Svenska Mordhistorier anklagas för plagiat
Populär podcast har snott massa grejer från andra

Den superpopulära svenska podcasten Svenska Mordhistorier har nyligen gett ut en bok som baseras på innehållet i podcasten och nu har det upptäckts att det förkommer plagiat från flera andra svenska journalister och medier i boken.
Det var journalisten Jack Werner som upptäckte att grejer som andra svenska journalister skrivit förekom så väl i Svenska Mordhistorier bok som i deras podcast. Det ska handla om ren och skär kopiering av andra journalisters texter utan att detta på något sätt framkommer genom källhänvisningar, vare sig i boken eller podcasten.
Sebastian Krantz är mannen bakom podcasten Svenska Mordhistorier och en av författarna till boken. Till SVT skyller han den omfattande plagieringen i boken och podcasten på oerfarenhet och säger bland annat:
"Vi hämtar information ifrån så många olika håll och samlar det på en kladd, som blir manus och sen ska det ut. Det har inte varit en bra process, därför har vi lagt om arbetet idag där vi granskar materialet på ett mycket bättre sätt.Vi är ju flera som gör podden och som har kastats in i en helt ny bransch. Vi är inte journalister, ibland kan det bli fel – och i det här fallet har det blivit det.Det har blivit fel, det är den mänskliga faktorn. Jag vill be jättemycket om ursäkt och hoppas att vi kan lösa det på bästa sätt."
Varken Bauer Media, som ger ut podcasten Svenska Mordhistorier, eller förlaget Pagina, som ger ut boken Svenska Mordhistorier, har än så länge velat kommentera det hela. De båda företagen kan antagligen inte skylla på "oerfarenhet" vilket en av författarna till boken gör. Den andre författaren Cyril Hellman är journalist men uppger att hans arbete med boken har varit att dramatisera de olika historierna och inte som journalist. Han medger dock att man under arbetets gång med boken upptäckt några plagiat men att han inte trodde att det var så omfattande som det nu har visat sig vara.
Förlaget Bookmark som äger rättigheterna till boken säger i en kommentar till SVT att man erbjudit de båda författarna att överta rättigheterna till boken efter att det omfattande plagiatet uppdagats.