Många som vill sluta röka nu
Nya lagen ser ut att ha fått effekt direkt

Förra månaden blev det förbjudet att röka på lekplatser, perronger, uteserveringar samt lite andra platser och det verkar vara ett förbud som gett effekt direkt rapporterar TT.
Tanken bakom lagen är givetvis att vi ska röka mindre och detta verkar lagen till viss del redan ha åstadkommit. De stora apotekskedjorna har sett en ökning av försäljning nikotinläkemedel under juli i år och Apoteket AB uppger att man sålde 12 procent mer nikotinläkemedel under förra månaden jämfört med juli förra året.
Antalet som ringde den nationella Sluta Röka-linjen ökade med hela 24 procent förra månaden jämfört med förra året och även det tros ha att göra med det nya rökförbudet. Rådgivaren Amanda Wedenborn säger:
"Vi ser en ökning av antal samtal på 24 procent under juli månad som möjligtvis kan tillskrivas till medvetenhet i befolkningen efter införande av den nya lagen."
Tut i luren - 10 år sedan rökförbudet infördes idag
Blev ju rätt lyckat ändå

Nu är rökförbudet genomklubbat
Slutrökt på uteserveringar, lekplatser, busshållplatser och andra ställen

Malmö får Sveriges första fimpzoner
Med gratis wifi och mobilladdning
