Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Manhunt 2 kan komma att säljas i Storbritannien Trots förbudet Manhunt 2 kan komma att säljas i Storbritannien Genom ett litet hål i lagboken skulle Take2 kunna krypa om de verkligen känner sig tvungna att lansera Manhunt 2 i Storbritannien, där spelet har blivit förbjudet.Det var inte Take2 själva som upptäckte möjligheten, utan en vanlig advokat. Han skrev dock fort som attan in till ett par tidningar i hopp om att någon skulle se till att täppa till hålet.
"Downloaded games, he said, do not need an age-suitability classification, such as 15 or 18, because the Act, which mandates the BBFC's certification programme and forces retailers to obey the classifications, only covers physical products."
När vi ändå är inne på ämnet kan vi passa på att bjuda på den senaste trailern.
fragland.net Spel, Multiplattform, Manhunt 2, Rockstar, Take2
37.1° 0 Lars Lindroth Lars Lindroth
fre. 26 okt 2007, 10:22
7 kommentarer till artikeln
fillilutten
Va? Kommer det inte till 360?

/filli
av fillilutten, fredag 26 oktober 2007 kl 11:44
GiGaMoG
Jack Thompson blir inte glad för detta
av GiGaMoG, fredag 26 oktober 2007 kl 13:29
mugshot
fillilutten: Tyvärr verkar det inte så. Jag lär bli tvungen att spela detta på min PSP. :(
av mugshot, fredag 26 oktober 2007 kl 13:57
Gnibbles
Ser ganska crappy ut. Vad handlar det om egentligen? Inget Postal trams hoppas jag..
av Gnibbles, fredag 26 oktober 2007 kl 14:00
helvete!
Men... Kryphålet är alltså att man ska sälja spelen via nedladdning istället för på skiva i butik? Hur löser man detta när ingen av konsollerna har stöd för brända spel i standardutförande?
av helvete!, fredag 26 oktober 2007 kl 15:46
josua.pedersen
Jag tycker Manhunt 2 till Wii är lite väl farligt för en unge om dom skulle få tag på ett (vilket borde inte ske, men det gör det ju ändå) Det är faktiskt stor skillnad på att hugga med en yxa med kontrollen än att trycka på knappar!

Annars har jag inget emot våldspel och tycker det är löjligt att dom tjafsar att det påverkar.. men som sagt Manhunt 2 till Wii är lite att gå över gränsen.. inte för oss 18+ men tänk dig en kille på 13-år eller yngre!
av josua.pedersen, fredag 26 oktober 2007 kl 18:58
Eznil
Skumt att dom inte släpper det rill ps3 och 360... men det kanske kommer senare tillsammans med pc utgåvan.
av Eznil, lördag 27 oktober 2007 kl 09:29
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration