart 15 år.
Hur länge har du själv varit i branschen?
av Perra, söndag 26 augusti 2007 kl 18:04
Perra:
Då tycker du och jag helt enkelt väldigt olika i hur man ska göra reklam. Efter 15 år. Och det är väl spännande att se vilken väg som vinner!?
Man kan göra på ett cyniskt sätt eller man kan sälja (=göra reklam) och samtidigt ta ansvar för det offentliga rummet etc etc.
Det finns nog åtminstone ett par exempel på lyckade kampanjer som lyckas med konststycket civiliserad/intelligent reklam.
För att kommentera mitt snedsteg med öppningsfrasen "hej pojkar". Man kan vara hur gammal som helst utan att ha någon som helst koll på rätt och fel. Faktisk ålder har inget med mental ålder att göra. Vilket var ungefär vad jag syftade på.
Jag är 33 år och har jobbat med samma skit sen jag var 18. Matte är inte min styvaste gren men det känns som det står 1-1 mellan oss för närvarande.
Vad tycker domarna?
av Daniel Tingström, söndag 26 augusti 2007 kl 19:34
Jag säger inte att JAG skulle ha gjort det såhär. Men jag säger att jag är övertygad om att det fungerar.
Det finns alltid flera lösningar på samma problem. Vissa bättre än andra. Men i slutändan handlar det ändå om att se till att ens kund får maximal utdelning på sina investerade pengar.
av Perra, måndag 27 augusti 2007 kl 00:35
Värst vad ni snackar här. Varför inte bara notera att Aftonbladet är inblandat och att det automatiskt är ett dåligt inlägg på Feber.
AB=TN
av Tiny, måndag 27 augusti 2007 kl 02:27
haha - va roligt - det debbateras vilt om detta ämne, men nästan uteslutande så är det män som snackar
visade detta för min flickvän bara för att kolla hennes reaktion.
hon är en "helt vanlig tjej" - varken rödstrumpa eller porrskadad - hon tyckte det var en rolig grej och tyckte gärna till om rumporna - kvinnor kanske ser lite mer avdramatiserat på sånt här? då det faktiskt är dom som oftast köper underkläder till sig själva och kommer i kontakt med "sexiga bilder och underkläder" :P
pröva att öppna en triumph eller victoria secret kataloga någon gång - med risk för att ni blir shockade
av Preddan, måndag 27 augusti 2007 kl 09:00
Är det någon som gått in och sett hur många tjejer (och killar) det är som har bidragit med bilder? ca 10 tjejer och 0 killar. Det är alltså drygt en per miljon svenskar som har bidragit. Att Aftonbladet, Expressen, debattörer m.fl. nämner sloggis kampanj ser jag inget problem med, men att de viklar det ur ett SVENSKT perspektiv, och vilka effekter den kan få för SVENSKA ungdomar (De får sitt liv förstört enl. en mediakonsult) är helt groteskt. Kalle Anka-journalistik när den är som bäst. Och så undrar man varför journalist inte är ett högstatusyrke längre.
av Naslund, måndag 27 augusti 2007 kl 10:01
Rätta vinkeln på den här artikeln är bakifrån, strax under midjehöjd.
av Press play on tape, måndag 27 augusti 2007 kl 23:40
And now, it´s gone.
av Hello Gorgeous, tisdag 28 augusti 2007 kl 15:06
Nu blir bröderna Tingström glada.
av Anton nr. 1, tisdag 28 augusti 2007 kl 19:33
hurra! jantesverige vinner! (fast bare i sverige, övriga europa skrattar åt oss)
pressen fick hela skiten stängd trots enormt svalt intresse från resten av sverige!
av Preddan, onsdag 29 augusti 2007 kl 07:46
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration